5 Adımda Sağlıklı Beslenme Önerileri


Dengeli ve sağlıklı beslenme ile vücudunu ve cilt sağlığını koruyabileceğin önerileri senin için listeledik.

Kızartmalar, fast food ürünleri, çikolata ve tatlı gibi hazır ve işlenmiş gıdalar… Biliyoruz, hepsi görünümleri ile oldukça iştah açıcı ve çok lezzetli. Peki ya vücut sağlığın? Sağlıklı bir birey olmak için beslenmene de aynı oranda dikkat etmen gerekiyor. Sağlıklı beslenme ile hem mükemmel bir vücuda hem de parlayan bir cilde sahip olabileceğini unutmamalısın. Bu nedenle biz de senin için 5 adımda sağlıklı beslenme listesi hazırladık. Öyleyse artık sağlıklı yaşam için uygulaman gereken adımlara geçelim, ama öncesinde sağlıklı beslenmenin tanımını yapalım. Ne dersin?

Sağlıklı Beslenme Nedir ve Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Sağlıklı Beslenme Nedir ve Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Vücudunun günlük olarak alması gereken bazı protein, yağ, karbonhidrat ile vitamin ve mineraller vardır. İşte tüm bu besinlerin günlük olarak ve de doğru oranlarda tüketilmesine sağlıklı beslenme denir. Sağlıklı beslenme programı oluşturabilmek için de vücudunun ihtiyacı olan bu besin öğeleriyle hazırlanmış bir öğün oluşturmalısın. Biz de senin için bunu 5 adımda ve özellikle cilt sağlığı için değerli vitaminler özelinde listeledik.

1. A Vitamini Tüketimi

A Vitamini Tüketimi

Sağlıklı beslenmede vitaminlerin yeri oldukça önemli. Özellikle de cilt sağlığı için vitamin tüketimi, ilk sırada yer alıyor desek abartmış olmayız. Bu nedenle sağlıklı yaşayıp güzel görünen bir cilde sahip olmak istiyorsan, vitamin yönünden zengin besinleri mutlaka hayatına dahil etmelisin. Bizim ilk önerimiz ise A vitamini içeren besinler oluyor.

Yumurta, süt, tereyağı, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç  ile sarı ve turuncu meyvelerde bolca bulunan A vitamini; cildinde oluşan kuruluk, çatlak ve siyah nokta görünümünü azaltıyor. Ayrıca bu besinler, vücudunun günlük alması gereken protein ve yağ oranını da karşılıyor.

2. C Vitamini Tüketimi

C Vitamini Tüketimi

Sağlıklı yaşam ve cilt sağlığı için ne yemeli?” sorularına vereceğimiz ikinci yanıt, tabii ki C vitamini oluyor. Turunçgillerde bol bulunmasının yanı sıra domates, ıspanak, yeşil biber ve asma yaprağı gibi besinlerde de yer alan C vitamini, vücudun günlük mineral alımını karşılıyor. Aynı zamanda cildinde oluşabilecek renk tonu eşitsizliği, kılcal damar ve pürüzlü doku görünümünü de engelleyen C vitamini, seni hem hastalıklara karşı dirençli yapıyor hem de harika bir cilde kavuşmanı sağlıyor. Yani bir taşla iki kuş!

3. E Vitamini Tüketimi

E Vitamini Tüketimi

Son yıllarda sağlıklı beslenmedeki öneminin yanında cilt güzelliğinde de sıkça karşımıza çıkan E vitaminini es geçmemende fayda var. Ciltte oluşan kuruluk için son derece etkili bir nemlendirici olan ve ileri yaşlarda ciltte oluşabilecek lekeleri de önleyen E vitaminli besinler, muhakkak öğünlerin arasında yer almalı. Bunlar arasında neler mi var? Zeytinyağı gibi her türlü bitkisel yağ, tahıllar, yer fıstığı, ceviz, fındık, fıstık ve kaju gibi kuru yemişler, yeşil yapraklı sebzeler ve tabii ki baklagiller… Vücudunun ihtiyacı olan protein, yağ ve mineralleri de böylece karşılamış olacağını belirtelim.

4. D Vitamini Tüketimi

D Vitamini Tüketimi

D vitamini, sağlıklı beslenmede oldukça önemli. Vücudun kalsiyum ve demir ihtiyacını karşılayan D vitamini, güçlü kemik ve diş yapısına sahip olmanı sağlarken; diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı da seni koruyor. Cilt güzelliğinde de etkisi büyük. Düzenli tüketildiğinde akne ve sivilce oluşumunu önlüyor, erken yaşlanmaya neden olabilecek serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı oluyor ve cildi gençleştiriyor.

D vitamini bakımından zengin en önemli besinler ise şöyle; süt, ayran, kefir, yoğurt, peynir, tereyağı, balık, mantar, maydanoz ve yulaf…

5. K Vitamini Tüketimi

K Vitamini Tüketimi

Vücut sağlığı ve sağlıklı beslenme için en önemli vitaminlerden birini K vitamini oluşturuyor. Karaciğerdeki kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamininin, yapılan araştırmalara göre göz altı lekeleri ve morluklarını da azaltıyor. K vitamini bakımından zengin besinleri ise ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve balık oluşturuyor.

Vitaminler özelinde sana verdiğimiz sağlıklı beslenme önerileri bu şekilde. Sen de sağlıklı bir bedene ve cilde sahip olmak için hem düzenli hem de dengeli beslenmeye özen göstermelisin. Ayrıca yukarıda sana belirttiğimiz vitaminler ile formüle edilmiş cilt bakım ürünlerine de hayatında yer açmalısın.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala