Hassas ve Sivilceli Ciltler için Bakım Önerileri

Hassas ve Sivilceli Ciltler için Bakım Önerileri

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Bazı ciltler hem hassas, hem de sivilcelere sahip olabiliyor. Bu ciltlerin bakımı zor gibi düşünülse de bizim önerilerimizle artık çok kolay! :) Eğer sen de hassas, sivilceye eğilimli bir cilde sahipsen bu önerilerimiz tam sana göre!

1. Bir Uzmandan Yardım Al

Bir Uzmandan Yardım Al

Hassas cilt bakımı yeterince zordur; üstüne bir de sivilceler eklenince işler içinden çıkılmaz hale gelebilir. Çünkü sivilce tedavisi, cildin daha fazla tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu cilt problemini kendi başına tedavi etmeye çalışmak yerine, mutlaka bir dermatologdan yardım almanı tavsiye ederiz. Dermatoloğun, cildin için gereken tedaviyi uygulayıp, kullanman gereken ürünleri belirleyecektir. Böylece her 2 cilt sorununu da çözüme ulaştırabilirsin.

2. Aşırıya Kaçma

Aşırıya Kaçma

Sivilcelere engel olmak için yapılan en büyük yanlışlardan biri, cildi tamamen kurutmak. Sivilcelere ve siyah noktalara neden olan gözenekleri temizlemek için cildi kurutmadan, nazikçe arınmasını sağlayacak ürünler tercih etmek gerekiyor. Ayrıca cildi sabah ve akşam olarak günde 2 temizlemek yeterli olacaktır. Yani sivilcelerinin kuruması için cildini sürekli yıkamana gerek yok. Aşırıya kaçtığın takdirde cildin daha fazla kuruyup tahriş olur. Bu da cilt hassasiyetinin artmasına neden olabilir.

3. Üst Üste Çok Fazla Ürün Kullanmamalısın

Üst Üste Çok Fazla Ürün Kullanmamalısın

Dermatoloğun tavsiye etmedikçe, gündüz ve gece bakım rutininde, üst üste ürünler kullanmamalısın. Sivilcelerinin çabuk geçmesi için farklı temizleyici jellerle üst üste cildini temizleyen, arka arkaya birçok krem kullananlar var. Bunu yapmak, ciltteki sebum dengesinin iyice bozulmasına, cildin tahriş olmasına neden olur. Bunun yerine, dermatoloğun başka bir talimat vermedikçe, cildine nazikçe bakım yapacak, arındıracak bir temizleyici, nemlendirici krem ve tabii gündüzleri güneş koruyucu kullanmanı öneririz.

4.Nemlendiriciyi Unutmamalısın

Nemlendiriciyi Unutmamalısın

Yukarıda da değindiğimiz gibi, cildinin kurumaması, tahriş olmaması için nemlendirici kullanmaya özen göstermeli, cilt bakım rutininden eksik etmemelisin. Hafif, jel-krem dokuya sahip nemlendirici kullanarak cildine ihtiyacı olduğu kadar nem desteği sağlayabilirsin.

5.Sert Hareketlerden Kaçınmalısın

Sert Hareketlerden Kaçınmalısın

Siyah noktaları ve cildindeki pürüzleri gidermek için cildine peeling yapmamalı, sert, temizleyici fırçalarla yüzünü yıkamamalısın. Sert fırçalar hassas cildini kolayca tahriş edebilir, kızarıklık ve yanmaya neden olabilir. Aynı şekilde peeling de cildinin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle cildine mutlaka hassas hareketlerle bakım yapıp, nazikçe temizlemeni sağlayacak ürünler kullanmaya özen göstermelisin.

6.Alerji Testi Yapabilirsin

Alerji Testi

Yeni bir ürün kullanmadan önce cildinin nasıl tepki vereceğini öğreninceye kadar, yeni cilt bakım ürünlerini yavaş ve dikkatli bir şekilde uygulamalısın. Hatta denemeden önce cildinde bir reaksiyon oluşturup oluşturmayacağını test edebilirsin. Bir miktar ürünü, kolunun iç kısmına uygulayarak cildinde herhangi bir kızarıklık, kaşıntı, yanma, batma gibi reaksiyonlar oluşturmadığından emin olabilirsin.

Hassas Ciltler için Bizim Favorimiz Olan Akne Ürünleri:

La Roche-Posay Effaclar Jel

La Roche-Posay Effaclar Jel

Genelde akneye eğilimli ciltler içi geliştirilen jel temizleyiciler cildimizin temizlendikten sonra kurumasına neden oluyor. La Roche-Posay Effaclar Jel ise cildimizde kuruluk hissi yaratmadan nazikçe temizliyor. İçerisinde yatıştırıcı özelliği ile bilinen La Roche-Posay termal suyu bulunuyor. Bu sayede de cildimizi kirden, fazla yağdan arındırırken aynı zamanda hassas bir dokunuş yapıyor.

La Roche-Posay Effaclar Duo (+)

La Roche-Posay Effaclar Duo (+)

Akne söz konusu olduğunda favorilerimizden olan La Roche-Posay Effaclar Duo (+), jel-krem dokusu, anında nemlendirme sağlaması ve ciltte yağlı his bırakmamasıyla cilt bakım rutinimizin vazgeçilmezlerinden! La Roche-Posay Effaclar Jel ile yüzümüzü temizledikten sonra uyguladığımız bu bakım kremi, hem akneye eğilimli, hem yağlı, hem de hassas ciltlerin kullanımına uygun. Cilt kusuru görünümünü düzeltmeye ve yeniden oluşmalarını engellemeye yardımcı oluyor. Ayrıca daha eşit bir cilt tonu ve pürüzsüz bir cilt dokusu sağlamasıyla da gönlümüzü fethediyor! :)

La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfections SPF 50+

La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfections SPF 50+

Hassas cilde sahipsen, cildin güneş ışınlarına karşı da oldukça hassastır. Bu nedenle güneş koruyucu kullanman oldukça önemli. Bizim bu konudaki favorilerimizden biri, akneye eğilimli ciltlere özel La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfections SPF 50+. Çok yüksek güneş koruması içeren bu ürün, UV kaynaklı cilt kusurlarına ve leke oluşumuna karşı koruma sağlıyor. Yaz-kış kullandığımız, favori ürünlerden!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?