Doğru/Yanlış: Yastığım Kırışıklığa Sebep Olur mu?

Doğru/Yanlış: Yastığım Kırışıklığa Sebep Olur mu?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cildin genç görünümünü korumak için düzenli ve yeterli uyumanın önemi çok büyük. “Peki, uyku sırasında meydana gelen kırışıklıklar nasıl olacak?” dersen hiç de haksız sayılmazsın. Öyleyse yastık izi kırışıklıkları nasıl geçer, uyku kırışıklığını geçirmenin yolları neler bizimle keşfet!

Kırışık görünümleriyle hepimiz ya hiç karşılaşmamak ya da çok ileri yaşlarda karşılaşmak istiyoruz. Bu nedenle cildimizin ideal görünümünü korumak adına sabah akşam ayrı bakım rutinleri uyguluyor, kendimize iyi bakıyor ve hep genç kalmayı hedefliyoruz. Bu noktada hepimizin uykuya verdiğimiz önem de elbette çok büyük. Fakat yastık kırışıklıkları bu konuda neredeyse hepimizin aklını karıştırıyor.

Bu nedenle sen de pek çok kişi gibi uyku kırışıklıkları geçici mi, yoksa uzun vadede yaşlanma hızımızı artırır mı sen de bizim gibi merak ediyor olabilirsin. Bu nedenle yastık kırışıklık yapar mı ve uyku kırışıklığı nasıl geçer gibi konuları senin için araştırdık. Yastık izi kırışıklıkları konusunda öne çıkan düşüncelerin doğru ve yanlışlığını değerlendirdik. Hadi öyleyse, hemen keşfe başlayalım!

 

Yastık Kırışıklık Yapar mı?

Yastık Kırışıklık Yapar mı?

Evet, yastık cilt kırışıklıklarına neden olabilir. Tabii ki yaşlanmanın tek nedeni yanlış yastık kullanımı olamaz ancak ciltte oluşan bazı hafif kırışıklıkların ya da izlerin sebebi yanlış yastık kullanımı olabiliyor. Yanlış yatış şekillerinden ya da yastık kullanımlardan oluşan bu kırışıklık görünümlerine “pozisyonel kırışıklıklar” deniyor. Bu noktada hem doğru uyku pozisyonlarını öğrenmek hem de yastığı ve yastık kılıfını iyi seçmek gerekiyor.

Son zamanlarda pek çok kişi güzellik yastığı ya da anti aging yastık adı verilen yastıkları kullanıyor. Bu yastıklar yüzün şeklini alarak, daha doğrusu yüzü daha yüksekte konumlandırarak cildin ideal görünümünü korumaya yardımcı oluyor. Bu yastıkların normal yastıklara kıyasla ciltte kırışıklık meydana getirme riski daha az bulunuyor. Güzellik yastığı kullananların yorumlarına göre bu yastıklar fazlasıyla işe yarıyor. Sen de uyku kırışıklığı için yastık arıyorsan bunlara bir şans verebilirsin.

Editörün Önerisi: Yastık izi kırışıklıkları ve genel olarak cildindeki yaşlanma belirtileri canını sıkıyorsa rutinine mutlaka yaşlanma karşıtı bir içerik olan retinolü eklemelisin. Bu konuda bizim favorimiz La Roche Posay Retinol B3 Serum. İnce çizgi ve kırışıklık görünümlerini azaltan ve cilt görünümünün daha eşit ve daha sıkı bir hale gelmesine yardımcı olan bu retinol serum, yaşlanma karşıtı bakım için isteyen kullanıcıları fazlasıyla memnun ediyor. Sen de çevresel etkenler ya da yaş faktörü gibi sebepler karşısında cildinin genç görünümünü korumak istiyorsan bizim seçimimiz belli! La Roche Posay retinol seruma mutlaka şans vermeni öneriyoruz.

Uyku ve Yastık Kırışıklıkları Konusunda Bilinen Doğru ve Yanlışlar

Her konuda olduğu gibi uyku ve yastık kırışıklıkları konusunda da doğru bilinen çok yanlış, yanlış bilinen çok doğru var. Bu nedenle yastık kullanımı ve yüz kırışıklığı noktasında öne çıkan düşünceleri derledik ve hangisi doğru hangisi yanlış senin için netleştirdik. Hadi bir alt satıra kaydır!

