Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Cilt Tonu Eşitleme Nedir? Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt tonu eşitlemek için hangi yöntemleri uygulayabileceğini öğrenmeye hazır mısın?

Hepimiz en az bir kez, “Cildimiz keşke çocukluğumuzdaki gibi güzel kalsaydı.” demişizdir. Ancak günlük alışkanlıklarımız, çevresel etkenler ve giderek olgunlaşan cildimiz, bu istekle zıt bir istikamette ilerliyor. Hal böyle olunca yağlanma, kuruluk, lekelenme ve kırışıklık gibi birçok cilt problemi meydana geliyor. Bu doğrultuda ciltte ortaya çıkan en komplike sorunlardan birini de cilt tonu eşitsizliği oluşturuyor.  

Cilt Tonu Eşitsizliği Neden Olur?

Cilt Tonu Eşitsizliği Neden Olur?

UV ışınları ve çevre kirliliği gibi cilde zarar veren dış etkenler, yapılan yanlış uygulamalar, daha öncül cilt sorunları ve hormonal değişimler, ciltte renk değişikliğine sebep olabiliyor. Cilt tonu dengeleyici uygulamalar ve koruyucu önlemlerle bu durumu tersine çevirmek ise hiç zor değil! Fakat bu konuda neler yapabileceğine geçmeden önce, ciltte renk eşitsizliğinin altında yatan tüm sebepleri bir gözden geçirelim.

Ciltte Renk Bozuklukları Nedenleri

  • Az su tüketimi,

  • Sigara kullanımı,

  • Güneş ışınları,

  • Uzun süreli sivilce ve skarların neden olduğu hiperpigmentasyon,

  • Hormonal değişiklikler sonucu (özellikle hamilelikte) melazma oluşumu,

  • Karma bir cilt yapısına sahip olunması,

  • Ciltte olgunlaşmaya bağlı lipofuksin birikimi ve

  • Cilt gözeneklerinin nefes alamaması.

Cilt Tonu Eşitlemek için Neler Yapılmalı?

Cilt Tonu Eşitlemek için Neler Yapılmalı?

Bol Su Tüketimi

Günde en az 2 litre su tüketimi sayesinde cilt nem kazanıyor ve hücre yenilenme süreci hızlanıyor. Bu sayede cilt renginin koyulaşmasına neden olan etkenlerin de ciltten atılması kolaylaşıyor.

Meyve ve Sebze Tüketimi

Cilde uygulanan topikal işlemlerin yanı sıra içten dışa bakım sağlamak oldukça önemli. Antioksidan zengini meyve ve sebzeler, içerdiği faydalı yağlar ve asitlerle cildin hem korunmasına hem de yenilenmesine katkı sağlıyor. Böylece ciltte renk farklılığı oluşturan iç ve dış faktörlerin etkinliği azalıyor.

Zararlı Alışkanlıkların Bırakılması

Sigara ve alkol tüketimi, ciltte nem dengesini bozarak toksin artışına sebep oluyor. Özellikle sigara içmek, ağız çevresi başta olmak üzere ciltte renk koyulaşmasına yol açıyor. Sigara ve alkolün ciltte oluşturduğu sorunlar, bu alışkanlıkların bırakılması sayesinde kısa sürede toparlanıyor.

Cilt bakım kürü uygulamak

Cilt bakım kürü uygulamak

Cilt tonu eşitleyici kozmetik uygulamaların başında peeling işlemi geliyor. AHA ve BHA asitleri kullanarak, cildin üst katmanın mikro bir şekilde soyulmasını ve cildin kendinisini yenilemesini sağlayabilirsin. L’Oréal Paris’in Revitalift Lazer X3 7 Günlük Kür’ü, formülündeki glikolik asit sayesinde cilde peeling yapıyor. Bir hafta boyunca kullanabileceğin bu cilt bakım ampülleri ile cildini yenileyebilir, daha eşit tonda ve aydınlık görünmesini sağlayabilirsin.

Revitalift ampullerin içerisinde bulunan %10 glikolik asit, cildin mikro düzeyde soyulmasını sağlıyor. Bu peeling etkisi sayesinde cilt kendini yeniliyor, daha aydınlık, eşit tonda ve pürüzsüz görünüyor. 7 gün boyunca bu ampulleri düzenli bir şekilde kullanırken, güneş kremi uygulamayı da ihmal etmemelisin.

Cilt Tonu Dengeleyici Maske

Peelingle birlikte cilt tonu eşitleyici maske kullanımıyla, daha etkili sonuçlara ulaşabilirsin. Limon özü ve kil içeren maskeler, cildin arınması ve renk düzensizliklerinin eşitlenmesi için etkili çözüm sunuyor. Özellikle limon, içerdiği meyve asitleri ve C vitamini sayesinde cilt tonu eşitlemek için birebir.   

Cilt Tipine Uygun Nemlendirici ve Kremler

Cilt bakımının en önemli adımı olan nemlendirici kullanımı; cildin korunması ve yenilenmesi için olmazsa olmaz. Özellikle içerisinde A, C ve E vitaminleri bulunan kremler, cilde nem kazandırmakla birlikte yenilenme sürecini destekliyor. Ancak nemlendiricinin ciltteki yağ ve nem dengesini sağlaması adına cilt tipine uygun olması da çok büyük önem taşıyor.

Ayrıca ciltteki nem ve yağın dağılımı, özellikle de karma ciltlerde eşit olmayabiliyor. Bu durum, çevresel faktörlerle bir araya geldiğinde ciltte renk eşitsizliğine neden oluyor. Bunun için hem cilt tonu eşitleyici krem kullanılması hem de bölgesel çözümlerin sağlanması etkili oluyor.   

Güneş Kremi Kullanımı

Ciltte melanin artışına neden olan güneş ışınları, cilt tonu eşitsizliklerinin en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Ciltteki renk eşitsizliklerinin giderilmesi ve tekrarlanmaması adına ise mutlaka güneş kremi kullanılması gerekiyor. Güneş ışınları, bulutlu havada ve hatta kapalı ortamlarda bile fark etmeden cilde zarar veriyor. Bu nedenle güne başlarken uygulanan cilt bakım rutinine, mevsim fark etmeksizin güneş kreminin de eklenmesi gerekiyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?