Dudak üstü lekeleri neden olur, nasıl geçer?

Dudak üstü lekeleri neden olur, nasıl geçer?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Dudak üstü lekeleri her kadının güzelliğine gölge düşüren cilt sorunlarının başında geliyor. Genellikle yaz sonrası meydana çıkan dudak üstü lekelerini engellemenin bir yolu olup olmadığını araştırıyoruz. Dudağın üst kısmında çıkan, uzaktan bakıldığında bıyık gibi görünen bu koyu renkli lekeleri çok iyi biliyoruz! Merak etme, Cildimveben editörleri leke karşıtı serumları ve bakım kremlerini araştırdı. Leke bakım önerilerimizi öğrenmek için yazının devamına bekleniyorsun. 

Dudak üstü lekesi nedir?

Dudak üstü lekesi nedir?

Cilt lekeleri yüzümüzün her yerinde çıkabilir. Göz altında, yanaklarda veya bıyık bölgesinde... Yüzdeki en sinir bozucu cilt problemlerinden biri kuşkusuz dudak üstünde leke çıkması. Dudak üzerinde tıpkı bıyık şeklini alarak yayılan cilt lekeleri bazen çok rahatsız edici olabiliyor. Bıyık lekesi olarak da bilinen dudak üstü lekeleri, bu bölgenin daha koyu görünmesine neden oluyor.

Koyu renkli lekeler, yüz güzelliğine gölge düşürüyor ve sürekli makyaj ile kapatma ihtiyacı yaratıyorlar. Biz de son zamanlarda dudak üstünde beliren lekelerin geçmesi için en iyi serumları ve kremleri denedik. Bakalım bize çok iyi gelen leke karşıtı cilt bakımı sende nasıl etki gösterecek?

Dudak üstü lekeleri neden olur?

Dudak üstü lekeleri neden olur?

Dudak üstü kararmaların en yaygın sebeplerinden biri güneş faktörü. Güneşten korunmadığında yüzünün diğer bölgelerinde olabileceği gibi bıyık bölgesinde de kararma olabilir. Özellikle ağda veya tüy dökücü krem uyguladıktan sonra güneşe çıkmak deri altındaki melanin hormonunu tetikler ve bıyık bölgesinde koyu karartılara yol açar. 

Bıyık bölgesindeki lekelerin diğer sebebi ise yanlış ağda uygulaması ve tüy dökücü krem kullanılması olabiliyor. Aşırı sıcak ağda kullanılması, dudak çevresinin ağda ile tahriş edilmesi ve tüy dökücü kremler gibi yoğun kimyasallara maruz kalması, sonrasında da güneşe korumasız olarak çıkmak dudak üstü kararmasına neden olabiliyor.

Editörün önerisi: Hamilelik döneminde yüz lekelerinin arasında dudak üstü lekeleri de oluşabiliyor. Dudak çevresi lekeleri hamilelik veya hormonsal değişiklik dönemlerinde sık sık karşımıza çıkar. Sen de bu dönemden geçerken mutlaka hamilelik döneminde cilt bakım önerilerine ürünlerine uygun hareket etmelisin. 

Dudak üstü lekeleri nasıl geçer?

Dudak üstü lekeleri nasıl geçer?

Dudak üstü lekelerine bakım yaparken mutlaka güneş kremiyle cildini UVA ve UVB ışınlarından korumalısın. Leke bakımı sırasında cildinin hassaslaştığını ve güneşin zararlı etkilerine daha açık olduğunu unutmamalısın. 

Cildindeki lekeler için her gün mutlaka SkinCeuticals Advanced Brightening UV Defense SPF 50 güneş kremini kullanmanı öneririz. Güneş kremini sadece yaz tatillerinde değil, yıl boyunca kullanarak cilt hasarlarını en aza indirebilirsin. Tüm cilt tipleri için uygun olan SkinCeuticals güneş kremi, cilt tonundaki eşitsizliği dengeliyor ve cildinin daha ışıltılı olmasını sağlıyor. Güneş kreminden daha ne bekleyebilirsin?

Cilt lekesi için serum  önerisi

SkinCeuticals Discoloration Defense Serum

Cilt lekesi için serum  önerisi

Bıyık bölgesindeki leke görünümü açmak ve cilt tonunu eşitlemek için konsantre serumları kullanmalısın. Tek bir damlası ile yoğun etki sağlayan leke serumları, cilt tonunun açılmasını ve lekelerin daha az belirgin olmasını sağlar.

SkinCeuticals Discoloration Defense Serum formülündeki Traneksamik asit, niasinamid ve HEPES sayesinde inatçı leke görünümünü düzeltiyor, dudak üstündeki koyu lekenin açılmasını ve daha az görünür olmasına yardımcı oluyor. Leke serumunu günde iki kere cildine uygulamak kısa sürede kusursuz sonuçlar almana yardımcı olacak. Serum kullanırken güneş kremi sürmek ve yoğun güneşli günlerde korumasız dışarı çıkmaman gerektiğini biliyorsun, değil mi?

SkinCeuticals Phloretin CF Serum

SkinCeuticals Phloretin CF Serum

Leke ve renk eşitsizliği gibi cilt problemleri, söylediğimiz gibi yaşlanma belirtileri arasında yer alıyor. Cildin daha eşit tonda, aydınlık ve ışıltılı görünmesi için C vitamini ve Phloretin gibi içerikler son derece etkili. Hem dudak üzerinde oluşan, hem de cildin geri kalanında olan cilt lekelerini düzeltmek ve bakım yapmak için biz, SkinCeuticals Phloretin CF antioksidan serumu cilt bakım rutinimizden eksik etmiyoruz.

Formülündeki saf C vitamini ve phloretin sayesinde ciltteki leke görünümünün düzelmesine yardımcı olan bu antioksidan serum, cildin daha eşit tonda, aydınlık, ışıltılı ve genç görünmesini sağlıyor. Günde 3-4 damla bu serumu uyguladıktan sonra, düzenli kullandığında farkı kendi gözlerinle görebilirsin. Leke bakımındaki en önemli nokta ise, bu serumları kullanırken yüksek koruma içeren güneş kremlerini de ihmal etmemek.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?