Sivilce sıkmak cilt için neden zararlıdır?

Sivilce sıkmak cilt için neden zararlıdır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sivilce sıkmak en zararlı sonuçlara sebep olabilecek cilt bakım hatalarının başında geliyor. Sivilce patlatmak, cildinde geri dönüşü olmayan sonuçlar, cilt lekeleri ve kalıcı izlere neden olabilir. 

Biliyoruz, bazılarımız sivilcelerini sıkmadan duramıyor(!). Fakat ciltteki sivilceyi sıkmak sivilcenin içindeki iltihabın deri altına yayılmasına veya kana karışmasına neden olabilir. Sivilce kurutmak ve geçirmek isterken yüzünde daha fazla sivilceyle baş başa kalabilirsin. Akneye eğilimli ciltler için bakım önerileri ve cildindeki kusurlara karşı nasıl davranman gerektiğini anlatıyoruz!

Sivilce sıkmanın zararları

Sivilce sıkmanın zararları

Cildimizde sivilceler temelde deri altı ve deri üstü olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Eğer cilt üzerinde uzantısı olan, beyaz veya kırmızı çıkıntısı olan bir sivilceyse deri üzeri sivilce olduğu anlamına gelir. 

Bazı sivilcelerin içi iltihap dolu olabiliyor. Sivilcelerini sıkmak işte bu iltihabın deri altına doğru yayılmasına ve buradan tüm vücuduna ulaşmasına yol açabilir. Bu iltihaplar deri altında yağ bezelerine veya sivilceni sıkarken kanına karışabilir. 

Sivilce sıkmanın zararlarından biri de sinirlerini zedelemesi. Sivilceni uzun tırnaklarınla veya bir cihazla patlatırken cilt yüzeyindeki sinirlerine zarar verebilirsin. Unutma, sinirlerinin yenilenmesi, sivilcenin iyileşmesinden çok daha uzun zaman alır. Kısacası sivilce kurutmak veya sivilceni geçirmek için sıkmak hiç doğru bir yöntem değil. Cildindeki sivilceleri patlatmak kronik bir şekilde tekrar aynı yerden sivilce çıkarmana yol açabilir. 

Sivilce sıkmak sivilceyi geçirir mi?

Sivilce sıkmak sivilceyi geçirir mi?

Hayır, sivilce sıkmak sivilce tedavisinin hiç bir aşamasında önerilmez. Yüzümüzdeki ince deriyi çizmek, kanatmak ve sıkmak ciltte kalıcı leke sorununa yol açabilir. Sivilce oluşumunu tamamlamadan sıktığın için hem acılı bir süreç yaşarsın, hem de aynı bölgeden sivilce tekrar tekrar belirebilir. 

Sivilce sıkmak yerine cilt bakımına dikkat ederek cildindeki kusurları kontrol altına alabilirsin. Sivilcelerini kurutmak için yağ bazlı cilt bakım ürünlerinden uzak durmalı, cildini düzenli olarak temizlemelisin. Cildinde sivilceye ortam hazırlayan etkenleri azaltıp, cildinin temiz kalmasını sağlarsan yüzünde daha az kusur oluştuğunu gözlemleyebilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?