Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sivilce izi nasıl geçer? Ne iyi gelir? Tüm soruların cevabını öğrenmek için doğru yerdesin!

Sivilceler birçoğumuzun başında bir dert... Çıkan sivilceleri geçirmek ve hemen kaybolmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak sonrasında bu kadar uğraştığımız yetmiyormuş gibi bir de iz bırakarak ortadan kayboluyorlar!

Peki sivilce izi nasıl geçer? Sivilce izini gidermek için ne yapmalı? İşte tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsin.

Sivilce izi nedir, neden olur?

Sivilce izi nedir, sivilce izi neden olur?

Öncelikle sivilce izi ile sivilce lekesi arasında ayrım yapmak önemlidir. Sivilce lekeleri, genellikle sivilce izleri ile karıştırılan, sivilce geçtikten sonra oluşan kırmızı veya kahverengi lekelerdir. Sivilce izleri ise iltihaplı sivilcelerden kaynaklanan, ciltte sivilce sonrasında oluşan küçük girintilerdir ve derin izler bırakabilir. Hele bir de sivilceni sıktıysan ve yaraya dönüştüyse, "Sivilce izi geçer mi?" sorusu daha önemli bir hale gelebilir.

İltihaplı sivilce, birkaç haftadan birkaç aya kaybolacak koyu veya kırmızı bir iz bırakır. Daha şiddetli, iltihaplı sivilce ve akneler ise ciltte yara veya çukur izi bırakabilir. Her durumda sivilce izini geçirmek için ne yapmalı ve nelere dikkat etmeli, adım adım anlatıyoruz.

Sivilce izi tipleri nelerdir?

Sivilce izleri

2 farklı sivilce izi tipi vardır. Biri artan doku oluşumundan kaynaklanan sivilce izleri, diğeri ise doku kaybı ile oluşan sivilce izleridir.

1.Doku kaybıyla oluşan sivilce izleri:

Doku kaybıyla oluşan sivilce izleri genelde sınırları keskin, kenarları dik çöküntüler şeklinde görülür. Genelde iltihaplı sivilceler sonrasında cilt doku kaybına uğradığı için bu tarz izler kalabilir.

2.Artan doku oluşumuyla oluşan sivilce izleri:

Artan doku oluşumu kaynaklı sivilce izleriyse fazla kolajen yapılanmasıyla oluşur. Cilt yüzeyinden yukarıya doğru kabarık bir yara dokusu görünümü vardır. Genelde kalıtımsal yatkınlıkla gelmektedir. Eğer genetik yatkınlık varsa yaralanmalar sonrasında da derin izler kalabilir. 

Sivilce izleri evde tedavi edilebilir mi?

İlk etapta sivilce izlerini evde tedavi etmek yerine uzman bir dermatologdan yardım almak gerekir. Dermatoloğun verdiği tedavileri uygulamalısın. Sonrasında da dermatoloğuna danışarak sivilce izi oluşumunu engellemeye destek olacak cilt bakım ürünlerini kullanabilirsin.

Sivilce izi nasıl geçer, ne iyi gelir?

Sivilce izi nasıl geçer, ne iyi gelir?

Sivilce lekelerine ne iyi gelir? Öncelikle hem sivilceleri hem de sivilce izlerini geçirmek için bir dermatologa danışman gerektiğini hatırlatalım. "Sivilce izleri nasıl geçer evde?" sorusunun kesin bir yanıtı yok. Sivilce izlerinden kurtulma için evde uygulayabileceğin yöntemler kesin sonuç vermeyeceği gibi cilt için özel olarak üretilmiş, sivilce izleri üzerinde etkinliği kanıtlanmış ürünleri kullanarak çok daha güvenilir ve etkili sonuçlar alabilirsin.

Sivilce izleri geçer mi? sorusunu ise şu yöntemlerle cevaplayabiliriz:

1. AHA ve BHA asitleri ile sivilce izleri

Salisilik asit ve glikolik asit gibi asit formları, ciltte mikro soyma işlemi gerçekleştirerek sivilce izi tedavisinde kullanılıyorlar. Sivilce izini evde geçirmek için salisilik asit içeren üünler kullanabilir, sivilce izi geçiren kremlerde bu içeriklerin olmasına dikkat edebilirsin. Eğer sivilce izlerin yoğunsa, bir dermatolog gözetiminde sivilce izi kremi veya kimyasal peeling işlemini de deneyebilirsin. 

2. Dermapen ile sivilce izleri

Mikro iğneleme ve dermapen yöntemleri, cilde kontrollü bir zarar vererek cildin kendini yenileme sürecini destekler. Fakat dermapen işlemini evde kendi kendine yapmamalı, bir uzmandan yardım almalısın. Aksi halde cildine geri döndürülemeyecek zararlar verme ihtimalin olabilir.

