Ciltteki Kahverengi Lekeler Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ciltteki Kahverengi Lekeler Neden Olur? Nasıl Geçer?

Cildindeki kahverengi lekeler ile başa çıkmanın yöntemlerini anlattığımız bu yazımıza bakmadan leke tedavisine başlama!

Yaşımız kaç olursa olsun taze ve capcanlı bir cilt görünümüne sahip olmak biz kadınlar için son derece mühim. Ancak kimi zaman yaşlanma belirtileri kimi zamansa güneşin yakıcı etkileri nedeniyle cildimizde kahverengi lekeler oluşabiliyor. Kozmetik açıdan bizi mutsuz eden bu görünümden korunmak, hatta tüm bu lekelerin görünümünü azaltmak aslında elimizde. Cilt lekesi dosyasını açtığımız bu yazımızda “Cilt lekesi nasıl geçer?” ve “Güneş lekesi nasıl geçer?” gibi soruların yanıtlarını paylaşıyoruz. Cildindeki kahverengi lekeler ile vedalaşacağın bir bakım rutini için kendini bize bırak. 😊

Ciltte Kahverengi Leke Neden Olur?

Ciltte Kahverengi Leke Neden Olur?

Öncelikle bu problemin kökenine inerek başlayalım. Cilt lekesinin oluşumunda etkili olan bazı faktörler söz konusu. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Yaşlanma belirtilerinin artışı ile birlikte cilde rengini veren melanin hormonunun dengeli bir şekilde dağılmaması

  • Uzun süre güneşe maruz kalmak

  • Hava kirliliği

  • Yanlış beslenme

  • Karaciğer rahatsızlıkları

  • İlaçların yan etkileri

  • Hormonal bozukluklar

Yukarıda sıraladığımız son maddeler dışında, ciltte kendini kahverengi leke ve çil görünümü ile belli eden bu durumun genelde güneş kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu lekelerden korunmak için ne yapmalı dersin?

Cilt Lekeleri İçin Güneş Kremi Faydaları

Cilt Lekeleri İçin Güneş Kremi Faydaları

Cildini güneşe dönmeyi seviyorsun biliyoruz. Ancak cildinde oluşan lekeler ve çillerden şikayetçiysen, güneşten kontrollü faydalanman gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz. Özellikle de beyaz tenliysen, cildinin güneşe karşı çok daha hassas olduğunu unutmamalısın. Bu nedenle, yaz-kış fark etmeksizin cildini güneş lekesinden korumak istiyorsan güneş kremi kullanmaya özen göstermelisin. Güneş kreminin;

  • UVA ve UVB ışınlarından koruma sağladığından

  • En az SPF 30 koruması bulunduğundan

emin olmalısın. Öte yandan güneş kremini 2 saatte bir yenilemeli ve güneşe çıkmadan en az yarım saat önce cildine ve vücuduna uygulamayı ihmal etmemelisin.

Diğer taraftan yaşlanma belirtileriyle kendini gösteren kahverengi lekelenmelerin de güneş lekesi olduğunu unutma. Bu nedenle güneş kremini ne kadar erken uygulamaya başlarsan cildini lekelerden o kadar iyi koruyabileceğini de hatırlatmak istiyoruz.

Editörün önerisi: Sana harika bir güneş kremi önerisi yapmak istiyoruz: La Roche Posay Anthelios Pigmentation Renkli Güneş Kremi. Bu renkli güneş kremi, procerad formülü ile zenginleştiriliyor ve ciltte hiperpigmentasyon problemi yaşayanlar için son derece uygun. Geniş spektrumlu bir koruma sunan ürün, UVA-UVB ve kızılötesi-A ışınlarına karşı koruyor. Üstelik suya karşı da epey dayanıklı. Ciltteki renk eşitsizliklerini anında eşitleyen bu formülün yapısını biz çok seviyoruz. Ve daha iyi bir renkli güneş lekesi kremi ile karşılaşmadığımızı da eklemek istiyoruz. Renkli yapısı sayesinde fondöten kullanmamıza gerek kalmadan hem yüksek koruma hem de renk eşitliği sağlayan bu hafif formülü sen de mutlaka denemelisin.

Ciltte Kahverengi Leke Nasıl Geçer?

Ciltte Kahverengi Leke Nasıl Geçer?

Buraya kadar, cildini lekeli görünümden nasıl koruyacağını anlattık. Şimdi bir de “cilt lekesi nasıl geçer?” sorusunun yanıtlarına bakalım.

