Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi


Saçların çok daha bakımlı, sağlıklı, yumuşak ve parlak olması için saç maskeleri en büyük kurtarıcılarımız. Peki saç maskesi ne işe yarar? Saçının ihtiyacına göre hangi saç bakım maskelerini kullanmalısın? Doğru kullanım sıklığı nedir? Saç maskeleri hakkında bilmen gereken tüm tüyoları şimdi anlatıyoruz!

Saçlarımızın en çok ihtiyaç duydukları şeylerin başında nem gelir. Nemsiz kalan saçlar parlaklığını yitirir, kurur ve çabuk yıpranır. Bunun önüne geçmek için, saç tipine uygun saç bakım maskeleri kullanmalısın. Sağlıklı ve parlak saçlar için saç maskesi önerilerimizi de bu yazımızda bulabilirsin...

Saç maskesi nedir?

Saç maskesi nedir?

Saç maskeleri, saçın problemine göre özel olarak hazırlanmış formülleri ile saçlara yoğun bakım yapan kremsi ürünlerdir. Haftada 1-2 kez kullanılan bu saç bakım maskeleri, konsantre formülleri sayesinde onarma, yapılandırma, parlaklık ve nem verme gibi özelliklere sahipler. Genellikle banyoda şampuan ve saç kreminden sonra kullanılan saç maskeleri, saçlarda anında gözle görülür bir etki yarattıkları için sıkça tercih ediliyorlar. Bazı saç maskeleri de banyodan önce kullanılarak yüksek performans elde edilebiliyor.

Saç maskesi ne işe yarar?

Saç maskesi kullanmak için pek çok sebep olabilir: Bunların başında saçların yıpranması, sertleşmesi, kuru görünmesi, kırık uçlar, koparak dökülme ve boyalıysa renginin solması gibi sebepler gelir. Bu şekilde saç problemlerine göre özel formüle edilmiş saç bakım maskeleri, hedef odaklı yoğun bakım yaparak saçların kısa sürede daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.

Saç kremi ve saç maskesi arasındaki fark nedir?

Saç kremi ve saç maskesi arasındaki fark

Saç kremi, her banyoda şampuanlama sonrasında, saçlarımızın uç ve boylarına sürdüğümüz, saçı yumuşatan bakım kremleridir ve çoğunlukla saçların daha kolay taranmasını ve yumuşak olmasını sağlarlar. Saç maskesi ise saçı yumuşatmanın yanında daha yoğun ve hedefe yönelik bakımlar sağlar, yoğun şekilde saçı besler.

Saç maskesinin saç kreminden bir diğer farkı ise uygulama sıklığıdır. Saç kremini saçlarını her şampuanladıktan sonra saçın uç ve boy kısımlarına uygulayabilirsin. Ancak saç maskelerini haftada bir veya iki kere uygulamak gerekir.

Evde saç maskesi tarifleri

Evde yapılan saç maskesi tarifleri çok sık tercih edilse de, bu gibi yöntemler saç derisine zarar verebilir. Evde doğal malzemelerle yapılan saç maskesi, çok pratik gibi görünse de saçların zamanla daha çok kuruyup zarar görmesine neden olabilir. Sağlıklı ve canlı parlak saçlara sahip olmak istersen, daha kötü bir sonuçla karşılaşabilirsin. Bu yüzden saç için özel olarak formüle edilmiş, saç problemini hedefleyen saç maskelerini tercih etmelisin. Aynı şekilde saç maskesinin uygulama talimatlarına uymalı ve saçlarına daha profesyonel bir bakım yapmalısın.

Evde yapılan saç maskesi tariflerine değinmek gerekirse, bu maskeler genellikle şu şekilde karşımıza çıkıyor:

- Yumurta akı maskesi
- Aloe vera maskesi
- Hindistan cevizi yağı maskesi
- Avokado maskesi
- Zeytinyağı maskesi
- Muz maskesi
- Yulaf ezmesi maskesi
- Pirinç suyu maskesi
- Bal maskesi
- Süt maskesi

Hindistan cevizi yağı ve aloe vera gibi içerikler evde saç maskesi tariflerinde işe yarasa da, özellikle yağ içeren malzemeler kullanıldığında bu yağları saçlardan arındırmak çok zor olabiliyor.

Evde yapabileceğin doğal saç maskesi tarifleri için bu yazımıza göz atabilirsin.

