Sırtta Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

Sırtta Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sırttaki sivilcelerden şikayetçi olmayan var mı? Sırtımızda çıkan irili ufaklı kusurlar vücut güzelliğine gölge düşürüyor. Sırtı açık elbise ve t-shirt giydiğimizde daha da gözümüze batan bu sivilcelerden kurtulmak için detaylı bir sivilce bakımı arayışına girdik! Sırtındaki sivilceleri ortadan kaldırmak için önce neden çıktığını araştırmalısın. Sırttaki sivilce lekeleri nasıl gecer? Sırttaki sivilcelerin neden meydana geldiğini öğrendikten sonra onları azaltman daha kolay olacak. Bazı kişilerde görülen sırttaki sivilce lekelerini de bu makalede anlatıyoruz! 

Sırtta sivilce neden çıkar?

Sırtta sivilce neden çıkar?

Sırtta sivilce neden olur? Sırtta çıkan sivilcelerin nedeni aslında çok büyük bir sürpriz değil! Vücudundaki diğer sivilceler gibi, sırtında çıkan sivilcelerin de ana nedenlerinin başında temizlik faktörü geliyor. Genelde banyo yaparken sırt bölgesi daha çok atlanıyor. Sırtını temizlemek için ulaşamadığın noktalarda daha fazla sivilcenin meydana geldiğini gözlemleyebilirsin. Sırtta sivilce neyin belirtisi? Kısaca sırt bölgesinde sivilcelerin nedeni için hijyen problemlerinden bahsedebiliriz. 

Sırtta çıkan sivilcelerin nedeni, sırtında çıkan ölü deriler, cildinin yağlanmasıyla ortaya çıkan bakterilerle birleşerek gözeneklerine dolar. Tıkanan gözenekler de vücudunda sivilce oluşturmaya müsait bir hale gelir. Temizlik faktörü dışında, çok dar kıyafetler giyerek sırtındaki gözeneklerin hava almasını engellemek, çok yağlı yiyecekler tüketmek, stres ve hormonsal sebepler de sırtında sivilce oluşumunu hızlandırabilir. 

Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sırttaki sivilcelerin nedenini öğrendikten sonra çözümünü tahmin etmek çok basit! Sırt bölgesinde sivilceleri için önerimizi aşağıda görebilirsin. 

 • Sırtını temiz tutmak sırt sivilcelerinin kontrol altına girmesini sağlayacaktır.
 • Günde bir kere duş almalı ve tüm vücudunu iyice temizlemelisin. 
 • Vücudunu temizlerken yağsız ve hafif yapılı duş jellerini kullanmalısın. 
 • Sivilcelerini azaltmak için mutlaka cildinin pH oranına uygun ürünler kullanmalı, vücudunu kurutacak cilt bakım ürünlerinden uzak durmalısın.
 • Yoğun kokulu ve parfümlü duş jelleri vücudunda sivilceye neden olabilir, bizden söylemesi! 
 • Sırtını temizlerken mikro peeling etkili temizleme jeli kullanarak gözeneklerin arınmasını sağlayabilirsin.
 • Her yıkamada sırtındaki ölü deri hücrelerinin atıldığına emin olmalısın. 
 • Sivilcelerle oynamamalı ve patlatmamalısın. 
 • Kullandığın deterjan ve temizlik malzemelerine dikkat etmeli ve hassas ciltlere uygun olan doğal içerikleri tercih etmelisin.
 • Sırtta sivilce ve kaşıntı varsa dar kıyafetlerden uzak durmalısın. 
 • Sırt bölgesinde sivilcenin ilerlememesi için bunları kaşımamalı ve arkadaşlarınla/ailenle ortak duş lifi, kese gibi ürünleri kullanmamalısın. 

Editörün önerisi: Sırtını temizlemek için ince uzun vücut keselerini kullanabilirsin. Çok sert olmayan, hassas vücutlara uyumlu olan keseler sırtında ulaşamadığın noktaları temizlemek için ideal! Sırtında sivilce oluşmaması için duştan çıkarken iyice durulanmayı da unutma. Çünkü saçlarından akan şampuan ve saç kremi vücudunda kaldığında sırt bölgesinde sivilceye neden olabilirler. Tüm vücudunu ve saçlarını tamamen duruladıktan sonra duştan çıkıp kurulanabilirsin.

Sırttaki sivilce lekeleri neden olur?

Sırttaki sivilce lekeleri neden olur?

Sırtta sivilce neden çıkar? Gün içinde sırtımızın sürekli havasız kalması buradaki sıcaklığın artmasına yol açar. Terleyen, ısınan ve nefes alamayan sırtımızda bakterilerin oluşması için istemeden mükemmel bir ortam yaratmış oluyoruz. Gözeneklerin tıkanmasına yol açan bakteriler, sırtta sivilcelerin oluşmasına sonrasında da ısının etkisiyle kuruyarak leke bırakmaya yol açabilirler. 

Sırttaki sivilce izleri nasıl geçer? Sırtında sivilce lekeleri varsa mutlaka her duşta peeling yapmanı öneririz. Yağlı ciltlere uygun olan vücut peelingi ile, sırtındaki deri yüzeyinde hassas soyulma etkisi yaratabilirsin. Her duştan sonra mutlaka sırtını ve tüm vücudunu nemlendirerek vücut bakımını tamamlamalısın. Nemlendirici krem seçerken, cildini yağlandırmayacak ve ağırlık yapmayacak ürünleri tercih etmelisin.  

Sırtındaki sivilceler belirli bir süre sonra kaşıntıya da yol açabilirler. Kaşınan ve hassaslaşan sivilcelerle oynanamanı öneriririz. Sırttaki sivilcelerin kaşınma nedeni kuruluk olabilir. Bunu kontrol altına almak için sırtta sivilce ve kaşıntıya iyi gelen nemlendiricileri kullanmalısın. Özellikle erkeklerin cildi daha yağlı olduğu için erkeklerde sırtta sivilce daha sık görülebiliyor. Bu gibi durumlarda sebum üretimini dengeleyen nemlendiricileri kullanmanı öneririz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?