Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Kadınlar için hassas bir dönem olan hamilelik, özel bir bakımı da beraberinde getiriyor. Bu dönemde annenin en sık karşılaştığı problemler ise şüphesiz ki cilt sorunları. Normalde sağlıklı bir cilde sahip olan anne adayının hamilelikte sivilce ve akne oluşumu gibi pek çok problemle boğuşması kaçınılmaz olabiliyor. Eğer ki sen de onlardan biriysen, şimdi bize biraz dikkatini ver. Çünkü sana “Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusunun cevabını açıklıyoruz!

Hamilelikte Cilt Bakımı Yapılır mı?

Hamilelikte cilt bakımı yapılır mı ve hangi ürünler sürülmez soruları çok sık soruluyor. Hamilelikte cilt bakımına devam edilebiliyor fakat kullanılan ürünlerin içeriklerine biraz daha dikkat etmek faydalı oluyor. Hamilelikte kullanılan ürünlerin içinde silikon, parfüm, oksibenzon, alkol olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Bununla birlikte gebelikte retinol, AHA ve BHA içeren ürünler kullanmaya da ara vermek gerektiği söyleniyor.

Hamilelikte cilt lekelerinin önüne geçmek için güneş kremi kullanabilir, doğal içerikli ürünlerle cildini temizleyebilir ve nemlendirebilirsin.

Hamilelikte Hangi Cilt Bakımı Yapılır?

Hamilelikte cilt sorunları için uygulayabileceğin pek çok bakım yöntemi bulunuyor. Gel, bunları tek tek inceleyelim!

1. Hamilelikte Kahverengi Lekeler için Krem

Hamilelikte kahverengi leke için krem

Anne adaylarının bu dönemde yaşadığı bazı hormonal değişiklikler, hassas cilt yapısını da beraberinde getirebiliyor. Özellikle bu dönemde oldukça sık karşılaşılan yüz, alın ve yanak kısmındaki gebelik lekeleri, cildin güneşten korunmak için ekstra melanin üretmesi sonucu oluşuyor. Genellikle doğum sonrası hafifleyen bu lekeler bazen kalıcı izler de bırakabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için ise önlem almak gerekiyor.

Hamileler için güneş kremi kullanımının önemi işte tam da burada ortaya çıkıyor. Güneşte kalmak bu gibi lekelerin oluşumunu artırdığı için mutlaka güneş kremlerinden yardım alman gerekiyor. Seçeceğin kremlerin içeriğinin ise paraben ve silikon içermeyen bileşenlerden oluşmasına ayrıca dikkat etmelisin. Ve yine cildinin güzelliği dışında kendi sağlığın için de güneşte uzun süre kalmamanı öneriyoruz.

Editörün Favorisi:

Gebelikte Sivilce ve Akne için Bakım

Gebelikte Sivilce ve Akne için Bakım

Öncelikle “Hamilelikte sivilce neden olur?” sorusunun cevabını verelim istiyoruz. Hamilelikte sivilce ve akne oluşumu normaldir. Çünkü özellikle de gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan hormonal değişimler, ciltte sebum artışı yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle normalde sağlıklı bir cilde sahip olan annede, sivilce ve akne gibi problemler görülebiliyor. Bu noktada cilt bakımını ihmal etmemek gerekiyor. Uzmanların tavsiyesi ise kimyasal içermeyen ürünlerin kullanılması yönünde oluyor.

Biz de sana paraben, silikon ve alkol içermeyen yüz temizleme ürünlerini kullanmanı öneriyoruz. Ayrıca cilt temizleyici ürünleri yağsız bileşenlerden seçmende de fayda var. Cildini bolca nemlendirmeyi de ihmal etmemeli ve sebum dengeleyici özelliği olan ürünlere yönelmelisin.

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanımı

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanımı

Bu dönemde kilo alımı ve hormonlar ile birlikte gerilen deri üzerinde çatlaklar görülebiliyor. Özellikle de karın bölgesindeki deride çatlak oluşumu anneleri rahatsız edebiliyor. Bu sebepledir ki hamilelikte çatlak önleyici krem kullanımı, annelerin en sık başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor.

Sen de ilk aylardan itibaren kullanacağın çatlak önlemeye yardımcı kremler ile hamileliğin boyunca cildindeki gerilmeleri azaltabilir, cildini rahatlatabilirsin. Seçeceğin kremlerin ise doğal özler ve doğal yağlar içermesine özen göstermeli, uygulama aşamasında masaj ile ürünü cildine iyice yedirmelisin.

Editörün Favorisi:

Hem bebekler hem de anneler için kullanılabilen cilt bakım yağları arasında favorimiz Kiehl's Nurturing Oil For Mom & Baby. Cildi nazik şekilde nemlendiren bu bakım yağı, pürüzsüz ve yumuşacık bir doku sağlıyor. İçerisindeki nemlendirici zeytin meyvesi ve kayısı çekirdeği yağları ile cildi yatıştırırken pürüzsüz kalmasını sağlıyor.

Hamilelikte Vücutta Kaşıntı ve Kızarıklık İçin Bakım

Hamilelikte Vücutta Kaşıntı ve Kızarıklık İçin Bakım

Hamilelikte karşımıza çıkan bir diğer problem ise hassasiyet ve kaşıntı problemi. Bu dönemde annenin kanındaki artış ve hormonlarındaki değişimler ile cilt hassaslaşıyor ve geriliyor. Bu nedenle tüm cildi nemlendirmek gerekiyor. Sen de cildin hassas yapısına uygun kremler tercih ederek kızarık görünümü yok edebilir ve cildini rahatlatabilirsin.

