Dolgun bir cilt için nasıl bakım yapmalı?

Dolgun bir cilt için nasıl bakım yapmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Dolgun görünen, canlı, pürüzsüz bir cildi kim istemez ki? Ancak bu görünüme ulaşmanın yolu düzenli ve özenli cilt bakımından geçiyor. Yüze en çok ne güzellik verir? Tabii ki doğru bir cilt bakımı ve bir de bu bakımı destekleyen beslenme alışkanlıkları edinmek oldukça önemli. Eğer sen de dolgun cilt görünümüne sahip olmak istiyor, kırışıklık görünümünü azaltmak istiyorsan bu yazımız tam sana göre! Makalemizin devamında cilt dolgunlaştırıcı serumları ve nemli bir cilt için yapman gerekenleri anlatıyoruz. 

Yüze Ne Dolgunluk Verir?

Yüze Ne Dolgunluk Verir?

Cildin daha genç, daha parlak ve daha dolgun görünebilmesi için nem desteği sağlamak gerekiyor. Cilde nem sağlamak söz konusu olduğunda da hyaluronik asit en büyük yardımcılarımızdan. Son döneme damga vuran cilt bakım içeriklerinden hyaluronik asit, nem tutucu özelliği sayesinde cildin nemli, yumuşak, pürüzsüz ve dolgun görünmesini sağlıyor. Gergin ve pürüzsüz bir cilt için cildinden hyaluronik asidi eksik etmemelisin. 

Hyaluronik asidin cilde gerçek etkisini sağlamak için ise, cildin alt tabakasına, epidermise inmesi gerekiyor. İşte bu nedenle 2 hyaluronik asit çeşidi olan mikro ve yüksek moleküler hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri kullanmak çok önemli. Mikro moleküler hyaluronik asit, epidermis tabakasına inerek cildi dolgunlaştırıyor, yüksek moleküler hyaluronik asit ise cildi  pürüzsüzleştiriyor ve kırışıklık görünümünü azaltıyor. Su gibi bir cilt için ihtiyacın olan içeriği artık biliyorsun. 

Nemli Cilt Nasıl Olur?

Pürüzsüz bir cilt için hyaluronik aside ihtiyacın olduğunu artık biliyorsun. Peki, nemli, bebek gibi bir cilt nasıl olur?

Saten gibi bir cilt için ilk önce cildinin aydınlık, neme doymuş ve dolgun görünmesi gerekir. Renk eşitliği sağlanmış, pürüzsüz ve adeta içten dışa doğru ışıldayan cilt görünümleri en sağlıklı cilt tiplerinin başında geliyor. Nemli ciltlerde doğal dolgunluk olur ve yanaklar capcanlı görünür. Cildin nemli ve parlak olması için düzenli olarak cilt dolgunlaştırıcı serumlarını sürmeli ve hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünlerini rutininden eksik etmemelisin. 

Nemsiz Cilt Neden Olur? 

Nemsiz cildin nedenlerinin başında doğru nemlendirici kullanmamak geliyor. Yeterince su içmemek ve cildi nemli tutan besinler tüketmemek de nemsiz cilt sebeplerindendir. Günde iki kere cildini nemlendirmemek daha doğrusu nemlendiricini sürmemek cildinin nemsiz kalmasına yol açabilir. 

Yaş almak da cildin nemsiz kalmasının nedenlerinden biridir. Artık pek çoğumuzun aşina olduğu hyalüronik asidin cildin nem dengesini korumasını sağlayan ama 20’li yaşların ortasından itibaren ciltteki üretimi giderek azalmaya başlayan önemli bir yapıtaşı olduğunu söyleyebiliriz.  Yüzün nemli ve parlak olması için hyaluranik asidin azalmasına izin vermemelisin. 

Bu azalma 40’lı yaşların başlarında giderek hızlanırken, dolgunluk ve elastikiyet kaybı özellikle göz çevresi ve yanak bölgesinde kırışıklıklar, sarkmalar gibi yaşlanma belirtilerini daha belirgin hale getirmeye başlıyor. Ancak hyalüronik asit içeren serum formunda bir dermokozmetik ürün ile cildin doğal hyalüronik asit rezervini desteklemek, cildi nemli tutmak, hacim kaybı, nemsizlik gibi endişelerini gidermek mümkün olabiliyor.

Dolgun ve Nemli Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Dolgun ve Nemli Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

Peki, nemli cilt için ne yapılmalı? Doğru cilt bakım ürünlerine yönelmelisin. Ciltteki hyalüronik asit seviyesinin azalması durumunda, cildimiz daha nemsiz, donuk ve cansız bir hale gelir. Hyalüronik asit büyük bir molekül olduğu için cildimize uyguladığımızda cildin derin katmanlarına kadar inemez. 

Bu sebeple cildin nemli kalması için halüronik asit içeren ürünleri tercih ederken, cildimizin alt katmanlarındaki doğal olarak üretilen hyalüronik asit sentez mekanizmasını uyaran ürünler seçmek gerekir. Yaş ilerlerken ciltteki seviyesindeki azalma da giderek hızlandığı için, hyalüronik asit depolarımıza ne kadar erken yaşta dikkat etmeye başlarsak nemli bir cilt için o kadar iyi diyebiliriz.

Cildi En Çok Ne Nemlendirir: Hyaluronik Asit

Hyalüronik asit cildimizde doğal olarak da bulunabilen bir moleküldür. Protein ve şeker kompleksinden oluşan bir molekül olduğu için su çekme özelliğine sahiptir ve kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilir. Bu özellikleri sayesinde, cildimize uygulandığında hem nem kazandırır hem de uzun süre nemli kalmasını sağlar. Buna ek olarak, cildin dolgun ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Editörün önerisi: Hyaluronik asit içeren en iyi göz serumlarından birini seninle tanıştıralım. L'Oreal Paris Revitalift Filler Göz Serumu, göz çevresini aydınlatmak ve koyu halka görünümünü azaltmak için ideal serumlardan biridir. Formülündeki %2.5 hyaluronik asit ve kafein sayesinde göz altında aydınlık bir serum etkisi sağlayan bu serum, yüzü nemli tutmak için tercih edebileceğin harika bir ürün! 

Dolgun ve Nemli Bir Cilt İçin Bakım Önerileri

İlk adım: Temizlik

Cilt dolgunlaştıran bakım rutini:

Gelelim cilt dolgunlaştıran, hyaluronik asit içeren bakım rutinine! Aşağıda, bizim de takip ettiğimiz ve sonuçlarından da çok memnun kaldığımız bir cilt bakım rutini önerimiz var. Hemen incelemeye var mısın?

İlk adım: Temizlik

Cilt temizliği, bakım rutininin daima ilk adımı olmalıdır. Ancak kullanacağın cilt temizleyici ürün seçimi çok önemlidir. Cildinin dolgun görünmesi için mutlaka cildinin ihtiyacına uygun bir temizleyici jel kullanmanı öneririz. Cildi derinlemesine arındırıp temizleyen L'Oréal Paris Saf Kil Temizleme Jelleri bu konudaki favorilerimizden. 

L'Oréal Paris Saf Kil Peeling Jeli, cildi temizleyip tıkalı gözenekleri açarak sıkılaştırıyor, L'Oréal Paris Saf Kil Detoks Jeli, detoks etkisi sağlayarak ışıltı kazandırıyor, L'Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Jel ise ciltteki yağlanmayı azaltıyor. Bu jel temizleyicilerle cildini temizleyerek canlı bir görünüm elde edebilirsin.

İkinci adım: Hyaluronik asit serumu

İkinci adım: Hyaluronik asit serumu

Cildini dolgunlaştırmak için kullanabileceğin en iyi cilt bakım ürünlerinin başında hylauronik asit serumları geliyor. Farklı boyutta hyaluronik asit moleküller içeren hyaluronik asit serumları kullanarak hem cildinin daha dolgun hem de daha nemli olmasını sağlayabilirsin.