Saç tipine uygun saç maskesi seçimi:

Saçların için en iyi saç maskesini bulmak istiyorsan “Saçlarının ihtiyacı olan maske hangisi?”, ilk olarak bunu belirlemen gerekir. Saçlarına uygun en iyi saç maskesini bulmak için aşağıdaki rehberimizden yardım alabilirsin.

Zayıf/dökülmeye eğilimli saçlar için saç maskesi:

Zayıf/dökülmeye eğilimli saçlar için saç maskesi:

Saçların son zamanlarda çok fazla zayıfladıysa, hatta dökülmeye başladıysa o zaman güçlendirmek için Elseve Komple Direnç Güç Maskesi'ni kullanmanı öneririz. Arginine proteini, Biotin, vitamin B5 içeren bu saç maskesi, diğer saç maskelerinden farklı olarak saç diplerine de uygulanabiliyor. Saç diplerine uygulandığı için saç köklerini de besleyebiliyor. Böylece saçlar köklerden itibaren güçleniyor, dökülmelere karşı dirençli oluyor.

Saçları kökten uca güçlendiren, koparak dökülmelere karşı koruyan bu saç maskesi, 2 farklı şekilde kullanılabiliyor:

- Saç diplerine uygulama: Saç diplerine etki ederek saçları güçlendirmeye yardımcı oluyor.
- Saç boylarına uygulama: Saç fiberlerini besleyerek besleyici zengin içerikler yüklüyor.

Böylece saçlar kökten uca 2 kat daha güçleniyor ve saçların gücünün karşısında hiçbir şey duramıyor!

Normal/kurumaya eğilimli saçlar için saç maskesi:

Saçların normal tipte ya da kurumaya meyilliyse saçlarını besleyecek ve nem sağlayacak saç maskelerinden yardım almalısın. Bizim favorimiz Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske! Egzotik kokuya sahip, seni tropik adada gibi hissettirecek bu maske hem saçları yumuşacık yapıp parlak olmasını sağlıyor, hem de muhteşem kokuyor! Eminiz ki senin de favorilerinden olacak ve en iyi saç maskeleri listenin başında yer alacak. :)

Yağlı saçlar için saç maskesi:

Yağlı saçlar için saç maskesi

Yukarıda da açıkladığımız gibi, en iyi saç maskesini bile kullansan saç tipine uygun değilse beklediğin etkiyi göremeyebilirsin. Özellikle de yağlı saçlara sahipsen kil içeren, saçlarını ağırlaştırmayacak ve yağdan arındıracal saç maskelerini kullanmalısın. Bu konuda da bizim favorimiz Elseve 3 Mucizevi Kil Banyo Öncesi Kil Maskesi!

Peki, kil maskesi saça nasıl uygulanır? Öncelikle Elseve 3 Mucizevi Kil Banyo Öncesi Kil Maskesi'ni banyodan önce, kuru saçlarına uygulaman gerekir. Yalnızca saç diplerine uygulayıp, saç diplerinin her kısmına eşit şekilde dağıtmayı ise sakın unutma! Ardından saçlarını durulayıp, kilden arındırıp şampuanlayabilirsin. İşte bu kadar!

Kuru saçlar için saç maskesi:

Kuru, yıpranmış saçlar için saç maskesi

Saçların kuru tipteyse saç kreminin yanında mutlaka saç maskesi de kullanmalısın. Özellikle yaz ve kış aylarında saçlar çok kuruduğu için saç maskesi kullanmaya özen göstermelisin. Bu aylarda hangi saç maskesi kullanılmalı, en iyi saç maskesi hangisi diye soracak olursan, kuru saçlar için maske seçerken besleyici yağ içeren ürünlere yönelmeni öneririz. Bizim önerimiz ise Elseve 6 Mucizevi Yağ Saç Maskesi. Bu saç maskesi ile saçlarına ihtiyacı olan yoğun bakımı sağlayabilir, saçlarını derinlemesine besleyebilir ve yumuşak ve parlak saçlara ulaşabilirsin.

