Folik Asit Cilt için Neden Önemlidir, Hangi Besinlerden Alınır?

Folik Asit Cilt için Neden Önemlidir, Hangi Besinlerden Alınır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Aynaya baktığında akne ve ince kırışıklık görünümüyle karşılaşıyorsan cildin için folik asit çanları çalıyor olabilir. Peki, folik asit nedir ve ne işe yarar bu konuda bir bilgin var mı? Şimdi hem aknelerle hem de ince çizgi görünümleriyle vedalaşma zamanı! Bunun için gel, seni folik asitle tanıştıralım.

Genellikle hamile kadınlara önerilen folik asidin cilt dokusu üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Ancak folik asit cilt bakım kremlerinde veya serumlarında AHA ve BHA’lar kadar sık karşımıza çıkmıyor. Öncelikle folik asit nedir, ne işe yarar ve folik asit gebelikte şart mı sorularını yanıtlayıp ardından folik asit hangi yiyeceklerde var bir bir sıralayacağız. Hazırsan başlıyoruz!

Folik Asit Nedir?

Folik Asit Nedir?

Folik asit yani B9 vitamini hücre bölünmesinde, yeni hücre oluşumunda ve hücrelerin yenilenmesinde aktif rol oynayan, özellikle hamilelikte ve cilt bakımında kullanılan B vitamini ailesine ait bir antioksidan çeşidi.

Folik Asit Ne İşe Yarar?

Folik Asit Ne İşe Yarar?

B vitamini ailesine ait olan folik asit DNA sentezinde ve hücre bölünmesinde aktif bir rol üstleniyor. Yani hücrelerin büyümesine, gelişmesine ve kendisini yenilemesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte kırmızı kan hücresi üretimi ve amino asit metabolizması gibi temel biyolojik süreçlerde de görev alıyor. 

Folik Asit Hamilelikte Ne İşe Yarar?

 • Bebek gelişimi: Folik asit hücresel büyümede aktif rol üstlenerek bebeğin büyümesine ve gelişmesine yardımcı oluyor.

 • Kan hücresi oluşumu: Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli bir rol oynuyor. Böylelikle hamilelik sırasında anemi riskini azaltmayı sağlıyor.

 • Organ gelişimi: Folik asit gebeliğin erken döneminde bebeğin organlarının gelişimine destek oluyor.

Not: Esasında folik asit kullanımına gebe kalmadan önce başlamak gerekiyor. Gebe kalma kararından yaklaşık 3 ay önce folik asit kullanımına başlanması bebeğin ilk 4 haftalık gelişimini doğrudan etkiliyor. Folik asiti mutlaka doktorunun tavsiywsiyle kullanman gerektiğini unutmamalısın.

Folik Asit Ciltte Ne İşe Yarar?

 • Pigmentasyon kontrolü: Folik asit ciltteki melanin üretimini düzenlemeye yardımcı olarak cilt lekelerini hafifletmeye destek oluyor.

 • Cilt bariyerinin korunması: Folik asit cildi dış etkenlere karşı koruyan bariyeri güçlendirmeye ve onarmaya yardımcı oluyor. Ayrıca cildin nemini korumasına da katkı sağlıyor.

 • Akne tedavisine etkisi: Folik asit ciltteki iltihapları azaltmaya ve akne görünümünü iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Folik Asit Hangi Yiyeceklerde Var?

Folik Asit Hangi Yiyeceklerde Var?
 • Ispanak, pazı, roka ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler

 • Nohut, mercimek ve fasulye gibi nohut ve baklagiller

 • Avokado

 • Brokoli

 • Tahıl ürünleri

 • Tatlı patates

 • Çilek, böğürtlen ve yaban mersini gibi kırmızı meyveler

 • Kabak ve kabak çekirdeği

 • Yumurta

Folik asit birçok yiyeceğin içinde doğal olarak bulunsa da yalnızca bu besinleri tüketerek cilt bakımı ve bebek gelişimi için yeterli miktarda folik asit almak mümkün değil. Bu nedenle pek çok kişiye doktor kontrolü sonrasında folik asit takviyesi kullanımı öneriliyor.

Folik Asit Kimler için Uygundur?

Folik Asit Kimler için Uygundur?

Folik asit gebe kalmayı planlayan ve halihazırda gebe olan kadınların yanı sıra cilt lekeleri, güneş lekeleri, ince kırışıklık görünümü veya akne lekelerini hafifletmek isteyenler için de uygun. Ancak folik asidi kullanırken tavsiye edilen dozu aşmamak gerekiyor. Aksi takdirde folik asit bebeğin gelişimini ve cildin doğal yapısını olumsuz etkileyebilir.

Folik Asit Yüze Sürülür mü?

Folik Asit Yüze Sürülür mü?

Folik asit doğrudan yüze sürülmüyor. Genellikle bir besin takviyesi olarak oral yoldan alınıyor. Bunun yanı sıra bazı cilt bakım serumlarında ve kremlerinde de folik asit bulunuyor. Bu kremler arasından cilt tipinle uyumlu olanları tercih ederek yüzüne sürebilirsin.

Folik Asit Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

 • Doktor onayı ve dozaj: Folik asidi bir gıda takviyesi olarak kullanmadan önce doktoruna danışmalısın ve önerilen dozajı aşmamalısın.

 • Yaş ve cinsiyet: Vücudunun ihtiyacı olan folik asit miktarı yaşına, cinsiyetine ve cilt tipine göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle kendi kendine folik asit kullanımına başlamamalısın.

 • Güneş koruması: Cilt lekelerini hafifletmeye yardımcı olan folik asidi kullanırken yeni lekelerin oluşmaması için cildini UV ışınlarına karşı korumalısın. Hem evdeyken hem de dışarı çıkarken güneş koruyucu kremini mutlaka sürmelisin.

 • Nemlendirici uygulaması: Folik asit kullanımı sırasında cildini düzenli olarak nemlendirmelisin.

 • Düzenli kullanım: Folik asidin etkilerini görebilmek için düzenli olarak kullanmalısın.

Kısacası; cildinde renk eşitliğini sağlamak, akne ve güneş lekelerinden kurtulmak için folik asit içeren serumlara ve kremlere bir şans verebilirsin. Ancak cilt bakım rutininde yapacağın değişiklikler için cildinin ihtiyaçlarını iyi belirlemeyi ve herhangi bir takviye almadan önce bir uzmana danışmayı sakın unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?