Saç Bakımı 101: Saç Maskelerinin Önemi

Saç Bakımı 101: Saç Maskelerinin Önemi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Etkili bir saç bakım rutininde saç maskelerinin önemi büyük! Artık sen de saç maskesi kullanmaya karar verdiysen, saç maskesi ne zaman uygulanır ve saç maskesi saçta ne kadar bekletilir gibi soruların yanıtlarını bizimle keşfet!

Saçların çok daha bakımlı, sağlıklı, yumuşak ve parlak olması için saç maskeleri en büyük kurtarıcılarımız. Özellikle saçlarımızın en önemli ihtiyaçlarının başında nem geliyor. Nemsiz kalan saçlar parlaklığını yitiriyor, kuruyor ve çabuk yıpranıyor. Bunun önüne geçmek için saç tipine uygun saç bakım maskeleri kullanmalısın. Peki, bunlardan farklı olarak saç maskesi ne işe yarar? Saçının ihtiyacına göre hangi saç bakım maskelerini kullanmalısın? Saç maskesi için doğru kullanım sıklığı nedir? Saç maskeleri hakkında bilmen gereken tüm tüyoları bu yazımızda anlatıyoruz!

Saç Maskesi Nedir?

Saç Maskesi Nedir?

Saç maskesi, saçın problemine göre özel olarak hazırlanmış formülüyle yoğun bakım sunan kremsi ürünleri ifade ediyor. Haftada 1-2 kez kullanılan saç bakım maskeleri, konsantre formülleri sayesinde onarma, yapılandırma, parlaklık ve nem verme gibi özelliklere sahip oluyor. Genellikle banyoda şampuan ve saç kreminden sonra kullanılan saç maskeleri, saçlarda anında gözle görülür bir etki yarattıkları için sıkça tercih ediliyor. Bazı saç maskeleri de banyodan önce kullanılarak saçlara etkili bir bakım sağlıyor.

 

Saç Maskesi Ne İşe Yarar?

Saç Maskesi Ne İşe Yarar?

Saç maskesi kullanmak için pek çok sebep olabilir. Bunların başında saçların yıpranması, sertleşmesi, kuru görünmesi, koparak dökülme, boyalıysa renginin solması ve kırık uçla gibi sebepler geliyor. Bu gibi saç problemleri için özel formüle edilmiş saç bakım maskeleri, hedef odaklı yoğun bakım yaparak saçların kısa sürede çok daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlıyor.

 

Saç Kremi ve Saç Maskesi Arasındaki Fark Nedir?

Saç Kremi ve Saç Maskesi Arasındaki Fark Nedir?

Saç kremi, her banyoda şampuanlama sonrasında saçlarımızın boylarına ve uçlarına sürdüğümüz, saçı yumuşatan bakım kremlerini ifade ediyor. Bu saç bakım ürünleri çoğunlukla saçların daha kolay taranmasını ve yumuşak olmasını sağlıyor. Saç maskesi ise saçı yumuşatmanın yanı sıra daha yoğun ve hedefe yönelik bakımlar sunuyor. Saçı yoğun şekilde beslemeye yardımcı oluyor.

Saç maskesinin saç kreminden bir diğer farkı ise uygulama sıklığı. Saç kremini saçlarını her şampuanladıktan sonra saçlarının boy ve uç kısımlarına uygulayabilirsin. Ancak saç maskelerini haftada bir veya iki kere uygulamak gerekiyor.

 

Evde Saç Maskesi Tarifleri

Evde Saç Maskesi Tarifleri

Evde yapılan saç maskesi tarifleri çok sık tercih edilse de, bu gibi yöntemler saç derisine zarar verebiliyor. Evde doğal malzemelerle yapılan saç maskesi çeşitleri çok pratik gibi görünse de saçların zamanla daha çok kuruyup zarar görmesine neden olabiliyor. Peşinen söyleyelim, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için evde saç maskesi yaparsan daha kötü bir sonuçla karşılaşabilirsin. Bu yüzden saçının ihtiyaçları için özel olarak formüle edilmiş, doğrudan saç problemini hedefleyen saç maskelerini tercih etmelisin. Aynı şekilde saç maskesinin uygulama talimatlarına uymalı ve saçlarına daha profesyonel bir bakım yapmalısın.

