Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Zayıf saç köklerinden şikayetçiysen bu yazımız tam sana göre! Saç köklerini güçlendirecek ve saçlarının daha sağlıklı görünmesini sağlayacak öneriler ile karşındayız.

Beslenme rutini, kullandığımız saç ürünleri, yüksek ısı ve güneşe maruz kalan saç telleri zamanla zayıflayabilir. Bazı kişilerde genetik olarak saç kökleri daha zayıf olurken, bazı kişilerde de zamanla saç köklerinin zayıfladığını görebiliriz. Zayıf saç köklerini doğal yöntemlerle güçlendirmek mümkün. Daha gür, yoğun ve sağlıklı saçlar için saç bakım önerilerimizi dinlemelisin.

1. Saçlarını ısıdan koru

Saçlarını ısıdan koru

Isı saçlarımızın en büyük düşmanlarından biridir. Düzleştirici, saç maşası hatta direkt güneş ışığı dahi saçlarımızın kurumasına ve kırılmaya daha meyilli bir hale getiriyor. Özellikle hassas, ince telli ve kırılma eğiliminde olan saçlara sahipsen ısıyla saç şekillendirmeyi bir süre ertelemelisin. Isıdan uzak kaldığında saçlarının daha güçlü uzadığını fark edersin. 

2. Daha fazla protein tüket

Daha fazla protein tüket

Saç folikülleri güçlenmek için proteine ihtiyaç duyarlar. Saç tellerini güçlendirmek istiyorsan bu dönemde daha fazla protein tüketmelisin. Aynı zamanda protein ve keratin içeren saç bakım ürünleri kullanarak da saç teli güçlendirme sürecini hızlandırabilirsin. Eğer saçların güçsüz ve kırılgansa beslenme rutinine protein eklemeyi unutma.

3. Saç tipine uygun şampuan kullan

Saç tipine uygun şampuan kullan

Çevremizde birçok kişinin saç tipine uygun şampuan kullanmadığını görüyoruz. Saçlarının ince telli mi kalın telli mi? Kuru mu yoksa yağlı mı? Şampuan seçerken mutlaka saç tipine ve saçlarının ihtiyacına göre ürünler kullanmalısın. Arkadaşlarına iyi gelen şampuanlar sana uygun olmayabilir, yanlış şampuan seçimi saç köklerinin zayıflamasına dahi yol açabilir. Bu nedenle şampuan aşışverişi yapmadan önce saçlarını analiz et ve hedefine en uygun şampuanı bul.

Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Doğal Yöntemler

Narlı saç maskesi

Narlı saç maskesi

Nar içeren saç maskesini banyodan 1 saat önce saç diplerine uygulamalı ve duşta bol suyla durulamalısın. 

Saç için nar maskesi yapımı: Boş bir saç spreyi şişesinin içine, yarım çay bardağı nar suyu, bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı zeytinyağı ekle. İyice çalkala ve saç diplerinden uçlarına doğru uygula. Bir saat sonra duruladıktan sonra saçlarının daha güçlü ve sağlıklı göründüğünü fark edersin. Bu karşımı üç hafta boyunca buzdolabında tutabilirsin. 

Doğal saç onarıcı kür

Doğal saç onarıcı kür

Saç bakımında doğal karışımlar kullanarak daha naturel ve etkili sonuçlar elde edebilirsin. Yıpranan saç köklerini onarmak için doğal yağların gücünden faydalan. Saç köklerinin yenilenmesini sağlamak için birkaç damla lavanta yağı, papatya yağı, nergis yağı ve kekik yağını karıştır. Saç köklerine sürdüğün bu doğal karışımı 20 dakika boyunca saçlarında tut. Sürenin sonunda ılık suyla saçlarnı durula. İki haftada bir saç diplerini onaracak maskeyi yaparak daha güçlü saçlara sahip olabilirsin. 

Avokado maskesi

Avokado maskesi

Saç köklerini güçlendirmek için doğal tarifler arıyorsan avokadonun besleyici özelliğinden yararlanmalısın. Saçları nemlendiren ve saç derisini besleyen bu maskeyi haftada bir yapabilirsin. Saç için avokado maskesi yaparken çeyrek avokadoyu bir yumurta ile karıştır. Sonra bu karışımın üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağını ekle yeniden karıştır. Avokado maskesini saç diplerine ve boylarına uygulaman yeterli olur. 45 dakika sonra saçların daha nemli ve parlak görünece, bizden söylemesi:)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?