Sivilcelere İyi Geldiği Bilinen Tüm İçerikler


Sivilcelerin ve sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olan tüm içerikleri bir araya getirdik!

Eğer akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, bugüne kadar pek çok cilt bakım ürünü denemişsindir. Sivilceler ve sivilce izleri söz konusu olduğunda, cilt bakım ürünleri içerisinde pek çok içerikler karşılaşıyoruz. Peki bunlardan hangisi sivilcelerde işe yarıyor? Hazırladığımız bu rehberle, sivilcelere ve sivilce izlerine iyi geldiği bilinen tüm içerikleri bir araya getirdik!

Editörün Notu: Akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, cilt kusurların uzun süredir varsa ve ne yaparsan yap bir türlü geçmiyorlarsa, bir dermatolog ile görüşmenin zamanı gelmiş olabilir. Evde doğal yöntemlerle sivilcelerini geçirmeye çalışmak, cildinde geri dönülemeyecek zararlar oluşturabilir. Bu yüzden bu konuyu hafife almamalı ve sivilce tedavisi için mutlaka bir dermatologla görüşmelisin.

Salisilik asit

Salisilik asit

Salisilik asit, sivilce dendiğinde akla ilk gelen içeriklerden biri. Bir çeşit meyve asidi olan (BHA) salisilik asitin görevi cildi mikro bir şekilde soyarak cilt yüzeyinin yenilenmesini sağlamak ve ciltteki yağı dengelemek. Salisilik asit içeren cilt bakım ürünleri, cildindeki pürüzlerin, gözeneklerin, siyah noktaların ve sivilcelerin azalmasını sağlar.

Çinko

Çinko

Zinc PCA ve çinko pidolate olarak bilinen çinko içeriği de yağlı ve sivilceli ciltler için faydalı olan içeriklerden biri. Çinkonun cilt bakımındaki etkisi ise ciltteki fazla yağı dengelemeye yardımcı olmak. Ciltteki fazla sebum dengelendiğinde genişlemiş gözenek, siyah nokta ve sivilcelerin önüne geçilebiliyor.

LHA

LHA

Lipo-hidroksi asit olarak bilinen LHA içeriği, salisilik asitin bir türevi. L’Oréal’in geliştirdiği bu özel içerik, yüzde peeling etkisi yaratırken, cilde çok nazik davranıyor. Yağlı ciltlerdeki gözenek ve siyah nokta sorunlarının giderilmesine yardımcı olan LHA, cilt dokusunun yenilenmesini de sağlıyor.

Glikolik asit

Glikolik asit

Glikolik asit, meyve asitlerinden biridir (AHA) ve cilt yüzeyini mikro şekilde soyarak yenileme özelliğine sahiptir. Özellikle sivilce izleri, lekeler ve renk eşitsizlikleri konusunda etkili olan bu asit, cildi çok nazik bir şekilde soyarak daha eşit tonda olmasını sağlar.

Niacinamide

Niacinamide

Niacinamide, yaşlanma karşıtı bakımda etkili olduğu gibi, sivilceli ciltleri yatıştırma ve kızarıklığı giderme konusunda da çok sık kullanılan bir içerik. B3 vitamininin bir formu olan niacinamide, aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirmeye ve leke oluşumuna engel olmasıyla da biliniyor.

Procerad

Procerad

Procerad, leke görünümünün azalmasını sağlayan bir içerik. Özellikle sivilce lekeleri üzerinde etkili olan bu içerik, bir seramid formu ve fazla melanin üretiminden kaynaklanan koyu lekelerin giderilmesine yardımcı oluyor.

Mannose

Mannose

Bir şeker formu olan Mannose, ciltteki suyu tutma ve cildin nemini kaybetmesine engel olan bir içerik. Cilt bakım ürünleri içerisinde sıkça karşımıza çıkan Mannose, cilt görünümünün yenilenmesine de yardımcı oluyor.

Sebulyse

Sebulyse

Sebulyse, ciltteki sebumu dengelemeye, cildi matlaştırmaya ve gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan bir içerik. Çinkoya oranla çok daha etkili olan bu içerik de tıpkı LHA gibi L’Oréal’in patentli içeriklerinden biri.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!