3. Lazer tedavisi ile sivilce izleri

Sivilce izleri için lazer tedavisi de dermatologlar tarafından önerilebiliyor. Sivilce izleri inatçı, koyu ve yoğunsa, bununla birlikte cildinde sivilcelerden kalan çukurlar da varsa, bir dermatologa danışarak lazer tedavisini deneyebilirsin.

Sivilce izleri nasıl önlenir?

Sivilce izleri nasıl önlenir?

Gelelim sivilce izlerini daha oluşmadan önlemenin yollarına! Sivilce izlerini geçirmek için sonradan efor ve bütçe harcamaktansa, sivilcelerden en az hasarla kurtulabilmen için aşağıdaki adımları uygulayabilirsin. Tabii ki her sivilcenin iz bırakmadan geçmesi gibi bir olasılık yok ama dikkat edeceğin bazı kolay adımlarla bu süreci minimum zararla atlatabilirsin.

1. Sivilceli ciltler için uygun bakım ürünlerini kullanmak:

Genellikle salisilik asit ve çinko gibi içeriklerden oluşan formülleri ile bu ürünler, sivilce oluşumunu en aza indirebilir.

2. Güneş koruması:

Sivilcelerin iz ve leke bırakmalarının en önemli nedenlerinden biri cildi güneşten korumamak. Yaz-kış düzenli olarak SPF 50 içeren bir güneş kremi kullanarak sivilce izlerinin önüne geçebilirsin.

3. Sivilceleri sıkmamak:

Sivilce sıkmak, iz bırakarak geçmelerine neden olur. Sivilceni sıktığında, cildinde bir hasar oluşacağı için geride mutlaka bir iz, leke veya çukur kalacağına emin olabilirsin. Bu yüzden sivilcelerini sıkmaktan kaçınmalısın.

Sivilce İzlerine İyi Gelen Ürünler

Sivilce İzlerine İyi Gelen Ürünler

1- La Roche-Posay Effaclar Peeling Etkili Serum: La Roche Posay sivilce izlerine iyi gelen serumunu seninle tanıştıralım. 'Sivilce izleri için hangi serum?' diye soranlara Effaclar Peeling Serum'u öneriyoruz. İçerisinde 3 asit kompleksi ve yatıştırıcı Niacinamide bulunan bu sivilce lekeleri için serumu, peeling etkisi yaratarak tıkanmış gözenekleri temizliyor. Özellikle cilt kusuru görünümü ve leke görünümünü azaltmayı hedefliyor. Akne lekesi karşıtı bakım için en ideal ürünlerden!

2- La Roche-Posay Effaclar Duo+ Bakım Kremi: Sivilce lekeleri için en iyi ürünler arasında yer alan Effaclar kremin içeriğindeki Aqua Posea Filiformis, salisilik asit niacinamide, piroctone olamine, çinko PCA ve Procerad ile aknelerin tekrarlamasını önlerken, akne izlerine de iyi geliyor. La roche posay sivilce izi kremi olarak önerdiğimiz bu kremi özellikle Procerad içeriği, aknelerin kırmızı iz ve leke bırakmadan geçmesine yardımcı oluyor. 

3- Garnier Saf ve Temiz 3'ü 1 Arada: Formülündeki salisilik asit, okaliptüs özü ve çinko türevi ile cildi yoğun bir şekilde temizliyor. Ayrıca peeling olarak kullanıp cildindeki ölü derilerin arınmasını, maske olarak kullanıp beyaz kil içeren formülü ile cildindeki parlamayı azaltarak daha mat görünmesini sağlayabilirsin.

4- Vichy Normaderm Phytosolution Günlük Nemlendirici: Cildi 24 saate kadar nemlendirirken aynı zamanda cilt kusurlarını düzeltmeyi hedefliyor. İçeriğindeki salisilik asit, doğal kaynaklı hyalüronik asit ve probiyotik türevi olan Bifidus ile cildi arındırıyor, nem dengesini sağlıyor ve leke, siyah nokta ve gözenek görünümünü de azaltmaya yardımcı oluyor. Sivilce izlerinden kurtuldum demek istiyorsan bu nemlendiriciyi günlük bakım rutinine eklemelisin. 

5- SkinCeuticals Discoloration Defense Serum: Traneksamik asit, niasinamid ve HEPES içeren formülü ile ciltteki leke ve izlerde gözle görülür bir iyileşme sağlıyor. Bu serumu düzenli olarak kullandığında cilt tonundaki düzelme, eşitlenme ve aydınlık etki seni çok şaşırtacak.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?