Cilt lekelerinin bakımı için hangi içeriklerden yararlanılabilir

Cilt lekelerinin bakımı için hangi içeriklerden yararlanılabilir

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt lekelerinin bakımında kullanabileceğin içerikleri ayrıntılarıyla anlatıyoruz!

Cilt lekeleri, birçoğumuzun başında olan bir cilt problemi. Cilt lekesi dendiğinde, baş etmesi zor diye düşünüldüğü için keyifler kaçıyor ama doğru ürünü kullandığında cildinin daha aydınlık ve eşit tonda görüneceğinden emin olabilirsin. Bu yazımızda, cilt lekesi bakımında hangi içeriklerin işe yaradığını, cilt lekelerini nasıl geçirebileceğini ve en önemlisi de onlara nasıl engel olabileceğini anlatıyoruz!

1. Niacinamide

Niacinamide

Niacinamide yani B3 vitamini, koyu lekeler üzerinde en etkili içeriklerden biri. Ayrıca hassas ciltler tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor. Niacinamide içeren serumlar düzenli olarak kullanıldığında, ciltteki koyu leke görünümü hafifliyor, cilt tonu eşitleniyor, daha aydınlık ve ışıltılı görününüyor. Niacinamide içeren ürünler kullanırken minimum SPF 15 içeren güneş kremlerini de kullanmak gerekiyor.

Niacinamide serum önerisi: La Roche Posay Saf Niacinamide 10 Serum

2. Traneksamik asit

Traneksamik asit

Cilt lekeleri konusunda en etkili olan içeriklerden biri, Traneksamik asit. Bu içerik, ciltteki lekelerin oluşumunu engellerken, var olan lekelerin rengini açmaya da yardımcı oluyor. Özellikle inatçı leke görünümünde etkili olan traneksamik asit içeren yüz serumları kullanarak, cilt tonunun eşitlenmesini sağlayabilirsin.

Traneksamik asit içeren serum önerisi: SkinCeuticals Discoloration Defense Serum

3. Glikolik asit

Glikolik asit

Glikolik asit, cildi mikro bir şekilde soyarak, kısacası peeling etkisi göstererek cildin aydınlanmasına ve renginin eşitlenmesine yardımcı oluyor. Bir AHA formu olan bu içerik, cildi yenileme özelliğine sahip. Tek dikkat etmen gereken geceleri kullanmak ve gündüzleri de yeni leke oluşumunu engellemek için yüksek SPF içeren güneş kremleriyle desteklemek.

Glikolik asit içeren krem önerisi: SkinCeuticals Glycolic 10 Renew Overnight

4. L-askorbik asit (C vitamini)

L-askorbik asit (C vitamini)

L-askorbik asit, cildin en iyi kullanabildiği bir C vitamini etken maddesi ve cilt tonu eşitleme özelliğine sahip. Cilt tonunu eşitlerken de cildi yeniliyor ve ışıltı veriyor. L-Askorbik asit içeren cilt bakım ürünlerini rutinine dahil ederek, çok daha genç ve aydınlık bir cilde sahip olabilirsin.

L-Askorbik asit içeren serum önerisi: SkinCeuticals Phloretin CF Serum (Bu serumun formülündeki Phloretin'in de güçlü antikosidan etkisiyle renk eşitlemeye destek oluyor.)

 5. Retinol

 Retinol

Retinol, anti-age bakımda en popüler içeriklerden biri. Hücre yenilenmesini destekleme özelliğine sahip olduğu için, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltırken, cilt tonunu da eşitlemeye yardımcı oluyor. Bu içeriği de geceleri kullanmak ve gündüzleri de yüksek SPF ile desteklemek son derece önemli. Eğer retinol kullanmaya karar verirsen, öncesinde bir cilt bakımı uzmanına danışmanı önerebiliriz.

Retinol içeren krem önerisi: SkinCeuticals Retinol 0.3

6. UV koruma

UV koruma

Cilt lekeleri bakımı için bahsettiğimiz tüm bu içerikleri kullanırken, mutlaka ama mutlaka cildini yüksek güneş koruma faktörlü bir güneş kremiyle korumalısın. Bunu sadece cildindeki lekeler için değil, lekeler daha oluşmadan bir önlem olarak görmelisin. Unutma ki, en iyi leke ve yaşlanma karşıtı bakım güneş kremi uygulamak. Lekelerin oluşmasına en başından engel olmayı hangimiz istemeyiz ki?

Cilt lekeleri için güneş kremi önerisi: SkinCeuticals Advanced Brightening UV Defense SPF 50

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?