Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalı?

Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sivilce problemi, hayatının bir bölümünde hemen hemen herkesin yaşadığı cilt sorunlarından biri. Dönemsel ya da geçici de olsa, altında hormonsal problemler de olsa sivilce görünümünün azalmasına yardımcı olabilecek, sivilce çıkmaması için atabileceğimiz bazı adımlar var. Peki bu adımlar neler, sivilce görünümünün azalmasına destek olmak için neler yapılabilir? Bu yazımızda açıklıyoruz!

1.Saçı Yatarken Toplamalı

Saçı Yatarken Toplamalı

Bu maddeye şaşırmış olabilirsin ama saçlarımız için sivilceler için davetiye çıkartıyor! Saçlarımız gün boyu kirliliğe maruz kalıyor, kullandığımız ürünler saçlarımızda kalıntı bırakıyor. Özellikle de saçlar yağlıysa oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü uyurken gece boyunca saçlarımız yüzümüze değiyor ve saçımızda biriken bu kirler yüzümüze bulaşıyor. Bu da sivilcelere davetiye çıkartıyor. Buna engel olmak için saçlarını yatarken toplamanı tavsiye ederiz.

2.Yağlı Beslenmemeli

Yüzde sivilce çıkma nedenlerinden biri olarak, beslenme düzenine dikkat etmemek geliyor. Özellikle fast-food, abur cubur gibi yiyecekleri çok fazla tüketiyorsan, tükettiğin gıdaların içerisinde yer alan yağlar sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle sivilce çıkmaması için aşırı yağlı gıdaları, kızartmaları, abur cuburu hayatından çıkartmanı öneririz.

3.Doğru İçeriklerden Yararlanmalı

Cilt bakımında kullandığın ürünlerin içeriklerine de dikkat ederek, doğru içeriklerden yararlanarak akne görünümünün oluşmasına engel olabilirsin. Özellikle Salisilik Asit, Glikolik Asit gibi içeriklerden faydalanmanı tavsiye ederiz.

4.Sivilceleri Sıkmamalı

Sivilceleri Sıkmamalı

Sivilce sorunu yaşayanların kabusu olan sivilce lekelerinin oluşmaması, yeni sivilcelerin çıkmaması için kesinlikle ama kesinlikle sivilcelerinle oynamamalı, sıkmaya çalışmamalısın. Sivilcelerle oynadıkça hem daha çok kızarıp belirginleşmesini sağlarsın hem sivilce lekesinin kalmasına neden olabilirsin hem de sivilcenin yüzüne dağılmasına neden olursun. Bu nedenle sivilcelerine dokunmamalısın.

5.Cildi Yeterli Temizlemeli, Arındırmalı

Cildi günlük olarak temizlemek, arındırmak sivilce görünümüne engel olmak için atman gereken en önemli adımlardan biridir. Yalnızca akşam yatmadan önce değil, sabahları da cildini temizlemelisin. Cildinin ihtiyacına uygun bir yüz temizleyici ile cildini sabah-akşam temizlemelisin.

6.Doğru Nemlendiriciyi Kullanmalı

Doğru Nemlendiriciyi Kullanmalı

Her ne kadar sivilceli ciltlerin nemlenmeye ihtiyacı olmadığı gibi bir düşünce olsa da bu düşünce yanlıştır ve her cilt gibi sivilceli ciltlerin de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Cilt tipine ve ihtiyacına uygun, doğru nemlendirici ile cildini yeterli nemlendirebilir, günlük nemini sağlayabilirsin.

7.Egzersiz Sonrası Cildi Temizlemeli

Sportif aktiviteler sonrasında terlemeyle beraber cildimizde bakteri üreyebilir. Özellikle yüz, sırt ve dekolte bölgesindeki sivilcelerde artış olabilir. Bu nedenle spor sonrasında mutlaka cildi, vücudu, uygun temizleme jelleriyle temizleyip arındırmak gerekir.

8.Stresten Uzak Durmalı

Yoğun stresli bir dönemde olduğumuzda sivilcelerimizde artış gözlemleyebiliyoruz. Çünkü stres arttıkça vücudumuzdaki hormon dengesi de bozuluyor. Stres kaynaklı sivilce oluşumuna engel olabilmek için stresten kendini uzaklaştırmana, rahatlamana destek olacak yöntemlerden faydalanmanı öneririz. Özellikle meditasyon, rahatlatıcı, dinginleştirici faydalarıyla stresle başa çıkmak için ideal yöntemlerden. Meditasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsin.

9.Kullanılan Havluya Dikkat Etmeli

Kullanılan Havluya Dikkat Etmeli

Yüzünü güzelce yıkadın, temizledin, günlük kirlerden uzaklaştırdın. Durulama sonrasında da yüzünü kurulamak için banyoda herkesin kullandığı el havlusuna mı uzandın? O zaman maalesef yüzünü temizlemek için sarf ettiğin çaba boşa gitti demektir… Yüzünü kurulamak için, evdeki herkesin kullandığı el havlusunu kullandığında yüzünü bakterilerle doldurmuş olursun. Kullandığın havlunun mutlaka temiz olmasına dikkat etmelisin.

10.Sıcak Sudan Kaçınmalı

Çok sıcak suyla cildi temizlemek cildine fayda yerine zarar sağlar. Sıcak suyla yüzünü yıkadığında cildin nem dengesini sağlamak için daha fazla sebum üretir; bu da sivilce oluşumuna davetiye çıkartır. Bu nedenle cildini sıcak suyla yıkamaktan kaçınmalısın. 

11.Dermatolog Görüşü Almalı

Dermatolog Görüşü Almalı

Sivilce söz konusu olduğunda dermatolog görüşü almak oldukça önemlidir. Çünkü oluşan sivilcenin nedenini, kaynağını bilmediğin için altında yatan başka bir rahatsızlık olup olmadığını dermatoloğun anlayabilir. Böylece sana ve cildine en uygun tedaviyi önerir. 

12.Bitki Çaylarından Yararlanılabilir

Yeşil çay, antioksidan açısından oldukça zengin olduğundan toksinlerden arınmak için yeşil çay içmeyi deneyebilirsin. Ancak yeşil çay aynı zamanda kafein de içerdiğinden mutlaka doktor tavsiyesiyle ve kararında tüketmeni tavsiye ediyoruz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?