Öte yandan hamilelikte vücutta kaşıntı kızarıklık gibi problemlerin için ise uygun vücut ürünleri tercih etmelisin. Cildin hassasiyetini artıracak sabun ve duş jeli gibi ürünleri kullanmaktan vazgeçmeli, duştan sonra ise hamilelere özel nemlendirici kremler ile tüm vücudunu nemlendirmelisin. Bunun için önerimiz, içerisinde cilde yumuşaklık ve esneklik kazandıracak bileşenler bulunan ürünleri tercih etmen yönünde.

Hamilelikte Cilt Kuruluğu için Bakım

Hamilelikte Cilt Kuruluğu için Bakım

Eğer anne olacağını yeni öğrendiysen, hemen “Hamilelikte yüzde kuruluk olur mu?” ve “Hamilelikte vücut kurur mu?” gibi soruların yanıtlarını araştırmaya başlamış olabilirsin. Ne yazık ki bu sorularının yanıtı evet. Hamilelikte değişen hormonlar ve cildin esneyip sıkılaşması nem kaybına yol açabiliyor. Bu da hamilelikte yüzde pul pul dökülme, el kuruluğu ve vücut kuruluğu gibi durumlara sebebiyet verebiliyor. Hamilelikte dudak çatlaması ve kaşıntı sorunu da kuruluğun beraberinde gelebiliyor.

Peki, hamilelikte cilt kuruluğu ne zaman başlar? Birçok kaynak hamilelikte cilt kurumasının ilk üç aylık dönemde başlayabileceğini ve bazı kadınlarda hamilelik boyunca devam edebileceğini paylaşıyor. Ancak endişelenme. Çünkü hamilelikte cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorusunun güçlü bir yanıtı var: Cildi düzenli olarak nemlendirmek. Fakat “Gebelikte cilt kuruluğu için ne yapılmalı?” sorusunun basit bir yanıtı olmadığını çoktan anlamış olmalısın. Yani yoğun, etkili ve çok kuru ciltler için geliştirilmiş özel bir nemlendirici krem kullanmalısın. Hamilelikte nemlendirici krem kullanılır mı diye hala emin olamadıysan yanıt tabii ki evet, uygun ürünler kullanılır.

Editörün Önerisi: Bizim hamilelikte nemlendirici önerimiz CeraVe Nemlendirici Krem. Yoğun bir formüle sahip olan bu parfümsüz nemlendirici yüz, vücut ve el için kullanılabiliyor. Üç temel seramid ve hyaluronik asit içeren bu CeraVe krem, dermatologlar tarafından kuru ve çok kuru ciltler için geliştirilmiş. Yani el kuruluğu, vücut ve yüz kuruluğu için eşsiz bir seçenek. Büyük boyuyla tüm ailenin kullanabileceği bu kremi eşinle, bebeğinle, hatta bebeğinin bakım seanslarına şahit olan aile büyükleriyle de paylaşabilirsin. Herkesin çok seveceğine eminiz.

Hamilelikte Cilt Yağlanması için Bakım

Hamilelikte Cilt Yağlanması için Bakım

Anne adaylarının “hamilelikte cilt bozulması” adı altında en sık araştırdığı konulardan biri de cilt yağlanması. Gebelikte vücuttaki progesteron hormonu artıyor. Bu da hamilelikte cilt yağlanması problemini meydana getirebiliyor. Sebum üretiminde düzensizlik yaratan hormonlar, gözenek ve siyah nokta problemlerinde de artış yaratabiliyor. Bu nedenle pek çok anne adayı hamilelikte siyah noktalar için maske ve hamilelikte siyah nokta temizleme yöntemlerini araştırıyor.

Hamilelikte yüzde siyah nokta ve gözenek artışı yaşayan anne adayları parfüm ve silikon gibi zararlı maddeler içermeyen kil maskelerini tercih edebileceği söyleniyor. Hamilelikte kil maskesi, normalde olduğu gibi ciltte yağlanmaya bağlı görülen problemleri azaltabiliyor. Daha pratik bir çözüm arıyorsan “Hamilelikte siyah nokta burun bandı kullanılır mı?” diye soruyor olabilirsin. Bu sorunun yanıtı biraz belirsiz. En doğru yanıt için dermatoloğuna danışman en ideali olacaktır.

Hamilelikte Hangi Cilt Bakım İçerikleri Kullanılmamalı?

  • Retinoidler (Retinol, retinil palmitat, retin-a, accutane, tazorac)

  • Salisilik asit

  • Benzoil peroksit

  • Hidrokinon

  • Alüminyum klorür

  • Formaldehit

  • Kimyasal güneş kremleri

  • Tetrasiklin

  • Dihidroksiaseton

Editörün Notu: Hamilelikte kullanılmaması gereken içerikler bu listede sıralananlardan daha fazla olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde herhangi bir cilt bakım ürünü kullanmaya başlamadan önce mutlaka dermatoloğuna danışmalısın.

Bir çocuğun gelişimine şahit olmak ve onu en sağlıklı şekilde dünyaya getirebilmek için çabalayan tüm anne adaylarının, hamilelik döneminde kendi sağlıklarını da düşünmeleri gerekiyor. Sen de onlardan biriysen kendine güzel bak, sağlıkla ışıldayan cildinle gülümse!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala