İpek Yastık Kılıfı Ne İşe Yarar? Kırışıklıklara Engel Olur Mu?


Kırışıklık bakımında tercih edilen ipek yastık kılıfları gerçekten etkili mi açıklıyoruz!

Kırışıklık giderme yöntemleri arasında neler yok ki? Cilt bakım kremleri, anti aging serumlar, botoks uygulamaları ve daha niceleri... Elbette ki bu yöntemler kırışıklık bakımında oldukça etkililer ancak bir de son dönemlerde öne çıkan bir yöntem var ki o da ipek yastık veya ipek yastık kılıfı kullanımı. Her şeyi araştırmayı ve en önce denemeyi seven biz Cildimveben editörleri de durmadık ve hemen bu konuya da bir el attık. İpek yastık kılıflarını mercek altına aldığımız bu yazıda, senin de kafandaki o çok merak ettiğin soruya yanıt vereceğiz. Öyleyse arkana yaslan ve yazımızı hemen okumaya başla! 😊

İpek Yastık Nedir?

İpek Yastık Nedir?

İpek kozasından üretilen ipek yastıklar, piyasada bilinen diğer yastık çeşitlerinden pek çok konuda ayrışan bir yastık türü. Dokusu itibarıyla pürüzsüz olan bu yastık çeşidinin kumaşı yüzyıllardır pek çok alanda kullanılıyor. İpek böceğinin kozası kullanılarak elde edilen bu kumaşın özellikleri ise şöyle;

  • Pürüzsüz bir dokuya sahiptir.

  • Son derece yumuşak bir kumaştır.

  • Kışın sıcak, yazın serin tutma özelliği bulunur.

Tüm bu kullanışlı özelliklerine ek olarak üretiminin maliyetli oluşu da onu kıymetli kumaşlardan biri haline getiriyor. Son yıllarda yatak tekstilinde de sahip olduğu kumaş özellikleri nedeniyle tercih edilen ipek yastıkların, kırışıklık bakımında da etkili olduğunu sık sık duyuyoruz. Peki bu ne kadar doğru? İstersen bu sorunun cevabını, ipek yastık kullanmanın faydalarını inceleyerek cevaplayalım. 😊

İpek Yastık Faydaları Nelerdir?

İpek Yastık Faydaları Nelerdir?

İpek yastıkların pek çok konuda sağlıklı bir uyku deneyimi sunduğu söyleniyor. İpek yastığın sunduğu faydalar nelermiş, tek tek bakalım:

1. Pürüzsüz ve Yumuşak Doku Cilt Kuruluğunu Önlüyor

Bu ipek yastığın en önemli özelliği: Dokusunun yumuşak ve pürüzsüz olması keyifli bir uyku çekmeye yardımcı oluyor. Ayrıca cildin gece boyunca sürtünmeden kaynaklı yıpranmasını da önlediği biliniyor. Uzmanlar, bu durumun cilt kuruluğunu önleyebileceği görüşündeler.

2. Sürtünmeyi Azaltması Bakım Ürünlerinin Etkisini Artırıyor

Pürüzsüz doku, gece boyunca cildin yastık ile olan temasının daha az oranda gerçekleşmesini sağlıyor. Bu da gece yatmadan önve cilde sürülen bakım ürünlerini ve kremlerin etkisini artırıyor. Çünkü pamuklu yastık ve yastık kılıfları, aslında kremlerin emilerek yastığa geçmesine neden oluyor. Bu da cilt bakım ürünlerinin etkisini azaltıyor.

3. Yastık İzlerini Önlüyor

Sabahları yüzünde yastık izleriyle uyandığına mutlaka şahit olmuşsundur. Genellikle birkaç saat içinde kaybolan bu izlerin, zamanla yüz kırışıklığına sebep olduğunu biliyor muydun? İşte ipek yastık ve yastık kılıfları tam da bunun için var! Pürüzsüz ve yumuşak doku yastık izlerinin oluşmasına engel oluyor. Bu da bir nevi kırışıklık oluşumunun önlenmesi anlamına geliyor.

4. Sıcaklık Dengesi Kuruyor

Saf ipek yastık kılıfı, sıcaklık dengesini sağlamada üstün bir performansa sahip. Gece boyunca baş ve cildinde sıcağı ve dolayısıyla terlemeyi önlemesi, yazın serin, kışın ise terletmeden sıcaklık sunması nedeniyle her mevsim kullanımı ideal olan bir ürün olarak gösteriliyor.

5. Antialerjik Bir Yapısı Bulunuyor

%100 ipekten üretilen yastık ve yastık kılıfları, ipek kozasında yer alan serisin maddesi nedeniyle antialerjik bir etki sunuyor. Böylece pamuk ve diğer yastık türlerinde sıkça karşılaşılan bakteri, toz ve akarlar, bu yastık çeşidinde bulunmuyor. Özellikle alerjik bünyeye sahip olanlar için ipek yastıklar harika bir tercih olacaktır. Ayrıca bakterilerin minimumda olması, silvilce gibi cilt problemlerinin azalmasını sağlıyor.

6. Saçların Karşımasını Önlüyor

Bu da aslında yastığın sahip olduğu pürüzsüz doku ile doğru orantılı. Başın, yastık ile olan sürtünmesi azalacağından saçların geceleri dağılarak karışması önlenmiş oluyor. Ayrıca elektriklenmeyi de önleyen ipek yastıklar, kıvırcık ve ince telli saçlara sahip olanlar için oldukça elverişli bir kullanım sağlıyor.

Gördüğün gibi, ipek yastık kılıflarının pek çok faydası bulunuyor. Dolayısıyla o çok merak edilen sorunun da cevabı, bu faydalarda ortaya çıkmış oluyor. Yine de bizden duymak istiyorsan söyleyelim; İpek yastık cildinde oluşabilecek yatış pozisyonunda kaynaklı cilt kırışıklarının oluşmasını azaltıyor. 😊 Ancak kırışıklık bakımında önemli olan tek faktörün, ipek yastık kullanımı olmadığını bilmende fayda var. O nedenle sana, kırışıklıkların için kullanabileceğin, bizim de çok sevdiğimiz bir üründen bahsedeceğiz şimdi.

Lancome Advanced Génifique Serum ile Kırışıklıklarını Önle!

Lancôme Advanced Génifique Serum ile Kırışıklıklarını Önle!

Kırışıklık bakımında çığır açan bir teknoloji ile hayatımıza giren Lancome, Advanced Génifique ürün ailesi ile bizi tanıştırdı. İşte bu ailede yer alan, etkisine bayıldığımız ürünlerden biri de Advanced Génifique Onarıcı Serum. Milyonlarca probiyotik türevi içeren bu serum, cildin güçlenmesini sağlıyor. Cildi, %77 oranında onarmaya yardım olan bu serum, daha canlı, aydınlık ve genç bir görünüme kavuşturuyor. Düzenli kullanılan 1 şişenin ardından yaşlanmanın ana belirtilerini gözle görülür şekilde azaltmaya, kırışıklık ve ince çizgi görünümünü yok etmeye, cilt tonunu eşitlemeye yardımcı oluyor. Advanced Genifique serumu düzenli olarak kullandığında cildindeki gençlik ışıltısının ortaya çıktığını ve çok daha pürüzsüz göründüğünü fark edeceksin.

9 patenli mikrobiyom ürünü ile geliştirilen ve 1 numaralı Lancôme ürünlerinden biri olan Advanced Génifique Serum ile biz de gençliğe “merhaba” dedik. Cilt bakımında yeni keşiflerden biri olan mikrobiyom bilimi ile geliştirilen bu formül, milyonlarca prebiyotik ve probiyotik türevini barındırıyor. Cilt dokusunun yenilenmesinde oldukça etkili olduğunu bildiğimiz bu içerikler, bizim cildimizde de mükemmel bir etki gösterdi ve adeta gençlik ışıltımızı ortaya çıkardı. “İpek yastık değil, benim güçlü formüllere ihtiyacım var.” diyorsan, Lancôme’un bu serumu ile mutlaka tanışmalısın. 😊

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?