Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Doğru saç kurutma makinesi seçmek oldukça hassas bir mesele! Arkadaşının tavsiye ettiği saç kurutma makinesi sende kabarma/kuruluk gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Tıpkı diğer saç bakım ürünlerin gibi saç kurutma makinesini de saç tipine uygun olarak seçmelisin.

Hem saç kurutmak, hem de saç şekillendirmek için saç kurutma makinesi kullanılabilir. Peki, sana en uygun saç kurutma makinesi hangisi? Aşağıdaki önerilere kulak vererek en doğru saç kurutma makinesini seçeceğine eminiz!

1. Watt gücüne dikkat et

1. Watt gücüne dikkat et

Saç kurutma makinesi alacaklar ilk önce watt gücünü araştırıyor. En güçlü saç kurutma makinesi kaç watt olmalı? Profesyonellerin kullandığı fön makineleri genellikle 2700 Watt civarında oluyor. Ev tipi saç kurutma ve fön makinesi için ideal Watt gücü ise 2000'dir. Uzun ve kalın saçlarda dahi fön çekme imkanı sağlayan 2000 Watt saç kurutma makineleri saçların için yeterli olacak. Eğer kısa ve ince telli saçların varsa 1500 Watt saç kurutma makinelerini de tercih edebilirsin. 

2. Soğutma özelliği olmalı

2. Soğutma özelliği olmalı

Saç tellerinin en büyük düşmanlarından birinin ısı olduğunu daima söylüyoruz. Saçlarını hafifçe kurutmak istediğinde soğuk üfleyen saç kurutma makinesini kullanabilirsin. Soğutma özelliği olan makineler, saçlarının kurumasını önler ve saç tellerini yıpratmaz.

Soğutma yapan saç kurutma makinelerinin en sevdiğimiz özelliği buklelerin kalıcılığını sağlamak. Fön makinesiyle saçlarını dalgalandırdıktan sonra soğuk üfleyerek buklelerinin daha uzun süre şeklini korumasını sağlayabilirsin. 

3. Kademeli sıcaklık ayarı

3. Kademeli sıcaklık ayarı

Çoğu saç kurutma makinesinde bulunan kademeli sıcaklık özelliği çok kullanışlı oluyor. Acele bir yere yetişirken saçlarını daha hızlı kurutmak istediğinde hız ve sıcaklık ayarını en yükseğe getirip dakikalar içinde saçlarını hazırlayabilirsin. Tam tersi saçlarını kurutmak için zamanın varsa mutlaka düşük ısıda saç kurutmanı öneririz.

4. İyonik saç kurutma makinelerini araştır

4. İyonik saç kurutma makinelerini araştır

İyonik saç kurutma makinesi nedir? Saç kurutma makinesinin üflediği havanın içeriğinde belli miktarda statik elektrik bulunuyor. İyon özelliği olan makinelerde ise statik elektrik nötrleşiyor ve havadaki statik elektrik kayboluyor. Peki iyonik saç kurutma makinesinin avantajı nedir? Saçların kabarmasına izin vermez, elektriklenmesini önler. İyonik saç kurutma makinesinden sonra saçlarının sakinleştiğini ve daha hızlı şekil aldığını fark edersin. 

5. Seramik saç kurutma makinesi kimlere uygundur?

İnce ve kuru saçlara sahipsen seramik kaplamalı saç kurutma makinelerini kullanmalısın. Seramik ve porselen kaplamalı saç kurutma makineleri saçların kurumasına engel olur ve saç kırılmasını en aza indirebilir. 

6. Saç kurutma makinesinin ağırlığına dikkat et

6. Saç kurutma makinesinin ağırlığına dikkat et

Saç kurutma makinesini internetten alırken mutlaka ağırlığına dikkat etmelisin. Özellikle uzun ve gür saçların varsa elini ağrıtmayan, hafif saç kurutma makinelerini kullanmalısın. Bazı ağır saç kurutma makineleri zamanla kol ağrısı yapabiliyor :)

Editörün önerisi: 500 gramın üzerindeki saç kurutma makinelerinden uzak durabilirsin. 

7. Saç şekillendirme aparatları

7. Saç şekillendirme aparatları

Saç kurutma makinesiyle birlikte gelen aparatları incelemeyi çok seviyoruz. Dalgalı saçların varsa difüzorlü saç kurutma makinesi hayatını kurtarabilir. Düz saçlar için fön makinesi başlığı olan saç kurutucuları tercih etmelisin. 

Editörün önerisi: Saçlarını kuruttuktan sonra daha pürüzsüz görünmesi ve kabarmaması için Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum kullanmalısın. 230 dereceye kadar saçları ısıdan koruyan bu saç serumu, saçların daha kolay taranmasını sağlıyor ve saç kuruluğunu önlüyor. Bizim gibi sık sık saç kurutma makinesi kullanıyorsan, saçlarının yıpranmaması için Elseve saç serumunu her kurutma öncesi birkaç pompa saçlarına uygula. Durulama gerektirmeyen bu saç serumu sayesinde saçlarının 4 cm'e kadar daha uzun göründüğünü fark edeceksin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?