Bizim cilt dolgunlaştırma konusunda en çok güvendiğimiz serumlardan biri L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serum'u. Makro, mikro ve 50 kat daha küçük formuyla yeni nesil mikro hyaluronik asit içeren bu serum, cildin alt katmanlarına nüfuz ederek derinlemesine dolgunlaştırıcı bir etkiye sahip. İğnesiz dolgu etkisi sayesinde Tiktok'ta da çok popüler olan Revitalift Filler Serum, cildin 10 yıl önceki dolgunluğunu geri kazandırma etkisi, gerçekten de gözle görülür bir şekilde fark ediliyor.

Üçüncü adım: Nemlendirme

İkinci adım: Nemlendirme

Bakım rutininin vazgeçilmezi nemlendirici bakım kremleri! Gece ve gündüz bakımında farklı kremler kullanmanı öneririz. Gündüz kremin güneş ışınlarından cildini koruyacak özellikte, gece kremin ise daha yoğun yapıda bir krem olmalı.

Bizim son dönemde bu konudaki favorilerimiz L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Kremler. Diğer hyaluronik asit içeren kremlerden farklı olarak, mikro moleküler ve yüksek moleküler Hyaluronik Asit içeren bu kremler, daha parlak, pürüzsüz ve genç görünen bir cilt görünümüne destek oluyor.

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Gündüz Kremi, 20 faktörlü güneş korumasıyla cildini koruma altına alırken kırışıklık görünümünü azaltıyor, cilde dolgun bir görünüm kazandırıyor. Gece Kremi ise maske dokusuyla, cilde yoğun nem desteği sağlayarak cilde capcanlı bir görünüm kazandırıyor. Her iki kremi de, yüz ve boyun bölgesine, dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsin.

Dördüncü adım: Göz çevresi bakımı

Üçüncü adım: Göz çevresi bakımı

Bakım rutinlerinde çoğu zaman unutulan ama aslında çok önemli olan göz çevresi bakımında sıra! Özellikle göz çevrende kazayağı görünümü gibi kırışıklıklardan şikâyetçiysen göz çevrene özel bir bakım uygulaman şart. Göz çevresindeki deri oldukça ince olduğundan, bu bölge daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle göz çevrene bakım yaparken mutlaka nemlendirici özelliğe sahip ürünler tercih etmeni öneririz.

Biz, göz çevresi bakımında da hyaluronik asidin nemlendirici özelliklerinden yararlanıyoruz ve L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Nemlendirici Göz Kremi’ni kullanıyoruz. Göz çevresini nemlendirerek bu bölgedeki kırışıklık görünümünü azaltan bu kremi, her gün göz çevremize ve göz kapaklarımıza parmak uçlarımızla gözlerin iç kısmından dış kısmına doğru uyguluyoruz. Böylece göz çevresi bakımımızı da tamamlıyoruz.

Dördüncü adım: Maske

Dördüncü adım: Maske

Maske kullanımı, cilde yoğun bakım sağlaması açısından çok önemli. Ancak kabul edelim, maske yapmaya üşeniyoruz… Neyse ki artık işimiz çok kolay çünkü cildimize anında etki sağlayan kağıt maskeler var!

Konsantre hyaluronik asit içeren L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Cilt Dolgunlaştıran Nemlendirici Maske de bu maskelerden biri! 1 kullanımda anında cilde etki eden bu maske, diğer kağıt maskelerden farklı olarak Japon pamuğundan elde edilen, yüz hatlarıyla harika uyum sağlayan,ultra ince yapıya sahip. Bu sayede de cilde hızla nüfuz ediyor, yoğun şekilde nemlendirip cilde dolgun, sıkı bir görünüm kazandırıyor. Hızlı etkisini ve cildimize sağladığı etkiyi çok seviyoruz! :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?