Katı Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Katı Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol
Katı şampuan ve katı saç kremini güzellik marketlerinde gördüğümüzden beri yakın markajımıza almış durumdayız. Katı şampuan kullananlar, saçlarının daha arınmış ve parlak göründüğünü söylüyorlar. Gerçekten, katı şampuan diğer şampuanlara göre saça daha fazla hacim veriyor mu, saçı sertleştiriyor mu gibi sorular kafamızı kurcalıyordu... Biz de hemen inceledik ve yorumlarımızı Saç Sırları.com okurlarıyla paylaşmak istedik. :)  Katı şampuanın ne olduğunu, nereden bulabileceğini, nasıl kullanacağını detaylı olarak anlatıyoruz. Hadi başlayalım!

Katı şampuan nedir?

katı şampuan nedir

Çevremizde şu sıralar sık sık katı şampuan önerileri duyuyoruz! Katı şampuanlar, özellikle doğal içerikli ürünler sevenler için uygun tercihlerden. Az miktarda kimyasal ve düşük alkali oranıyla saçlara iyi geldiği söylenen katı şampuanlar zeytinyağı gibi bitkisel saç bakım yağları içeriyor. Aynı zamanda su bazlı formülleriyle saçlarda derinlemesine arınma ve ferahlama sağlayan doğal katı şampuanlar, suyla köpürerek saçların derinlemesine temizlenmesini sağlıyorlar. Özellikle doğa-dostu bir tercih olmaları sebebiyle de son dönemin en çok tercih edilen, en popüler saç bakım ürünlerinden biri haline geldi.

Katı şampuanın saça faydaları ve zararları nelerdir?

Katı şampuanın saça faydaları ve zararları

-Katı saç şampuanlarının en büyün avantajı ekolojik olması. -Katı şampuanların saça faydalarından biri de doğal, konsantre formüllere sahip olması. -Oldukça uzun süre kullanılabiliyor. Katı şampuan yorumlarına baktığımızda ortalama bir katı şampuanın 1 aydan daha fazla kullanıldığını görüyoruz.  -Katı şampuanlar seyahat için de çok pratik oluyorlar. Likit limitine takılmadan katı şampuanı uçağa sokabilir ve minik formu sayesinde tatillerinde kullanabilirsin.  -Katı şampuanın saça faydalarına baktığımızda saça hacim ve parlaklık kazandırdığını da görüyoruz. Katı şampuan kullananların saçları daha çabuk şekil alıyor, elektriklenmiyor ve daha dolgun görünüyor. 

Katı şampuanın zararları nelerdir?

katı şampuan zararları
-Katı şampuanların da çoğunluğu köpürtücüleri ve koruyucuları içeriyor. Yani eğer bu içerikleri kullanmak istemediğin için katı şampuanlara yöneldiysen, çoğu katı şampuanın bu içeriklere sahip olduğunu bilmen gerekiyor. -Eğer kullandığın su sertse, yani kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek içeriğe sahipse katı şampuanın saçını kurutabilir ya da cansız görünmesine neden olabilir. -Katı şampuanını çok iyi durulaman gerekir. Aksi takdirde saçında kalıntılar oluşabilir, birikme yapabilir. 

Katı şampuan fiyatları yüksek mi?

Katı şampuanlar normal şampuanlara göre daha biraz daha pahalıdır. Bunun nedeni de içeriklerinin doğal ve organik olmasıdır. Doğal ve organik içerikli katı şampuanların raf ömrü kısadır, bu nedenle katı şampuanları kullandıktan sonra birkaç ay içinde bitirmelisin. 

Katı şampuan kimler için uygundur?

Katı şampuan kimler için uygun
Katı şampuan çeşitleri her saç tipi için bulunabiliyor. Klasik katı şampuanlar en çok normal saç tipleri için uygundur. Doğal yağlar içeren katı şampuanları kuru ve nemsiz saç tipleri için öneriyoruz.  Eğer yağlı saç tipine sahipsen katı şampuanları çok seveceksin. Çünkü sık sık yağlanma eğilimi olan saçların, katı şampuan ile derinlemesine arınır ve sebum oranı dengelenir. pH dengeli katı şampuanlar, saç derisine bakım yaparak aşırı yağlanmayı önlüyor ve gözenek temizliği yapıyor. Kalın telli, gür ve zor şekil alan saçların katı şampuanı çok sevecek. 

Katı şampuan nasıl kullanılır?

Katı şampuan nasıl kullanılır

Katı şampuanı kullanmak oldukça pratik. Saçlarını banyoda ılık suyla ıslat. Eline katı şampuanı al ve suyla köpürmesini sağla. Elindeki köpükleri saç derisine dikkatlice uygula ve masaj yaparak saçlarını arındır. Katı saç sabunları konsantre formüle sahip olduğu için minik miktarda uygulaman bile saçlarının tamamı için yeterli olur. Saç diplerini ve saç boylarını temizledikten sonra ılık suyla saçlarını durula. Aynı zamanda bazı katı şampuanları istersen vücut temizliği için de kullanabilirsin. 

Katı şampuan evde yapılır mı?

Katı şampuan evde yapılır mı

Doğal katı şampuan ve organik katı şampuanları kullanarak saçlarına yeni bir hayat kazandırabilirsin. Hatta evde de katı şampuan yapılabilir. Doğal katı şampuanı evdeki malzemelerle yapabilirsin. Fakat bu doğal malzemeler saç derisine iyi gelmeyebilir. Bu nedenle evde doğal katı şampuan yaptıktan sonra cildinde mutlaka bir alerji testi yapmanı öneririz. Evde katı şampuan yapmak için Hindistan cevizi yağı, Shea yağı, kakao yağı veya zeytinyağı gibi doğal yağlardan birini seç. Daha sonra maden suyu veya gül suyu gibi likit aktif maddeyi ekle ve iyice karıştır. Kısık ateş veya mikrodalgada macun kıvamına gelen kadar katı şampuan malzemelerini erit. Ortalama 20 dakika ila 40 dakika sonra macun kıvamına gelmeye başlar. Katı şampuan kalıbına dökerek soğumasını beklemelisin. Ortalama 3 gün içinde kuruyan katı şampuanı kullanmaya başlayabilirsin. 
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?