“Ben evde yapılabilecek saç maskesi tariflerini merak ediyorum!” diyorsan, en sık uygulanan ev yapımı saç bakım maskelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Deneyenlerin söylediğine göre Hindistan cevizi yağı ve aloe vera gibi içerikler evde saç maskesi tariflerinde işe yarayabiliyor. Fakat özellikle yağ içeren malzemeler kullanıldığında bu yağları saçlardan arındırmak çok zor olabiliyor. Evde yapabileceğin doğal saç maskesi tariflerini daha detaylı incelemek için bu yazımıza göz atabilirsin.

Saç Tipine Uygun Saç Maskesi Seçimi:

Saçların için en iyi saç maskesini bulmak istiyorsan, öncelikle saçlarının ihtiyacı olan maske hangisi bunu belirlemelisin. Saçlarına uygun en iyi saç maskesini bulmak için aşağıdaki notlarımızdan yardım alabilirsin!

1.Zayıf/Dökülmeye Eğilimli Saçlar için Saç Maskesi

Zayıf/Dökülmeye Eğilimli Saçlar için Saç Maskesi

Saçların son zamanlarda çok fazla zayıfladıysa ve hatta dökülmeye başladıysa, saçlarını güçlendirmek için Elseve Komple Direnç Güç Maskesi'ni kullanmanı öneririz. Arginine proteini, biotin ve B5 vitamini içeren bu saç maskesi, diğer saç maskelerinden farklı olarak saç diplerine de uygulanabiliyor. Böylece saç diplerine uygulandığı için saç köklerini de besleyebiliyor. Bu sayede saçlar köklerden itibaren güçleniyor, dökülmelere karşı dirençli oluyor. Saçları kökten uca güçlendiren ve koparak dökülmelere karşı koruyan bu saç maskesi iki farklı şekilde kullanılabiliyor:

  • Saç diplerine uygulama: Saç diplerine etki ederek saçları güçlendirmeye yardımcı oluyor.
  • Saç boylarına uygulama: Saç fiberlerini besleyerek onarıcı zengin içerikler yüklüyor.

Böylece saçlar kökten uca 2 kat daha güçleniyor ve saçların gücünün karşısında hiçbir şey duramıyor!

 

2.Normal/Kurumaya Eğilimli Saçlar için Saç Maskesi

Normal/Kurumaya Eğilimli Saçlar için Saç Maskesi

Saçların normal tipte ya da kurumaya meyilliyse saçlarını besleyecek ve nem sağlayacak saç maskelerinden yardım almalısın. Bu saç tipi için bizim favorimiz Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske! Seni tropik bir adada gibi hissettirecek bu egzotik kokulu maske hem saçları yumuşacık yapıp parlak olmasını sağlıyor hem de muhteşem kokuyor! Bu banyo öncesi maske eminiz ki senin de favorilerinden olacak ve en iyi saç maskeleri listenin başında yer alacak. :)

 

3.Yağlı Saçlar için Saç Maskesi

Yukarıda da açıkladığımız gibi en iyi saç maskesini kullansan bile, saç tipine uygun bir ürün seçmediysen beklediğin etkiyi göremeyebilirsin. Özellikle de yağlı saçlara sahipsen kil içeren, saçlarını ağırlaştırmayacak ve yağdan arındıracak saç maskelerini kullanmalısın. Bu konuda bizim favorimiz Elseve 3 Mucizevi Kil Banyo Öncesi Kil Maskesi!

Peki, Elseve kil maskesi saça nasıl uygulanır? Öncelikle Elseve 3 Mucizevi Kil Banyo Öncesi Kil Maskesi'ni banyodan önce kuru saçlarına uygulaman gerekiyor. Bu maskeyi yalnızca saç diplerine uygulayıp her kısmına eşit şekilde dağıtmayı sakın unutma. Ardından saçlarını durulayıp, kilden arındırıp şampuanlayabilirsin. İşte bu kadar!

 

4.Kuru Saçlar için Saç Maskesi

Kuru Saçlar için Saç Maskesi

Saçların kuru tipteyse saç kreminin yanında mutlaka saç maskesi de kullanmalısın. Özellikle yaz ve kış aylarında saçlar çok kuruduğu için saç maskesi kullanmaya özen göstermelisin. Bu aylarda hangi saç maskesi kullanılmalı, en iyi saç maskesi hangisi diye soracak olursan işin püf noktası belli: Kuru saçlar için maske seçerken besleyici yağ içeren ürünlere yönelmelisin! Bizim önerimiz ise Elseve 6 Mucizevi Yağ Saç Maskesi. Bu saç maskesiyle saçlarına ihtiyacı olan yoğun bakımı sağlayabilir, saçlarını etkili şekilde besleyebilir ve yumuşak ve parlak saçlara sahip olabilirsin.

