10 adımda menopoz döneminde cilt bakım rutini!

10 adımda menopoz döneminde cilt bakım rutini!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Menopoz döneminde cilt bakımı önerilerimiz ile yıllara meydan okumaya var mısın?

Hormon seviyelerindeki düşüşle birlikte menopozda cilt problemleri de kendini iyiden iyiye gösteriyor. Ancak biliyorsun ki cilt bakımı sayesinde artık kozlar değişti. Bundan böyle biyolojik sürecin olumsuz getirilerine boyun eğmek yerine, eksiksiz bir cilt bakım rutini ile gülüp geçebilirsin. İşte menopoz döneminde uygulayabileceğin cilt bakım rutini önerileri!

Menopozda Ciltteki Değişiklikler Nelerdir?

Menopozda Ciltteki Değişiklikler Nelerdir?

Senin de bildiğin üzere menopoz ve cilt, sıkı bir ilişki içerisinde. Çünkü cildinin nem oranı, yenilenme hızı ve elastikiyetini sağlayan birçok yapı; aslında hormonlarınla doğrusal bir hızda ilerliyor. Menopoz dönemiyle birlikte hormonlar yavaşlayınca, hücrelerin yapım ve onarım faaliyetleri de yavaşlıyor.

Bir de işin içerisinde, kaçınılması mümkün olmayan “serbest radikaller” var tabii. Hava kirliliğinden metabolik faaliyetlere kadar birçok etkenle meydana gelen bu toksik moleküller, hücresel bozulmaya neden oluyor. Haliyle sen yaş aldıkça, cildin bu moleküllerin etkisini dışa vurmaya başlıyor. Kısacası, menopozda hormon tedavisi ve menopoz ilaçları da cildindeki değişimin önüne geçemiyor. Peki, bu etkileri durdurmanın ve hatta tersine çevirmenin bir yolu yok mu? Elbette var: Tam teşekküllü bir cilt bakım rutini!

Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Adımları

Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Adımları

1)  Su İçmek

İyi bir cilt bakımının en temel şartı, bol su tüketimi. Östrojen hormonunun azalmasından dolayı cildindeki kolajen üretimi azalıyor, böylece cildin nemini ve dolayısıyla sıkılığını yitiriyor. Yeterli su tüketimiyle ise cildinin nem kaybı önlenerek daha uzun süre genç görünmesi mümkün oluyor.

2)  Menopozda Beslenme

Hücresel bozulmaya neden olan serbest radikallerden korunmanın ve genç görünmenin en önemli yollarından biri, bol bol antioksidan içeren besinler tüketmek. Bunun yanı sıra omega-3, A, C ve E vitaminleri yönünden zengin gıdaların tüketimi, cilt sağlığı ve güzelliği için çok büyük önem taşıyor.

3)  Cilt Temizliği

Cilt temizliği her an ve her yaşta önemli. Ancak menopozda cilt kuruluğu nedeniyle temizleyici ürün seçiminde daha özenli olman gerekiyor. Cilt temizleyici alırken içeriğinde SLS, SLES ve alkol bulunmamasına dikkat etmelisin. Bunun yanı sıra süt veya yağ formundaki temizleyiciler cildini nazikçe temizleyerek nem sağlayacaktır.

4)  Tonik Kullanımı

Temizleyicin nasıl bir yapıda olursa olsun, cildinde bıraktığı artıklar kurumaya neden olabilir. Bu nedenle cildi tamamen arındırarak temizliği tamamlayan ve gözenekleri sıkılaştıran alkolsüz tonikler, gençliğinin gizli kahramanlarından biri olacak.

5)  Yaşlanma Karşıtı Serumlar

Cildin elastikiyetini sağlayan kolajen ve elastin liflerinin zayıflamaya başladığı menopoz döneminde, doğrudan cilt altına nüfuz eden konsantre ürünleri kullanman gerekiyor. Yaşlanma karşıtı serumlar ise derinin dermis tabakasının yeniden yapılanma sürecine katkıda bulunuyor. 

6)  Kırışıklık Giderici Kremler

Nemlendiriciler, tüm cilt tipleri ve yaşlar için bakım rutininin belkemiğini oluşturuyor. Ancak menopoz döneminde özellikle hyaluronik asit, koenzim Q10, kolajen, niacinamide ve retinol üretimini destekleyen yaşlanma karşıtı kremler kullanmak oldukça önemli. Seçeceğin nemlendirici üründe A, C ve E vitamininin yer alması da söz konusu etken maddelerin üretiminde temel rol oynadığından gerekli bakımı sağlıyor.

7)  Göz Çevresi Bakımı

Gözlerindeki gençlik ışıltısını ortaya çıkarmak için göz çevresi bakım kremlerine rutininde çoktan yer açmış olmalısın. Cildinin en ince kısmı olan göz çevrendeki ince çizgi ve kırışıklıklara dur demek için göz çevresi bakım kremleri imdadına yetişiyor.  

8)  Menapozda Cilt Lekeleri için…

Bu dönemde hücre yenilenmesi yavaşlayacağı için artan melanin kalıcı lekelenmeler meydana getirebiliyor. Menopozda cilt lekeleri oluşumunu önlemek adına güneş kremi kullanımını ihmal etmemek gerekiyor.

9)  Kırışıklık Giderici Maskeler

Maskeler sayesinde cildinin yenilenme süreci ivme kazanıyor. Serum ve krem kullanımının yanı sıra haftada iki veya üç kez uygulayacağın yaşlanma karşıtı maskelerle, cildine yoğun bakım yapmayı ihmal etmemelisin. 

10)  Yüz Masajı

Cilt hücrelerinin çalışmasını ellerinle hızlandırman mümkün mü? Elbette! Masaj ile cildindeki kan dolaşımını hızlandırarak bakım ürünlerinin emilimini ve cildinin yenilenme sürecini artırabilirsin.

Bırak yıllar geçsin ve bedenin doğası gereği yepyeni değişimlere uğrasın, ama sen her zaman ışıl ışıl ve genç görünen cildinle güzelliğinden ödün verme!

Menopoz dönemi için uygun cilt bakım ürünleri

Menopoz dönemi için uygun cilt bakım ürünleri

DHEA (Dehidroepiandosteron) yani gençlik hormonu, genç bir ciltte yayın bir şekilde bulunuyor ve yaşla birlikte, özellikle de menopoz döneminde azalan bir hormon. Bu hormon azaldığında da ciltteki sebum kalitesinde azalma oluyor, cilt elastikiyetini kaybediyor, epidermisin kalınlığı azalıyor ve cilt kırışıyor.

Menopoz döneminde kullanılacak bir cilt bakım serisi önerisi istersen, Vichy'nin Neovadiol serisini deneyebilirsin. Özel formülü sayesinde gençlik hormonu olan DHEA'nın etkilerini taklit ederek, yoğunluk kaybı ve derin kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerine karşı etki ediyor. Neovadiol serisinde anti-aging etkili serum, gündüz kremi, göz ve dudak kremi ile gece kremi bulunuyor. Bu kremleri cilt bakım rutinine dahil ederek, menopoz döneminde cildinin daha genç görünmesini sağlayabilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?