Stres Sivilcelere Neden Olur mu?

Stres Sivilcelere Neden Olur mu?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Şu sıralar sivilcelerinde bir artış mı gözlemliyorsun? Özellikle ani çıkan sivilcelerin varsa stres kaynaklı olabilir. Yoğun stresli dönemlerde, yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler, sivilcelerinin arttığını fark ederler. Eğer sen de sivilcelerinin stres kaynaklı olduğunu düşünüyorsan, seni yazımızın devamına alalım! Makalemizden stres sivilcelerinin nerede çıktığını ve ani sivilce artışının nedenlerini öğrenebilirsin. 

Stres Cildimizi Nasıl Etkiliyor?

Stres Cildimizi Nasıl Etkiliyor?

Hepimiz hayatımızda zorlu dönemlerden geçebiliyoruz. Stres, vücudumuzun geri kalanı gibi cildimizi de etkiliyor. Örneğin okuldayken sınav döneminde, önemli bir sunumdan ya da önemli bir karar almadan önce yaşadığımız stresli dönemlerde sivilcelerimiz artar.

Stres sivilce yapar mı? Evet, stres dolaylı yoldan sivilce oluşumuna ortam hazırlayabiliyor. Stres seviyesi arttıkça hormon dengesi de bozulabiliyor.  Bu nedenle yağ bezleri daha fazla sebum üretiyor. Böylece cildimizdeki sebum dengesi bozulduğu için hem daha fazla yağlanıyor hem de sivilce hızı artıyor. İşte ani sivilce artışının nedeni sebum yükselmesi ve hormonal değişiklikler olabilir. 

Stres Sivilceleri için Ne Yapmalı?

Stres Sivilceleri için Ne Yapmalı?

İyi haber şu ki, stres kaynaklı sivilce görünümünü azaltmaya yardımcı olmanın yolları var. Stres sivilcesi nasıl geçer?

1.Cilt temizliğine önem vermeli:

Cilt temizliğine önem vermeli

Öncelikle düzenli cilt temizliği yapmak oldukça önemli. Cilt yüzeyindeki fazla yağı gidermek için cildi nazikçe temizleyecek, yağdan, kirden arındıracak ürünleri tercih etmek gerekiyor. Tabii ki bu ürünlerin yağlı ve sivilceye eğilimli ciltlere uygun olması da şart. Günlük olarak kullanabileceğin temizleyici bir jel ve tonik ile cildini derinlemesine arındırmayı unutmamalısın.

Stres sivilcesi nasıl anlaşılır? Stres sivilcesini, diğer sivilcelerden ayırmak için gözlem yapmalısın. Sivilcelerin artışta olduğu dönemlerin stresli günlerinle uyuşup uyuşmadığına dikkat etmelisin. Stresli olduğun günlerde artan sivilcelerin stres kaynaklı olabilir.

2.Doğru bakımı uygulamalı:

Doğru bakımı uygulamalı

Yeni sivilce oluşumuna engel olmak için cilt bakım rutinine, temizleyici dışında cilt kusurlarının görünümüne engel olacak bakımları da eklemeni öneririz. Stres kaynaklı sivilceler leke de bırakabilirler. Bu nedenle leke görünümüne engel olacak bakımlardan da faydalanmak gerekir. Tabii ciltteki yağ dengesinin korunması da oldukça önemli. Düzenli olarak, cilt temizliği sonrasında uygun bir bakım kremiyle cildine bakım yapmayı da atlamamalısın.

3. Meditasyon yap

Stresini yönetmek ve kontrol altında tutmak için meditasyona yönelebilirsin. Rahatladığında ve iç huzuru bulduğunda cildinin da yatıştığını fark edeceksin. Sivilcelerine odaklanmak ve sivilcelerine kafa yormak bu süreci sağlıklı ilerletmeni önler. Elini yüzüne götürmeki sivilcelerle oynamak ve sıkmak stres sivilcelerin artmasına yol açar. Zor ve stresli bir dönemden geçerken kendini rahatlatmak için basit meditasyon adımlarını takip edebilirsin. Birkaç günden sonra hem cildinin hem de iç dünyanın rahatladığını fark edersin. 

Stres Sivilceleri için Ne Yapmamalı?

Stres Sivilceleri için Ne Yapmamalı?

Stres kaynaklı sivilcelerle başa çıkmak istiyorsan, işleri daha kötü hale sokmamak için bazı alışkanlıklardan, uygulamalardan da kaçınmalısın. Mesela ellerini yüzünden uzak tutmayı deneyebilirsin! Sivilcelerinle oynaman, daha fazla mikrop kapıp kötüleşmelerine neden olacaktır. Hatta kalıcı izler, lekeler bile bırakabilir... Bunun olmaması için sivilcelerine dokunmamaya özen göstermelisin. 

Aynı şekilde, kulaktan dolma bilgilerle, sivilcelere çözüm olacağını düşündüğün uygulamalardan da kaçınman gerekir. Özellikle internette ev yapımı birçok maske, kür tarifleri bulunuyor. Bu uygulamalar cildinin tahriş olmasına, sivilcelerinin daha artmasına, hatta cildinin alerjik reaksiyon göstermesine bile neden olabilir. Bu nedenle mutlaka cilt tipine uygun cilt bakım ürünleriyle cildine bakım yapmalısın. 

Stres Sivilceleri Nerde Çıkar?

Stres sivilceleri en çok burun ve alın bölgesinde çıkıyor. Bu bölgedeki aşırı sebum artışı cildini yağlandırabilir ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Düzenli cilt bakımı yapmadığında ve cildini arındırmadığında stres sivilcelerinin çıkması için uygun ortamı yaratmış bulunuyorsun. 

Bazı kişilerde stres sivilceleri ağız kenarlarında ve çene bölgesinde de yoğunlaşabiliyor. Eğer stresli dönemlerde tırnak yeme, dudaklarınla ve çene bölgesiyle oynama gibi alışkanların varsa bu dönemde yüzün alt kısmında stres sivilceleri oluşabilir. Ellerini yüzüne götürmemek, ellerini ve cildini sık sık temizlemek stres kaynaklı sivilcelerin azalmasına yardımcı olabilir. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?