En Doğal Ev Yapımı Sivilce Maskesi Tarifleri

En Doğal Ev Yapımı Sivilce Maskesi Tarifleri

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildindeki leke görünümlerini hafifletmek amacıyla uygulanan beş kolay ve doğal evde sivilce maskesi tarifini senin için bir araya getirdik.

Sivilce ve sivilce izleri birçoğumuzun çözüm aradığı konular arasında. Bu sorunu çözmek için artık “Sivilce makyajla nasıl kapatılır?” diye aramana gerek yok. Doğal malzemelerle hazırlanan ev yapımı sivilce maskeleri, cilt kusurlarının görünümlerini hafifletmek için başvurulan pratik yollardan biri. Peki, sivilce maskesi evde hangi malzemelerle hazırlanabilir? Bu yazımızda en iyi ev yapımı sivilce maskelerini bir araya getirdik. Hadi incelemeye başlayalım!

Editörün Önerisi: Öncelikle eğer sivilceli yüzün varsa ve ne yaparsan yap bir türlü kurtulamıyorsan, sivilce tedavisi için mutlaka bir dermatoloğa görünmen gerektiğini belirtmek isteriz. Ayrıca bir sihirli değnek görevi üstlenerek anında sivilcelerini geçirme etkisine sahip olan, seni 1 dakika içinde pürüzsüz bir cilde kavuşturacak bir maske de bulunmuyor. Yani seni kurtaracak çözüm, yine düzenli kullanım!

Evde yapılan doğal sivilce maskeleri, kontrolsüz bir şekilde uygulandığında ciltte reaksiyona ve alerjiye neden olabilir, ayrıca farklı cilt kusurlarının oluşumuna da sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu sayfadaki hiçbir evde maske tarifi tedavi özelliği taşımıyor. Bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış, dermatologlar tarafından önerilen ve cilt için özel olarak formüle edilmiş bir sivilce kremi kullanmanı öneririz. Uyarımızı da yaptığımıza göre, şimdi evde yapılan doğal sivilce maskelerini sıralamaya başlayabiliriz!

1. Evde Sivilce Maskesi: Limon Maskesi Tarifi

1. Evde Sivilce Maskesi: Limon Maskesi Tarifi

Sivilce için maske tarifleri arasında en popüler olan seçenek evde limon maskesi tarifi diyebiliriz. Limonun içerisindeki salisilik asit sayesinde sivilceler üzerinde işe yaradığı düşünülen bu maske, kontrolsüz bir şekilde uygulandığında ciltte reaksiyona sebep olabilir. Bilgin olsun!

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı limon suyu

 • 1 yemek kaşığı bal

 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı:

Bu malzemeleri birbiriyle karıştırdıktan sonra bir fırça yardımı ile cildine uygulayabilirsin. İstersen bölgesel olarak sivilcelerin üzerine uygulayıp bekleyebilirsin. 15 dakika kadar cildinde beklettikten sonra maskeyi temizleyebilirsin. Sivilceler için limon maskesi genellikle uygulayanlar tarafından haftada bir kere tekrarlanıyor.

2. Sivilceler için Evde Yumurta Akı Maskesi Tarifi

Sivilceler için Evde Yumurta Akı Maskesi Tarifi

Ev yapımı sivilce maskeleri arasında en popüler olanlardan bir diğeri de yumurta akı maskesi. Cilt bakımında sıkça tercih edilen yumurta akı maskesinin sivilcelere iyi geldiği düşünülüyor. Evde yumurta akı maskesi yapımına, cildin daha pürüzsüz bir görünüme sahip olması için de başvuruluyor.

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı

 • 1 çay kaşığı limon

Yapılışı:

Bu iki malzemeyi karıştırdıktan sonra cildine uygulayabilirsin. İsteğe göre içerisinde bir tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsin. Yaklaşık 15-20 dakika kadar beklettikten sonra yüzünü durulayabilirsin. Bu maskeyi haftada bir-iki kez uygulayabilirsin.

3. Sivilce İzleri için Maske: Evde Yoğurt Maskesi Tarifi

Sivilce İzleri için Maske: Evde Yoğurt Maskesi Tarifi

Ev yapımı sivilce ve siyah nokta maskesi tarifleri arasında sık uygulananlardan biri de yoğurt maskesi. Evde yoğurt maskesi yapmanın sık tercih edilme sebebi, yoğurdun cildi arındırıcı ve sivilceleri kurutucu bir etkiye sahip olduğunun düşünülmesi. Salatalık ise ferahlatıcı ve besleyici etkisiyle tercih ediliyor. Ayrıca pratikliği de evde yapılan maskelerin tercih edilmesinde önemli bir faktör.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt

 • 1 salatalık

Yapılışı:

Salatalığı küçük parçalar halinde doğrayabilir ve yoğurtla birlikte blender’a atıp maske kıvamına gelene kadar karıştırabilirsin. Aynı işlemi salatalığı rendeleyerek de yapabilirsin. Daha sonra bu karışımı cildine çok kalın bir katman olmayacak şekilde uygulayabilirsin. 20 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra yüzünü durulayabilirsin.

4. Sivilceler için Evde Zerdeçal Maskesi Tarifi

Sivilceler için Evde Zerdeçal Maskesi Tarifi

Sivilce için evde maske yapımında kullanabileceğin besinlerin aynı zamanda sivilce izleri üzerinde de etkili olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle ciltteki sivilceler ve sivilce izleri için doğal sivilce maskesi tarifi olarak zerdeçal maskesi de sıklıkla tercih ediliyor. 

Aktarlardan alabileceğin zerdeçalı cildine uygularken çok dikkatli olmanı ve az bir miktar kullanmanı öneririz, aksi halde cildinde reaksiyona neden olabilirsin. Aslına bakarsan, “Sivilce kızarıklığı nasıl geçer?” sorusunun cevabını aktarlardan ziyade dermatoloğunun muayenehanesinde aramalısın. Bunu hiçbir zaman unutma! 

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zerdeçal

 • 2 yemek kaşığı yoğurt

 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Malzemeleri birbiriyle karıştırdıktan sonra yüzüne uygulayabilirsin. Maskenin 15-20 dakika kurumasını bekledikten sonra cildini durulayabilirsin. Maskeyi uyguladıktan kısa süre sonra cildinde batma ve kaşınma hissi oluşursa, maskeyi bekletmeden yıkamanı öneririz.

5. Doğal Sivilce Maskesi: Evde Karbonat Maskesi Tarifi

Doğal Sivilce Maskesi: Evde Karbonat Maskesi Tarifi

Sivilceli bir yüze sahipsen “Evde sivilceye ne iyi gelir?” minvalinde birçok araştırma yapmış olmalısın. Muhakkak fark etmiş olmalısın ki, karbonat evde cilt maskesi yapımında çok sık tercih edilen malzemelerden biri. Cildi aydınlatma ve cilt tonunu eşitleme gibi amaçlarla kullanılabilen karbonat maskesinin sivilceler için de oldukça iyi bir iş çıkardığı söyleniyor. 

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karbonat

 • Su

Yapılışı:

Karbonat ile suyu maske kıvamına gelene kadar karıştırmalısın. Daha sonra ince bir katman halinde cildine uygulayabilirsin ve 10 dakika kadar bekledikten sonra temizleyebilirsin. Karbonat evde sivilce maskesi yapmak için kullanılabildiği gibi cilt lekeleri için de tercih ediliyor.

Evde Maske Tarifleriyle Uğraşma, Bizim Favorimizi Keşfet!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?