Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?


Hamilelikte yüzde lekelenme problemini eminiz duymuşsundur. Kadınların hayatındaki en özel dönemlerden biri olan hamilelik sürecinde meydana gelen bu lekeler anne adaylarını lütfen üzmesin! Hamilelik lekeleri, bu sürecin olağan parçalarından biri. Bazen koyu, bazen de çok açık bir şekilde beliren bu lekeler, doğru leke kremiyle tedavi edilebilir ve önlenebilir. 

Hamilelik lekeleri krem önerisi isteyenler için en hassas ve etkili leke kremlerini listeledik. Gebelik döneminde beliren bu lekeleri nasıl kontrol altına alacağını ve hamilelik lekelerinin neden oluştuğunu tek tek açıklıyoruz. Sen de hamilelik lekelerine karşı gardını almak istiyorsan bu makaleden faydalanabilirsin. 

Hamilelik lekesi neden oluşur?

Hamilelik lekesi neden oluşur?

Hamilelikte cilt lekelerinin en temel nedeni malum hormonlar! Gebelik dönemindeki östrojen veprogesteron hormonları, cilt yüzeyinde leke oluşmasına sebep olur. Hormonların üzerine bir de UV ışınları eklendiğinde, bu dönemde hassas olan cildimizde leke çıkmaması mucize haline geliyor. 

Hamilelikte yüzde kırmızı lekeler genellikle hamileliğin 4. ve 5. ayında ortaya çıkıyor. Bu dönemdeki hormonlar ve melanositlerden fazla üretilen melanin nedeniyle ciltte kırmızı veya koyu renkli lekeler meydana gelir. Gebelik maskesi de denilen bu lekeler, hamile kadınların bir çoğunda görülüyor, yani merak etme yalnız sen değilsin! 

Hamilelik lekeleri geçer mi?

Hamilelik lekeleri geçer mi?

Gebelik lekesi için geçer ya da geçmez demek mümkün değildir. Ama sevindirici haberi de verelim: Hamilelik lekelerinin çoğunluğu geçiyor! Tabii tedbiri elden bırakmamak şartıyla. Hamilelikte yüz lekelerini önlemek için cildini mutlaka bu dönemde güneşten korumalısın. Hamileler için kullanımı uygun güneş kremlerini kullanarak UV ışınlarının cildinde leke oluşturmasına engel olabilirsin.

Gebelikte yüzde lekelenme sorunu yaşayan kadınlara baktığımızda hem açık tenlileri hem de esmerleri görüyoruz. Bu nedenle lekelenme sorununu ten rengiyle ilgili değil. Esmer tenlerde cilt lekeleri daha az belirgin olduğu için belki sana esmerlerde leke olmuyor gibi gelebilir ama bu doğru bir bilgi değil. 

Hamilelikte leke kremi kullanılır mı?: Hamilelik döneminde önerilmeyen içeriklerin başında kojik asit, retinoid, arbutin, salisilik asit geliyor. Bu nedenle hamilelikte yüzde oluşan lekeler için emzirme döneminin de sonunda leke açıcı kremleri kullanılıyor. Hamilelikte leke kremi kullanmak istersen doktoruna danışmayı unutma.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala