Kekik Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kekik Yağının Saça Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Pek çok güzellik meraklısının saç bakımında doğal yağları sıklıkla kullandığını biliyor olmalısın. Peki, mis kokusuyla öne çıkan kekik yağını saç bakımında kullananların sayısının da bir hayli fazla olduğunu biliyor muydun? Hadi gel, bu tercihin sebebi; yani kekik yağının saça etkisi neymiş birlikte bakalım!

Bitkisel yağlar için doğanın cömert birer hediyesi demek sanıyoruz ki pek de abartı sayılmaz. Doğru şekilde kullanıldığında etkili sonuçlar vadeden bu yağlar arasında kekik yağı da öne çıkıyor. Tabii sadece mis kokulu olduğu için değil! Deneyenlere göre kekik yağının saça faydası bir hayli fazla. Bununla birlikte keki yağı saça zarar verir mi diye soranlar da az değil. Hadi öyleyse, kekik yağının saç bakımında kullanımıyla ilgili derin bir keşfe çıkalım ve kekik yağı saç bakımında nasıl etki sağlıyormuş inceleyelim!

Kekik Yağı Nedir?

Kekik Yağı Nedir?

Kekik yağı, kekik bitkisinin buhar distilasyonu yoluyla damıtılması sonucu elde edilen bir doğal yağ çeşidi. Esansiyel bir yağ olan kekik yağının, bitkinin sahip olduğu etken maddeleri yüksek oranda içerdiği biliniyor.

Kekik Yağı Saça İyi Gelir mi?

Kekik Yağı Saça İyi Gelir mi?

Kekik yağının içerisinde A ve E vitaminleri bulunuyor. Bu sebeple pek çok kişi kekik yağının saça iyi geldiğini ve saçı iyi bir şekilde beslediğini söylüyor. Hatta deneyenler, kekik yağı saç dökülmesine iyi gelir mi ve kekik yağı saç uzatır mı sorularına da olumlu cevaplar veriyor. Özellikle kekik yağının içerisinde bulunan timol maddesinin, saç dökülmesi sorununu azaltma ve saçları gürleşme noktasında etkili olduğu paylaşılıyor.

Kekik Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağının Saça Faydaları Nelerdir?
  • Saç dökülmesini azaltma
  • Yeni saç oluşumunu destekleme ve saçların ideal uzama sürecine katkıda bulunma
  • Saç derisini yumuşatarak kepeklenme problemini hafifletme
  • Saçtaki yağ oranını dengeleme
  • Saçı besleme ve saçın parlaklığını artırma

Saç için kekik yağı kullananların paylaşımlarına göre, kekik yağının saçlara faydası genel olarak bu şekilde sıralanıyor. Ancak hatırlamakta fayda var, kekik yağının saça etkisi herkeste aynı şekilde olmayabilir. Hatta yağın doğrudan kullanımı alerji riski de doğurabilir. Bu nedenle kekik yağını saç bakımında kullanmadan önce bizce mutlaka dermatoloğuna danışmalısın. Doktorunun yönlendirmelerinden sonra, eğer kendisi uygun bulduysa kekik yağını belirttiği şekilde kullanabilirsin.

Kekik Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kekik Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kekik yağını saça kullananlar, tahriş riskini önlemek için bu uçucu yağı mutlaka Hindistan cevizi yağı ve tatlı badem yağı gibi taşıyıcı (sabit) yağlarla seyrelterek uygulama yaptıklarını söylüyor. Bunun için bir çorba kaşığı taşıyıcı yağ ile bir-iki damla kekik yağının karıştırılabileceği paylaşılıyor. Hazırlanan karışım duştan önce saçlara sürülüyor. 

Bu noktada kekik yağı saç diplerine sürülür mü diye de merak etmiş olabilirsin. Saç bakımından kekik yağı kullananlar, yorumlarında bu ürünü hem saç diplerine hem de boylara uyguladığını söylüyor. Ayrıca kekik yağıyla birlikte farklı esansiyel ve taşıyıcı yağlarla doğal saç maskesi çeşitleri de hazırlanabiliyor.

Kekik Yağı Saçta Ne Kadar Bekletilmeli?

Kekik yağı saça sürüldükten sonra 15-20 dakika beklenmesi gerektiği ifade ediliyor. Bu noktada kekik yağı saçı yakar mı diye endişelenmiş olabilirsin. Saç bakım sevdalılarının birçoğu böyle bir problemle karşılaşmadığını söylüyor ancak sen saç diplerinde yanma gibi problemler hissedersen yağı saçlarından hemen arındırmalısın.

Kekik Yağı Şampuana Katılır mı?

Saç bakımında kekik yağı kullananlar bu yağı şampuanlarına da kattığını söylüyor. Bunun için 100 ml bir şampuana 10-12 damla kekik yağı eklemenin ideal olabileceği ifade ediliyor.

Kekik Yağı Saça Zarar Verir mi?

Kekik Yağı Saça Zarar Verir mi?

Bitkisel saç bakım yağlarının genelinde olduğu gibi, kekik yağının yanlış ve aşırı kullanımı sonucunda da saça bazı zararlarının olabileceği ifade ediliyor. Örneğin; kekik yağının fazla miktarda kullanımının saç derisinde kuruluk ve buna bağlı olarak kaşıntı ve kızarıklık gibi problemler meydana getirebileceği söyleniyor. Özellikle de yağı seyreltmeden direkt olarak uygulamanın saç derisinde hassasiyet yaratabileceği paylaşılıyor.

Kekik Yağı Saçı Açar mı?

Evet. Kekik yağını saçta kullanan bazı kişiler bu yağın saçlarının rengini hafifçe açtığını söylüyor. Yani kekik yağını saç bakımında kullanmadan önce mutlaka riskleri göz önüne almalı, dermatoloğuna danışmalı ve kekiğe alerjin olup olmadığını öğrenmelisin.

Kekik yağıyla saç bakımı yapanların bazıları sonuçtan memnun, bazılarıysa net bir etki göremediklerini söylüyor. Kekik yağı saça nasıl kullanılır sen de artık biliyorsun, deneyip demememe kararı artık senin… Eğer deneyeceksen uyarılarımıza dikkat etmeyi lütfen unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?