5.Yıpranmış Saçlar için Saç Maskesi

Saçların kuru, güçsüz, sert, kırık uçlu ve yıpranmış görünüyorsa, iyi bir şekilde onarılmaya ihtiyaçları var demektir. Tabii ki yıpranmış saçlar için bir saç maskesi işini çok kolaylaştıracak! L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Yapılandırıcı Maske, formülündeki Keratin XS içeren onarıcı konsantre ile yıpranmış saçların 5 belirtisine 1 çözüm getiriyor. Saçları yoğun şekilde onaran bu L'Oréal saç bakım maskesi, saçlarımız yıprandığında anında sarıldığımız ve etkisini kısa süre içerisinde gördüğümüz saç maskelerimizden. Bu sebeple kendisini çok seviyoruz!

 

6.Boyalı Saçlar için Saç Maskesi

Boyalı Saçlar için Saç Maskesi

Boyalı saçlara sahip olanlar saç maskesi kullanırken güneşin zararlı ışınlarına karşı saçı koruyan, UV filtresi içeren saç maskelerini tercih etmeli. Yazın da kışın da saçlar güneş ışınlarından zarar görebiliyor. Özellikle de boyalı saçlar güneş ışınlarına karşı daha dikkatli olmalı! Saçlarını boyadıktan sonra saç renginin parlaklığını kaybetmesini istemiyorsan, UV filtreli saç maskelerini haftada 2 kez uygulamanı öneririz.

Saç renginin solmasına neden olan bir diğer faktör ise saçlarımızı yıkadığımız su. Saçları yıkadıkça saç rengi solmaya başlıyor. Aynı şekilde bu duruma da engel olabilmek için mutlaka boyalı saçlara uygun saç maskelerinden yardım almalısın.

Editörün Önerisi: Eğer saçların sarı veya kumral saç rengine boyalıysa sana harika bir önerimiz var: Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Saç Maskesi! Bu mor maske, saçları yoğun şekilde besleyerek saç renginin düzelmesini sağlıyor. İçeriğindeki mor pigmentler sayesinde saçlardaki turuncu yansımaları daha küllü ve soğuk bir tona çeviriyor. Bakım rutinine hem Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan'ı hem de Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Saç Maskesi'ni ekleyerek hayallerindeki kusursuz saç görünümüne kavuşabilirsin!

Saç İhtiyacına Uygun Saç Maskesi Seçimi

Kişisel bakım rutininde saç bakım maskesi kullanımı gerçekten olmazsa olmaz. Fakat sadece saç maskesi kullanman değil, doğru saç bakım maskesini kullanman da önemli! Çünkü ancak bu şekilde saçlarının ihtiyaçlarını karşılayabilir ve çok daha sağlıklı hale gelmelerini sağlayabilirsin. “Hangi saç maskesini almalıyım?” diyorsan, saçlarının ihtiyacına göre yanıtlar senin için geliyor!

1.Cansız ve Mat Saçlar için Maske Önerisi

Saçlarının mat ve cansız görünmesinden şikayetçiysen, doğal olarak saçlarına canlılık ve parlaklık kazandıracak saç maskelerini tercih etmelisin. Bunun için sana önerimiz Elseve Glycolic Gloss serisinden Mükemmel Parlaklık için 5 Dakikada Durulanan Laminasyon! Yüzde 17 oranında glikolik asit içeren bu laminasyon, tıpkı bir saç maskesi görevi görerek saçlara etkili bir bakım sunuyor. Laminasyon saç yüzeyinde koruyucu bir bariyer görevi sunarak saçların çok daha sağlıklı, pürüzsüz, canlı ve parlak olmasını sağlıyor. Saçlarını parlatmak istiyorsan tüm Elseve Glycolic Gloss serisini düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisin!

2.Kuru ve Nemsiz Saçlar için Maske Önerisi

Bazı saç tipleri hem genetik faktörler hem de kişisel sebepler dolayısıyla normalden çok daha nemsiz ve kuru olabiliyor. Bu durumda saçları mutlaka uygun saç bakım maskeleriyle desteklemek gerekiyor. Sen de saçlarında genel veya dönemsel olarak yoğun nem ihtiyacı duyuyorsan Elseve Hydra [Hyaluronic] 72 Saat Nem ile Dolgunlaştıran Maske’yi kullanabilirsin. Hyaluronik asit içeren formülüyle saçları nemle dolgunlaştıran ve ağırlık hissi yaratmayan bu saç maskesi, ilk kullanımdan itibaren senin de kalbini çalacak!