Yıpranmış saçlar için saç maskesi:

Saçların kuru, güçsüz, sert, kırık uçlu ve yıpranmış görünüyorsa, iyi bir şekilde onarılmaya ihtiyaçları var demektir. Tabii ki yıpranmış saçlar için bir saç maskesi ise işini çok kolaylaştıracak. L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Yapılandırıcı Maske, formülündeki Keratin XS içeren onarıcı konsantre ile yıpranmış saçların 5 belirtisine 1 çözüm getiriyor. Saçları yoğun şekilde onaran bu saç bakım maskesi, saçlarımız yıprandığında anında sarıldığımız ve etkisini kısa bir sürede gördüğümüz, en sevdiğimiz saç ürünlerimizden.

Boyalı saçlar için saç maskesi:

Boyalı saçlar için saç maskesi:

Boyalı saçlara sahip olanlar saç maskesi kullanırken güneşin zararlı ışınlarına karşı saçı koruyan, UV filtresi içeren saç maskelerini tercih etmeliler. Yazın da, kışın da saçlar güneş ışınlarından zarar görebiliyor. Özellikle de boyalı saçlar güneş ışınlarına karşı daha dikkatli olmalılar. Saçlarını boyadıktan sonra saç renginin parlaklığını kaybetmesini istemiyorsan UV filtreli saç maskelerini haftada 2 kez uygulamanı öneririz.

Saç renginin solmasına neden olan bir diğer faktör ise saçlarımızı yıkadığımız su. Saçlarını yıkadıkça saç rengin solmaya başlar. Aynı şekilde bu duruma da engel olabilmek için boyalı saçlara uygun saç maskelerinden yardım almalısın.

Editör önerisi: Eğer saçların sarı veya kumral saç rengine boyalıysa sana harika bir önerimiz var: Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Saç Maskesi! Bu mor maske, saçlarını yoğun bir şekilde besleyerek saç renginin düzelmesini sağlar. İçeriğindeki mor pigmentler sayesinde saçlarındaki turuncu yansımaları daha küllü ve soğuk bir tona çevirir. Bakım rutinine hem Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan'ı hem de Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Saç Maskesi'ni ekleyerek hayallerindeki görünüme kavuşabilirsin!

Saç maskesi kepek yapar mı?

Kepek sorunu

Kepek sorunu olanlar saç maskesi kullanmalı mı? Aslında kepek bir saç derisi sorunudur. Saç maskesi ise saçların uç ve boylarına uygulandığı için saç derisine bir etkisi olmayacaktır. Yani kepek sorunun varsa saç maskesi kullanabilirsin.

Bir diğer merak edilen de saç maskesi kepek oluşumuna neden olur mu? Az önce de bahsettiğimiz gibi saç maskesi saç derisine uygulanmadığı için kepek yapmaz. Saç maskesi kullanıyorsan ve kepek sorunu ortaya çıktıysa bunun nedeni saç maskesini saç derine de uygulaman ya da kepek sorunu başka bir etkenden kaynaklanıyor olabilir.

Saç maskesi nasıl kullanılır?

Şampuan sonrasında:

saç maskesi

Saçlarını şampuanladıktan sonra ılık su ile iyice durula. Daha sonra mikro-fiber havlu ile saçının nemini al ve saçlarının uç ve boylarına saç maskeni uygula. Saç uçlarına eşit şekilde dağıttığından emin olmak için parmaklarınla saçlarını nazikçe tarayabilirsin.

Banyo öncesinde:

saç maskesi

Banyo öncesinde saçlarına maske uygulayabilirsin. Hatta bizce en etkili yöntem bu! Saçlarına maskeyi uyguladıktan sonra, ılık bir havluyu saçlarına sarabilirsin. Böylece sıcak hava ile birleşen saç maskesi, daha iyi bir sonuç verecektir. Maskenin ambalajında yazan bekleme süresine uygun olarak bekle ve süre bittikten sonra saçlarını ılık su ile durula. Saçlarını sıcak su ile durulamamalısın. Sıcak su, saçlarının kuruyup, cansız görünmesine neden olacaktır.

Editörden öneri: Saçlarına maske ile yoğun bakım yaptığın günlerde, saç kurutma makinası ile saçlarını kurutarak, onların cansız görünmelerine neden olabilirsin. Eğer çok acelen yoksa, saç kurutma makinası yerine saçının kendiliğinden kurumasını beklemelisin. Çok vaktin yoksa ve saçlarını kurutman gerekiyorsa da saçlarını kurutmadan önce mutlaka ısıya karşı koruyucu spreyini sıkmanı tavsiye ediyoruz. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!