Kahverengi lekeler, eğer ki yoğun boyutta ise karbon peeling, PRP ve mezoterapi gibi işlemler uygulanarak cildin iyileşmesi sağlanabiliyor. Ancak bir de yeni oluşan güneş lekeleri var ki onlar için de içerisinde hyaluronik asit, A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidan içeren formüller öneriliyor. Ayrıca cilt soyucu olarak bilinen bazı asitler de cildin kendini yenilemesine yardımcı olması sebebiyle leke tedavisinde öneriliyor. Bu asitler arasında ise salisilik asit, AHA olarak da bilinen alfa hidroksi asidi ve laktik asit yer alıyor. Ayrıca A vitamininin de cilt soyucu özelliği olduğu biliniyor.

Leke tedavisinde serum kullanımı ise, ciltte daha hızlı emilmesi ve kremlerden çok daha yoğun bir etkiye sahip olması nedeniyle daha sık tercih ediliyor. Sen de cildindeki kahverengi lekelerden kurtulmak için evde kendinin uygulayabileceği formüllere ihtiyaç duyuyorsan, içerisinde yukarıda sıraladığımız aktif bileşenler yer alan krem ve özellikle de leke giderici serumlardan faydalanabilirsin. Göreceksin ki bu formülleri düzenli kullandığında, cildindeki lekelerden eser kalmayacak! 😊

Cilt lekeleri için serum önerisi

La Roche Posay Effeclar Serum

La Roche Posay Effeclar Serum

Cilt lekeleri için tam da aradığını sana sunacak bir serum önerimiz var. Özellikle cildinde kusurlar varsa, güneşte kaldığında bu izlerin lekelere dönüşme ihtimali çok yüksek. Bu yüzden içerisinde 3’lü asit kompleksi (salisilik asit, glikolik asit, LHA) bulunan, niacinamide (vitamin B3) ile güçlendirilen ve termal su ile zenginleştirilen La Roche Posay Effeclar Serum’u mutlaka denemelisin. Siyah noktaları, cilt kusurlarını ve lekeli görünümü hedef alan bu serum, günlük peeling etkili oluşuyla bizim gönlümüzü çeldi. Üstelik hafif yapısı ile cildimizde hızla emildi ve gün içinde kesinlikle ağırlık yapmadı. Düzenli kullanımda cilt lekelerimizi düzeltirken, siyah nokta oluşumunu da engellediğini fark ettiğimiz bu serum, inanıyoruz ki sana da ihtiyacın olan bakımı sunacak. Effaclar Serum'u daha yakından incelemek için bu makalemize göz atabilirsin.

Vichy Liftactiv B3 Serum

Vichy Liftactiv B3

Cildindeki koyu lekelere karşı çift etkili bir serum arıyorsan sana Vichy Liftactiv B3 Serum'u öneririz. %13 Niasinamid ve peeling kompleks içeren bu serum koyu leke görünümü azaltıyor ve C vitamini peptidleriyle leke oluşumunun önlenmesini sağlıyor. Hem cildindeki koyu lekeleri azaltmak hem de yeni leke oluşumunu engellemek için Vichy Serum'u kullanmaya hemen başlamalısın. 

Dermatolojik aktiflerle zengin içeriği olan Liftactiv B3 Serum leke karşıtı yenileyici etki gösteriyor. Koyu lekeleri azaltıyor, cilt tonunu eşitliyor, kolajeni arttırmaya yardımcı oluyor. Fazla melanin üretimini düzenleyen serum sayesinde cilt rengin eşitlenecek ve kırışık görünümü azalacak. Koyu leke savaşçısı olarak tanınan Vichy serumu kullananlar daha aydınlık ve eşit cilt tonuna sahip olduklarını söylüyorlar. 1,5% Glikolik Asit, 5% Hepesve 2,2% Üre birleşimiyle çift etkili peeling sağlayan Vichy serum, cilt dokusunu pürüzsüzleştirerek daha canlı görünmene yardımcı olacak!

La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Serum

La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Serum

Cilt lekeleri üzerinde en etkili olan içeriklerden biri de niacinamide. La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Serum, formülündeki %10 saf niacinamide ile koyu leke görünümünü fark edilir bir şekilde azaltmaya yardımcı oluyor. Düzenli olarak kullanıldığında cilt tonunun daha eşit, aydınlık ve ışıltılı olmasını sağlıyor. Eğer kahverengi lekeler canını sıkıyorsa, bu niacinamide serumu mutlaka denemelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?