 

3.Uzun Saçlar için Onarıcı Saç Maskesi Önerisi

Uzun Saçlar için Onarıcı Saç Maskesi Önerisi

Uzun saçlara sahipsen fakat saçların yıprandıysa, saçlarını onaracak ve güçlendirecek saç bakım ürünleri kullanmalısın. Tabii saçlarını kestirmek istemiyorsan! Elbette saç maskesi tercihini de buna göre yapmalısın. Uzun saçlarını etkili şekilde beslemek ve korumak için sana önerimiz Elseve Dream Long Uzun Saç Kurtarıcı Maske! Bu maske bitkisel kaynaklı keratin, vitaminler ve Hint yağı ile zenginleştirilmiş formülüyle saçlarının yıpranmış kısımlarına güçlü bir dokunuş yapacak. Hemen dene ve gör!

 

Saç Maskesi Kepek Yapar mı?

Saç Maskesi Kepek Yapar mı?

Saç maskesi saç derisine uygulanmadığı için kepek yapmıyor. Saç maskesi kullanıyorsan ve kepek sorunu ortaya çıktıysa, bunun nedeni saç maskesini saç derine de uygulaman olabilir. Aman diyelim, kullandığın saç maskelerinin dışında özel olarak yazmıyorsa bu ürünleri saç diplerine asla uygulamamalısın! Bununla birlikte saç maskesi kullandıktan sonra kepek sorunu çıktıysa bunun farklı bir nedeni de olabilir.

“Peki, kepek sorunu olanlar saç maskesi kullanmalı mı?” diyorsan hemen onu da yanıtlayalım: Kepek bir saç derisi sorunu. Saç maskesi ise saçların boylarına ve uçlarına uygulandığı için saç derisine herhangi bir etki sunmuyor. Bunun yerine şampuan seçimine odaklanabilir ve kepeğe iyi gelen şampuanları seçebilirsin. Diğer yandan saç derisine uygulanabilen saç maskesi çeşitlerinin de kepek problemine iyi geldiğini gözlemlemen mümkün olabilir.

 

Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Saç maskesi nasıl sürülür ve saç maskeleri nasıl uygulanır gibi soruların yanıtlarını yukarıda çoktan aldın. Saç maskesi ne zaman kullanılır diyorsan onun yanıtları da işte burada!

1.Banyo Öncesinde Saç Maskesi Kullanımı:

Banyo öncesinde saçlarına maske uygulayabilirsin. Hatta bizce saç maskeleriyle saçı onarmak için en etkili yöntem bu! Saçlarına maskeyi uyguladıktan sonra ılık bir havluyu saçlarına sarabilirsin. Böylece sıcak havayla birleşen saç maskesi daha iyi bir sonuç verecektir. Maskenin ambalajında yazan bekleme süresine uygun şekilde bekle ve süre bittikten sonra saçlarını ılık suyla durula. İşte bu kadar! Saçlarını sıcak suyla durulamamalısın. Çünkü sıcak su saçlarının kuruyup cansız görünmesine neden olabilir.

2.Şampuan Sonrasında Saç Maskesi Kullanımı:

Saçlarını şampuanladıktan sonra ılık suyla iyice durula. Daha sonra mikrofiber havluyla saçının nemini hafifçe al ve saçlarının uç ve boylarına saç maskeni uygula. Saç maskesini saç uçlarına eşit şekilde dağıttığından emin olmak için parmaklarınla saçlarını nazikçe tarayabilirsin.

Editörün Önerisi: Saçlarına maskeyle yoğun bakım uyguladığın günlerde saç kurutma makinesiyle kurutma yaparak saçlarının cansız görünmesine neden olabilirsin. Eğer çok acelen yoksa saç kurutma makinesi kullanmak yerine saçının kendiliğinden kurumasını beklemelisin. Çok vaktin yoksa ve saçlarını hızlıca kurutman gerekiyorsa da kurutma işlemi öncesinde mutlaka ısıya karşı koruyucu saç spreyi kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Gördüğün üzere saç maskelerinin saç bakımında önemi büyük! E, düzenli olarak saç maskesi kullananlar bu işlemi boşa mı yapıyor sandın? Sen de saçlarına etkili bir bakım sunmak ve çok daha güzel görünen saçlara sahip olmak istersen, önerdiğimiz saç maskelerini sipariş ver ve hemen kullanmaya başla. Sonuçlara çok şaşıracaksın! :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?