Saç Derisinde Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Genelde saç derisinin kaşınması oldukça normal bir durumdur. Ancak bu kaşıntı gün geçtikçe artıyor, beraberinde kızarıklığı ve döküntüleri de getiriyorsa, saç derisinde sürekli rahatsızlık hissi varsa en hızlı şekilde bir uzmana, dermatoloğa görünmek şart! 

Senin de bu gibi şikâyetlerin varsa, saç derisinde egzamayla ilgili bilmen gerekenleri bu yazımızda derledik.

Saç Egzaması Nedir?

Saç Egzaması Nedir?

Egzama, vücudun farklı bölgelerinde pullu, kaşıntılı kızarıklıklara neden olabilen, özellikle kaşıntı ataklarıyla kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Genelde vücutta eller, ayaklar, ayak bilekleri, el bilekleri, boyun, göğüs bölgesi, göz kapakları, diz ve dirsekler gibi alanlarda olur. Aynı belirtilerle, saç derisinde de görülebilir.

Saç derisinde egzama, çoğu zaman kuru saç derisiyle karıştırılır. Ancak saç derisinde kuruluk olması da egzamanın belirtilerindendir ve kuru saç derisinde egzamadaki gibi yoğun pullanmalar, döküntüler genelde gözlemlenmez. İşte bu ayrıma varmak için mutlaka bir dermatolog görüşü alıp, önerdiği uygun tedavileri uygulamak gerekir.

Saçta Egzama Belirtileri Nelerdir?

Saçta Egzama Belirtileri Nelerdir?

Saç derisinde egzama olmasının bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

1.Kızarıklık

Saç derisinde egzamanın belirtilerinden olan kızarıklık, saç derisindeki rahatsızlık hissine neden olur. Bu kızarıklık, tedaviden sonra iyileşse de cilt renginde değişiklikler görülebilir.

2.Kaşıntı

Sürekli saç derisini kaşıma isteği, hatta kaşıdıkça da artan bu istek, egzamanın belirtilerindendir.

3.Döküntü

Beyaz ya da sarı renkte yağlı döküntüler veya saç derisinde kabuklanma ve kepek olabilir.

4.Yağlanma

Saç derisindeki yağ dengesinin bozulmasından dolayı saçta aşırı yağlanma ortaya çıkabilir. Oluşan döküntüler de yağlı olabilir.

Saçta Egzama Neden Olur?

Saçta Egzama Neden Olur?

Genetik

Aile bireylerinde egzama geçmişi olanlarda saç derisi egzaması gözlemlenebiliyor.

Hormonal

Hormonlarla ilgili hastalıklar, hormonal bozukluklar, dengesizlikler de saç derisi egzamasına neden olabiliyor.

Stres

Stresli dönemlerde, uykusuzluk yaşanılan dönemlerde de saç derisinde egzama ortaya çıkabiliyor.

Çeşitli hastalıklar

Bağışıklık sistemini ilgilendiren çeşitli hastalıklarda da egzama oluşabilir.

Saç derisinde egzamanın nedenleri nelerdir?

Alerjiler

Alerjik astım gibi kronik-alerjik rahatsızlıklara sahip kişilerde saç derisinde egzama riski daha fazla olabiliyor.

Hava değişimleri

Sıcak ve soğuk havalarda cildin kuruması, aşırı sıcaklarda terleme gibi etkenler de saç derisinde egzamaya neden olabilir.

Saçta Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saçta Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç derisi egzamasına sahip olanların, dermatologlarına danışarak atabileceği bazı adımlar var. Bu adımları aşağıda bulabilirsin:

 • Saçını çok sıcak ya çok soğuk suyla yıkamaktan kaçınmalı, her zaman ılık suyla yıkamaya özen göstermelisin. Sıcak su da, soğuk su da saç derini kurutabilir ve tahrişe neden olabilir.
 • Şampuan, saç kremi, saç maskesi gibi ürünlerde hafif formüllü, hipoalerjenik, dermatoloğunun tavsiye ettiği ürünleri tercih etmeni öneririz. Ayrıca bu süreçte saçlarını boyamamanı öneririz.
 • Egzamanın nedeni strese bağlıysa, stres azaltma teknikleri konusunda doktorunla konuşmalısın. Nefes egzersizleri, meditasyon gibi tekniklerle stresi yenmeyi denebilirsin.
 • En önemlisi de, özellikle atak dönemlerinde kaşınmadan mutlaka kaçınmalısın. Senin de bildiğin gibi saç derini kaşıdıkça daha fazla kaşınacaktır. Bu nedenle kaşımamaya dikkat etmelisin.
 • Terlemek bazı durumlarda tetikleyici olabileceğinden, terin saç derini tahriş etmemesi için ağır işlerden, egzersizden sonra mutlaka saç derini nazikçe, dermatoloğunun önerdiği ürünlerle temizlemelisin.

Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar Hangileridir?

Saçtaki Egzamaya İyi Gelen Yağlar Hangileridir?

Hafif saç derisi egzaması vakalarında, dermatologların önereceği antifungal kremler, merhemler veya spreyler etkili olabiliyor. Bu ürünler, tahrişi ve pullanmayı durdurmaya yardımcı olan kortikosteroid içerir. Ancak kortikosteroidler uzun süre kullanım için uygun değildir. Çok ağır vakalarda ise doktorlar oral anti-fungal bir ilaç verebiliyor.

Saç derisi egzamasında, tıbbi tedaviyle beraber dermatoloğa danışarak, kaşıntıyı, pullanmayı azaltmaya destek olacak ürünleri kullanabilirsin. En azından saç derisinin rahatlamasına yardımcı olacak, tahrişe engel olacak ürünleri tercih edebilirsin. 

Saçlardaki egzamaya iyi gelen yağları aşağıda görebilirsin. 

 • Neroli
 • Mür
 •  Civanperçemi
 • Paçuli
 • Kimyon tohumu
 • Aynısefa
 • Kayısı çekirdeği
 • Rezene
 • Karabiber
 • Hint sümbülü
 • Havuç tohumu
 • Bergamot
 • Okalüptus
 • Kekik

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!