 

“Uyku Kırışıklıkları Gece Ortaya Çıkar.”

Uyku Kırışıklıkları Gece Ortaya Çıkar

Doğru: Tabii ki uyumak tek başına kırışıklığa sebep olmaz ama yan yattığında başının ağırlığı, alnının hafifçe kırışmasına neden olabilir. Bu durum 25 yaşına kadarki dönemde sorun olmaz çünkü bu yaşlarda cildin esnektir ve çabuk toparlanır. Fakat yaşla beraber cilt elastikiyetini ve kolajenini kaybettiği için, belirli bir yaş sonrasında bu kırışıklıklar kalıcı hale gelebilir.

Sonuç: İleri yaşlarda cilt daha az esnektir ve dermis tabakası da daha kırılgan bir hal alır. Bunun anlamı ise şu: Kırışıklıklar ileri yaşlarda cilde daha hızlı yerleşebilir. Yanaklardaki dikey çizgiler, kazayağı kırışıklıkları veya alındaki çapraz çizgiler uyurken oluşabilir.

Editörün Favorisi: Kırışıklıklar, sıkılık kaybı ve cilt tonu eşitsizliği gibi sorunlar için cildimizi daima koruma altına almamız, beslememiz şart. Bizim ise bu konuda bir favorimiz var: Lancôme Rénergie Multi-Lift Ultra Krem! Yaşlanmanın ana belirtilerinden olan kırışıklık görünümüne ve sıkılık kaybına etki eden bu krem, aynı zamanda koyu leke görünümünün de azalmasını sağlıyor. 

Yalnızca yüzümüz için değil, göz çevremiz için de bakım yapmayı unutmuyoruz. Hyaluronik asit ve keten tohumu özleri içeren Lancôme Rénergie Multi-Lift Ultra Göz Kremi göz çevresindeki koyu halkaların ve göz altı torbalarının görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor, cildi sıkılığını artırıp aydınlatıyor. Bu bakımla beraber yaşlanma belirtilerine karşı şimdiden önlem alıyoruz. Eğer sen de yıllara meydan okumak istiyorsan bu bakımı deneyebilirsin.

“Uyku Kırışıklıklarının Sorumlusu Yastıktır.”

Uyku kırışıklıklarımın sorumlusu yastığımdır

Hem doğru hem yanlış: Eğer yastıksız ve sırtüstü uyuyorsan, uyku kırışıklıklarına elveda diyebilirsin. Yumuşak bir yastık kullanmak ve rahat bir uyku çekmek hepimizin isteği ama bunu yaparken de gece boyunca en az 20 kere sağdan sola döndüğümüzü düşünürsek, yastığımızın bu noktada çok da masum olmadığını söyleyebiliriz.

İpucu: Pamuklu veya polyester dışında bir yastık kılıfı kullanmak, cildinde daha az iz kalmasını sağlayabilir. Saten bir eşarpla yastığını sarabilir veya saten yastık kılıfı kullanabilirsin. Bazı özel şekilli yastıklar başın alın ve yanaklara yaptığı baskıyı azaltıyor, böylece uyku kırışıklıkları daha az ortaya çıkabiliyor.

 

“Uyku Kırışıklıkları Bir Kere Çıktılar mı Bir Daha Yok Olmazlar.”

Uyku kırışıklıkları bir kere çıktılar mı, bir daha yok olmazlar

Yanlış: Hyaluronik asit içeren kremler, cildin elastikiyetini korumasını ve kırışıklıkların dolgunlaşmasını sağlıyor. Dolgu işleminde de kullanılan bu eşsiz içerik sayesinde cilt daha dolgun görünüyor ve hacim kazanıyor. Yanaklar daha yuvarlak görünüp cildin yüzeyi daha yumuşak ve pürüzsüz görünüme kavuşuyor. Hem gündüz hem de gece nemlendirici bir yüz kremini yuvarlak hareketlerle masaj yaparak cildine uygularsan cildinde kan dolaşımını hızlandırabilir, böylece cildinin daha hızlı toparlanmasını sağlayabilir ve iz kalmasına engel olabilirsin.

Editörün Favorisi: Hyaluronik asit içeren nemlendiriciler arasında bizim favorilerimizden biri L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu! Adından da anlaşıldığı gibi aloe veranın yanı sıra hyaluronik asit de içeren bu nemlendirici cildimize serinletici ve yatıştırıcı etki sağlıyor. Aynı zamanda da cildimize yoğun nem desteği sunuyor.

Uyku Kırışıklıklarına Engel Olmanın 5 Yolu

Uyku kırışıklıklarına engel olmanın 5 yolu

Alarmın çaldı ve sen yastık yığınının üzerinden bitkin bir şekilde kalktın. Aynada yüzünde gördüğün çizgiler, yani uyku kırışıklıkların canını fazlasıyla sıkabilir. Yastık kırışıklıkları gençken bir çırpıda geçiyordu fakat yıllar geçtikte daha uzun sürede geçtiklerini fark etmişsindir. Cildin esnek olmasını sağlayan ve cilt tarafından üretilen kolajen, zamanla azalmaya başlıyor. Böylece “sabah kırışıklığı sendromunu” atlatmak daha uzun sürebiliyor. Yanakta, alında ve göz çevresinde oluşan bu kırışıklıklarla ilerleyen yaşlarda daha sık haşır neşir olmaya başlıyoruz. İşte sabahları bizi aynada karşılayan uyku kırışıklıklarının önüne geçmenin 5 yolu!

 

1. Sırtüstü Uyu

SIRTÜSTÜ UYU

Yastık kırışıklıkları yan veya yüzüstü uyuduğumuzda oluşuyor. Başın yastığa yaptığı ağırlık sayesinde yanağımız, alnımız ve göz çevremiz katlanarak kırışıyor. Bu nedenle uyku kırışıklıklarını engellemenin en önemli adımlarından biri sırtüstü uyumak. Bu bütün gece kıpırdamadan uyumamız gerektiği anlamına geliyor ama birçoğumuz uykuda dönmeden yapamayız. Tüm gece sırtüstü uyumak sana pek olası gelmiyorsa, en azından gece uykunda döndüğünü her fark ettiğinde uyku pozisyonunu mümkün olduğunca değiştirerek kırışıklık oluşma ihtimalini azaltabilirsin.

 

2. Soğuk Suyun Etkisinden Yararlan

SOĞUK SUYUN ETKİSİ

Kırışık ciltler soğuk suyu seviyor. Soğuk suyun etkisi yorgunluk belirtilerine, göz altındaki torbalara ve göz çevresi kontürüne iyi geliyor. Yüzüne sabahları soğuk su çarpmak cildini anında canlandıracak ve yastık kırışıklıklarının daha hızlı geçmesine yardımcı olacak.

 

3. Masajla Cildini Hareketlendir

MASAJLA CİLDİNİ HAREKETLENDİR

Kırışıklıkların sebeplerinden bir diğeri de dolaşımın zayıf olması. Her sabah yüz kremi veya yağı ile küçük ve dairesel hareketlerle yüz masajı yaptığında cildindeki dolaşımı hızlandırabilirsin. Son adımda göz çevrene ve elmacık kemiklerine tampon hareketler yaparak yüz masajını tamamlayabilirsin. Böylece yüzündeki kan akışı hızlanacak ve cildindeki yastık izleri daha hızlı geçecek.

 

4. Vücudunu Hem İçten Hem de Dıştan Nemlendir

VÜCUDUNU HEM İÇTEN HEM DIŞTAN NEMLENDİR

Cilt nemsiz kaldığında kırışmaya daha müsait oluyor. Günde en az 1,5 litre su içmek cildin hem esnekliğini hem de dolgunluğunu artırıyor. Nemli cilt, nemsiz bir cilde kıyasla haliyle daha zor kırışıyor. Cildine gündüz ve gece olmak üzere günde iki kere nemlendirici uygulayarak ideal nemini korumasına yardımcı olabilirsin. Hyaluronik asit gibi aktif içerikler barındıran nemlendirici yüz kremlerini tercih edebilirsin. Böylece çok daha iyi ve daha az kırışan bir cilde sahip olman mümkün.

 

5. Saten Çarşaflarla Kendini Şımart

SATEN ÇARŞAFLARLA KENDİNİ ŞIMART!

Saten çarşaflarla uyumak sana kendini harika hissettireceği gibi, cildine de çok iyi gelebilir. Saten kumaşlar pamuklu ve polyester kumaşlar gibi ciltte kırışık izi bırakmaz. Eğer tüm nevresim takımını saten kumaştan almayı tercih etmiyorsan, yastığını her zaman saten bir eşarpla sarabileceğini unutma.

 

Kırışıklık Karşıtı Yüz Masajlarıyla Kırışıklıklarına Hızla Veda Et

Kırışıklık karşıtı yüz masajlarıyla kırışıklıklarına hızla veda et

Cildindeki yaşlanma belirtilerine karşı hızlı ve kolay bir yöntem öğrenmek ister misin? Kremlere ve enjeksiyona gerek kalmadan, kendi kendine yapabileceğin bir yüz masajıyla kırışıklık görünümlerini azaltabilirsin!

Yüz Kontürünü Sıkılaştırmak için Kırışıklık Karşıtı Yüz Masajı

Hedef: Yüzün oval kontürünü belirginleştirmek ve sıkılaştırmak! Avuçlarını elmacık kemiklerinin üzerine koy ve yüzünün dış kısımlarına doğru hareket ettir, birkaç saniye bu şekilde tut. Bu hareketi beş kere tekrar edebilirsin. Sonraki adımda, çifte gerdan görünümünü engellemek için cildinin daha alt kısımlarına odaklan. Dilini damağına koy ve birkaç saniye boyunca ileri geri hareket ettir. Bu hareket hem yüzünü rahatlatacak hem de gerdan sarkmalarının önüne geçecek.

Kaş Ortasındaki Çizgilere Kırışıklık Karşıtı Yüz Masajı

Hedef: Yüze sert bir ifade veren kaş arasındaki kırışıklıkları azaltmak! Çatık kaşlı görünmene neden olan kaş arasındaki çizgilerin dikeyse, yatay hareketlerle yumuşatmayı deneyebilirsin. Kaşlarının ortasından başlayarak parmaklarını şakaklarına doğru hareket ettir ve bu hareketi altı kere tekrar et. Eğer kaşlarının ortasındaki çizgiler yataysa, parmaklarını kaşlarının ortasına yerleştir ve alnına doğru hafifçe hareket ettir. Bu yüz masajını yapmak için en doğru zaman yatmadan hemen önce. Bu sayede yüzünü rahatlatmış olacaksın ve iyi bir uyku çekebileceksin.

Yanakları Sıkılaştırmak için Kırışıklık Karşıtı Yüz Masajı

Hedef: Yaşla birlikte sarkan ve gevşeyen yanak kaslarını sıkılaştırmak. Ağzını aç ve dudaklarını dışarı doğru çıkar, gözlerini açabildiğin kadar aç. Bu sırada yanaklarına, sağdan sola ve aşağıdan yukarı doğru hafifçe masaj yap. Burun kenarındaki nazolabial çizgilerine odaklanabilirsin. Dudaklarını normal haline getirerek bu masaja son verebilirsin. Bu yöntemi günde altı kere, 30 saniyeliğine uygulayabilirsin. Bu hareketleri yaparken biraz komik hissedebilirsin ama inan, yaptıkça yanak kontürünün ne kadar sıkılaştığını fark edeceksin.

Gördüğün üzere yastık kırışıklıklarını engellemenin yolları bir hayli fazla. Bu konuda sıraladığımız önlemleri alarak ve önerdiğimiz ürünleri kullanarak yüzde yastık izi kırışıklığı oluşumunun önüne geçebilirsin. Umarız güzellik uykularından hep pürüzsüz bir ciltle uyanır ve gün boyu aynalara gülümsemeye devam edersin! :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?