Süt ürünleri akneye neden olur mu?


Son dönemde süt ve süt ürünlerinin akneye sebep olduğu söyleniyor. Peki, bir türlü yok edemediğimiz sivilcelerimizin sebebi süt ve süt ürünleri olabilir mi? Yapılan araştırmalar, yediklerimizin sivilceler üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Örneğin, çikolatanın sivilce yapması veya fast-food, abur cubur yedikten sonra beliren büyük sivilce gibi... Bunların hiçbiri tesadüf olamaz. Peki, süt ve süt ürünleri ne kadar masum?

Süt ve süt ürünleri sivilce yapar mı?

Süt ve süt ürünleri sivilce yapar mı?

Evet, süt ve süt ürünleri sivilce yapabilir. Peki süt ürünleri derken neyi kastediyoruz? Peynir, yoğurt, süt ürünleri içeren çikolata ve paketli gıdalar, süt içeren kekler ve pastahane ürünleri, kefir, ayran, krema, tereyağı ve labne. Kısaca içinde süt olan her şey sivilce yapma eğiliminde. 

Tabii ki bunda genetik haritanın da önemi var ama yediklerimiz sivilce ve akne oluşumuna sebep olabiliyor.

Süt ve süt ürünleri neden sivilce yapar?

Süt ve süt ürünleri neden sivilce yapar?

Süt ve süt ürünlerinin neden sivilce yaptığı tam olarak bilinmiyor. Bilim insanları sütün içeriğindeki yağ ve hormonların sivilce çıkarmaya eğilimli olduğunu söylüyorlar. 

Aynı zamanda sütün içinde şeker olduğunu da unutmamak gerekiyor. Sütün içindeki laktoz, şeker barındırır. Şekerin de sivilce oluşumuna etkisi olduğunu biliyorsun. Bu nedenle sivilcelerini kontrol altına almak istersen laktozsuz, az yağlı organik sütleri tercih etmelisin. Tabii çikolatalı süt, vanilyalı süt gibi karışımların ne kadar şekerli olduğundan bahsetmiyoruz bile! Aynı şekilde az yağlı peynir ve az yağlı kaşar gibi ürünleri tercih etmek gerekiyor. 

Sivilceleri azaltmak için ne yapmalı?

Sivilceleri azaltmak için ne yapmalı?

Süt ve süt ürünlerini yoğun bir şekilde kullanıyorsan ve yüzünde akneler varsa işe ilk olarak dermatoloğuna danışarak başlamalısın. Dermatoloğunun yapacağı testlerle beraber bu ürünlere karşı herhangi bir alerjin, toleransın olup olmadığı ortaya çıkar. Böylece sana uygun tedaviye başlar. 

Dermatoloğun, sivilcelerinin, süt ve süt ürünlerine bağlı olduğunu söylüyorsa öncelikle bu gıdaları azaltabilirsin. Süt ürünleri ile birlikte aynı zamanda, işlenmiş gıdalar (sucuk, sosis, salam gibi), şekerli paketli gıdalar, fast-food ve abur cuburların sivilce çıkarmaya eğilimli olduğu biliniyor. Bu nedenle sivilcelerini azaltmak için beslenmene dikkat etmeli, diyetindeki donmuş yağ ve şekeri azaltmalısın. Var olan sivilcelerin için cildine bakımı yapmak için dermatoloğunun tavsiyelerinin yanında sivilceli ciltlere özel bakım önerilerini takip etmeni öneririz. 

Sivilceli ciltlere özel yüz temizleme jeli kullanmalısın:

Sivilceli ciltlere özel yüz temizleme jeli kulaln

Akneli cilt bakımı için cilt temizliğine çok dikkat etmelisin. Yüzünü temizlerken cildine hassas davranan ve cildini kurutmayan yüz yıkama jellerini kullanmanı öneririz. La Roche Posay Effaclar Jel, gözeneklerindeki makyaj, kir, yağ kalıntılarını nazik bir şekilde temizler ve akneye ortam hazırlayan siyah noktaların azalmasına yardımcı olur. Effaclar Jel, yüzünü kurutmadan arındırır ve cildindeki sebum oranını dengeler. Günde en az iki kere olmak üzere yüzünü yıkamak akne oluşumunu önlerken, siyah noktaların da azalmasını sağlayabilirsin.

Editörün önerisi: Cildini yıkadıktan sonra özellikle yağlı cilde sahip olanların mutlaka tonik kullanmasını öneriyoruz. Bizim favorilerimizden olan La Roche Posay Effaclar Tonik, cildini kurutmadan mat bir görünüm bırakıyor, T bölgesindeki parlamayı kontrol altına alıyor. Bizim gibi çok yağlanan ve parlayan cildin varsa cildini yıkadıktan sonra her seferinde Effaclar Tonik kullanmalısın.

Akneli ciltlere özel nemlendirici önerisi:

Akneli ciltlere özel nemlendirici önerisi

Süt ve süt ürünlerini tüketmek sende akneye sebep oluyor, cildin yediklerine karşı hassas bir şekilde tepki veriyorsa demekki akneye eğilimli bir cildin var. Cildindeki akne oluşumunu durdurmak ve var olan akneleri azaltmak için La Roche Posay Effaclar Duo (+) bakım kremini kullanmalısın. Yağlı cilde sahip olanlar bazen nemlendirici adımı atlar veya çok gerekli olmadığını düşünür. 

Yağlı ciltlerin en sık yaptığı hatalardan biri nemlendirici kullanmamak. Yağlı, karma ve akneye meyilli olan ciltler Effaclar Duo (+) bakım kremiyle ihtiyacı olan nemi alırken aynı zamanda cildin mat ve sağlıklı görünmesini sağlayacak. Cildini temizledikten sonra bakım kremini uygula ve gün boyu cildindeki parlamayı kontrol altına al! Effaclar cilt bakım ürünlerini düzenli uyguladığında akne görünümünün azaldığını fark edecesin. 

Bu arada sana bir de harika bir önerimiz var! La Roche Posay Effaclar serisinin bir Tanışma Kiti var. Effaclar serisinin ürünleriyle tanışmak için bizce süper bir fırsat! Effaclar Jel ve Effaclar Duo (+) Bakım Kremi içeren bu Tanışma Kiti ile tam 1 taşla 2 kuş! 😊 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala