Doğru/Yanlış: Yastığım kırışıklığa sebep olur mu?


“Uyku kırışıklıkları gece ortaya çıkar.”

Doğru: Tabii ki tek başına uyumak kırışıklığa sebep olmaz ama yan yattığında başının ağırlığı, alnının hafifçe kırışmasına sebep olabilir. Bu durum 25 yaşına kadarki dönemde sorun olmaz, çünkü cildin esnektir ve çabuk toparlanır. Fakat yaşla beraber, cilt elastikiyetini ve kolajenini kaybettiği için, belirli bir yaş sonrasında bu kırışıklıklar kalıcı olabilir.

Sonuç: İleri yaşlarda cilt daha az esnektir ve dermis tabakası da daha kırılgan bir hal alır. Bunun anlamı ise şu: Kırışıklıklar daha hızlı yerleşebilir. Yanaklardaki dikey çizgiler, kazayağı kırışıklıkları veya alındaki çapraz çizgiler, uykurken oluşurlar.

“Uyku kırışıklıklarımın sorumlusu yastığımdır.”

Uyku kırışıklıklarımın sorumlusu yastığımdır

Hem doğru hem yanlış: Eğer yastıksız ve sırtüstü uyuyorsan, uyku kırışıklıklarına elveda diyebilirsin. Yumuşak bir yastık kullanmak ve rahat bir uyku çekmek hepimizin isteği, ama bunu yaparken de gece boyunca en az 20 kere sağdan sola döndüğümüzü düşünürsek, yastığımızın bu noktada çok da masum olmadığını söyleyebiliriz.

İpucu: Pamuklu veya polyester dışında bir yastık kılıfı kullanmak, cildinde daha az iz kalmasını sağlayabilir. Peki bu konuda ne yapabilirsin? Saten bir eşarpla yastığını sarabilir veya yastığını değiştirebilirsin. Bazı özel şekilli yastıklarda, yan uyuyanlarda, başın alın ve yanaklara yaptığı baskıyı azaltıyor, böylece uyku kırışıklıkları daha az ortaya çıkabiliyor.

“Uyku kırışıklıkları bir kere çıktılar mı, bir daha yok olmazlar.”

Uyku kırışıklıkları bir kere çıktılar mı, bir daha yok olmazlar

Yanlış: Hyalüronik asit içeren kremler, cildin elastikiyetini korumasını ve kırışıklıkların dolgunlaşmasını sağlarlar. Bu harika içerik sayesinde –dolgu işleminde de kullanılır- cilt daha dolgun görünür ve hacim kazanır, yanaklar daha yuvarlak görünür, cildin yüzeyi yumuşak ve pürüzsüz görünür. Hem gündüz hem gece, nemlendirici bir yüz kremini yuvarlak hareketlerle masaj yaparak cildine uygularsan, cildinde kan dolaşımını hızlandırabilir, böylece daha hızlı toparlanmasını sağlayabilir ve iz kalmasına engel olabilirsin.

Uyku kırışıklıklarına engel olmanın 5 yolu

Uyku kırışıklıklarına engel olmanın 5 yolu

Alarmın çaldı ve sen yastık yığınının üzerinden bitkin bir şekilde kalktın. Aynada yüzünde gördüğün çizgiler, yani uyku kırışıklıkların canını sıkabilir ama bu 5 yöntemle bu kırışıklıklara veda edebilirsin!

Yastık kırışıklıkları gençken bir çırpıda geçiyordu fakat yıllar geçtikte daha uzun sürede geçtiklerini fark etmişsindir. Cildin esnek olmasını sağlayan ve cilt tarafından üretilen kolajen, zamanla azalmaya başlar. Böylece “Sabah Kırışıklığı Sendromunu” atlatmak daha uzun sürer. Yanaktaki, alındaki ve göz çevresinde oluşan bu kırışıklıklar ile daha sık haşır neşir olmaya başlarız. İşte sabahları bizi aynada karşılayan uyku kırışıklıklarının önüne geçmenin 5 yolu…

#1 SIRTÜSTÜ UYU

SIRTÜSTÜ UYU

Yastık kırışıklıkları yan veya yüzüstü uyuduğumuzda oluşurlar. Başın yastığa yaptığı ağırlık sayesinde yanağımız, alnımız ve göz çevremiz katlanarak kırışır. İşte uyku kırışıklıklarını engellemenin en önemli adımlarından biri sırtüstü uyumaktır. Bu bütün gece kıpırdamadan uyumamız gerektiği anlamına geliyor ama birçoğumuz uykuda dönmeden yapamayız. Tüm gece sırtüstü uyumak sana pek olası gelmiyorsa, en azından gece uykunda dönerken her fark ettiğinde uyku pozisyonunu mümkün olduğunca değiştirerek, kırışıklık oluşma ihtimalini azaltabilirsin.

#2 SOĞUK SUYUN ETKİSİ

SOĞUK SUYUN ETKİSİ

Kırışık ciltler, soğuk suyu severler. Soğuk suyun etkisi, yorgunluk belirtilerine, göz altındaki torbalara ve göz çevresi kontürüne iyi gelir. Yüzüne sabahları soğuk su çarpmak cildini anında canlandıracak ve yastık kırışıklıklarının daha hızlı geçmesine yardımcı olacak.

#3 MASAJLA CİLDİNİ HAREKETLENDİR

MASAJLA CİLDİNİ HAREKETLENDİR

Kırışıklıkların sebeplerinden bir diğeri de dolaşımın zayıf olmasıdır. Her sabah yüz kremi veya yağı ile küçük ve dairesel hareketlerle yüz masajı yaptığında, cildindeki dolaşımı hızlandırabilirsin. Son adımda da göz çevrene ve elmacık kemiklerine tampon hareketler yaparak yüz masajını tamamladığında, yüzündeki kan akışı hızlanacak ve cildindeki yastık izleri daha hızlı geçecek.

#4 VÜCUDUNU HEM İÇTEN HEM DIŞTAN NEMLENDİR

VÜCUDUNU HEM İÇTEN HEM DIŞTAN NEMLENDİR

Cildin nemsiz kaldığında, kırışmaya daha müsait olur. Günde en az 1,5 litre su içmek, hem esnekliği hem de dolgunluğu artırır, cilt, nemsiz bir cilde oranla daha sıkılaşır ve haliyle daha zor kırışır. Cildine gündüz ve gece olmak üzere günde 2 kere nemlendirici uygulayarak daha da yardımcı olabilirsin. Hyalüronik asit gibi aktif içerikler barındıran nemlendirici yüz kremlerini tercih edebilirsin. Böylece çok daha iyi ve daha az kırışan bir cilde sahip olabilirsin.

#5 SATEN ÇARŞAFLARLA KENDİNİ ŞIMART!

SATEN ÇARŞAFLARLA KENDİNİ ŞIMART!

Saten çarşaflarla uyumak sana kendini harika hissettireceği gibi, cildine de çok büyük bir iyilik yapmış olacaksın. Saten kumaşlar, pamuklu ve polyester kumaşlar gibi ciltte kırışık izi bırakmazlar. Eğer tüm nevresim takımını saten kumaştan almayı tercih etmiyorsan, yastığını her zaman saten bir eşarpla sarabileceğini unutma.

Kırışıklık karşıtı yüz masajlarıyla kırışıklıklarına hızla veda et

Kırışıklık karşıtı yüz masajlarıyla kırışıklıklarına hızla veda et

Cildindeki yaşlanma belirtilerine karşı hızlı ve kolay bir yöntem öğrenmek ister misin? Kremlere ve enjeksiyona gerek kalmadan, kendi kendine yapabileceğin bir yüz masajı ile kırışıklıklarına veda edebilirsin!

Yüz kontürünü sıkılaştırmak için kırışıklık karşıtı yüz masajı

Hedef: Yüzün oval kontürünü belirginleştirmek ve sıkılaştırmak! Avuçlarını elmacı kemiklerinin üzerine koy ve yüzünün dış kısımlarına doğru hareket ettir, birkaç saniye bu şekilde tut. Bu hareketi 5 kere tekrar edebilirsin. Sonraki adımda, çifte gerdan görünümünü engellemek için cildinin daha alt kısımlarına odaklan. Dilini damağına koy ve birkaç saniye boyunca ileri geri hareket ettir. Bu hareket hem yüzünü rahatlatacak hem de gerdan sarkmalarının önüne geçecek.

Kaş ortasındaki çizgilere kırışıklık karşıtı yüz masajı

Hedef: Yüze sert bir ifade veren kaş arasındaki kırışıklıkları azaltmak! Çatık kaşlı görünmene neden olan kaş arasındaki çizgilerin dikeyse, yatay hareketlerle yumuşatmayı deneyebilirsin. Kaşlarının ortasından başlayarak parmaklarını şakaklarına doğru hareket ettir ve bu hareketi 6 kere tekrar et. Eğer kaşlarının ortasındaki çizgiler yataysa, parmaklarını kaşlarının ortasına yerleştir ve alnına doğru hafifçe hareket ettir. Bu yüz masajını yapmak için en doğru zaman yatmadan hemen öncedir. Bu sayede yüzünü rahatlatmış olacaksın ve iyi bir uyku çekebileceksin.

Yanakları sıkılaştırmak için kırışıklık karşıtı yüz masajı

Hedef: Yaşla birlikte sarkan ve gevşeyen yanak kaslarını sıkılaştırmak. Ağızını aç ve dudaklarını dışarı doğru çıkar, gözlerini açabildiğin kadar aç. Bu sırada yanaklarına, sağdan sola ve aşağıdan yukarı doğru hafifçe masaj yap. Burun kenarındaki nasolabial çizgilerine odaklanabilirsin. Dudaklarını normal haline getirerek bu masaja son verebilirsin. Bunu günde 6 kere, 30 saniyeliğine yapabilirsin. Bu hareketleri yaparken biraz komik hissedebilirsin ama inan, yaptıkça yanak kontürünün ne kadar sıkılaştığını fark edeceksin.


Article supplied & written by Marie Claire, part of Hearst Communications, Inc.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?