Cilt Bakım Rehberi: Nasıl Bir Bakım Rutini Oluşturmalısın?

Cilt Bakım Rehberi: Nasıl Bir Bakım Rutini Oluşturmalısın?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

"Cilt bakım rutinimi nasıl oluşturmalıyım?" diye soruyorsan, senin için harika bir rehber hazırladık!

Pürüzsüz, canlı ve sağlıklı bir cilt için cilt bakım rutinine özen göstermelisin. Cildine bakım yapmak istiyor ama nereden başlayacağını bilmiyor musun? Bu yazımızda, cilt bakımının tüm adımlarını sırayla anlatıyoruz!

Cilt bakımının aslı şu: Cildinin neye ihtiyacı olduğunu en iyi sen bilirsin. Eğer bazı adımların cilt bakımında eksik veya yetersiz olduğunu hissediyorsan, oluşturduğumuz bu cilt bakım rehberi ile eksik taşı yerine koyabilirsin. İşte karşında cilt bakım rutininin adımları!

Cilt bakımı rutini nedir? Nasıl olmalı?

Cilt bakım rutini, cildine uygun olan ve cilt problemlerine yönelik ürünleri düzenli bir şekilde, belirli bir sırayla uygulamak anlamına geliyor. Sabah ve akşam cildi temizlemek, nemlendirmek, serum uygulamak, peeling yapmak, maske uygulamak ve güneş kremi sürmek gibi adımları her gün alışkanlık haline getirdiğinde, bir cilt bakım rutininin var demektir.

Yeni başlayanlar için cilt bakımı göz korkutucu görünse de, bir kere alıştıktan sonra kendini çok iyi hissedeceğine emin olabilirsin.

Editörün Önerisi: Cilt bakımı demek, alışkanlık demek. Bir kremi uygular uygulamaz bir etki beklememelisin. Pürüzsüz bir cilde kavuşmak biraz sabır işi, bu yüzden cilt bakım rutini alışkanlık haline getirmeli, aksatmamalısın. En azından bir serumun veya kırışıklık kreminin esas etkisini 1 ay düzenli kullanarak görebileceğini unutmamalısın.

Cilt bakım sıralaması nasıl olmalı?

Pürüzsüz, sağlıklı ve canlı bir cilt için günlük cilt bakımı nasıl olmalı merak ediyorsan, aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

Yüz bakımı sıralaması ile birlikte en iyi cilt bakımı ürünleri önerilerimizi de seninle paylaşıyoruz!

Cilt bakım sıralaması nasıl olmalı?

1. Cilt temizleme

Cilt bakımına başlarken, ilk adım cildini makyajdan ve kirden arındırmak. Eğer kullandığın cilt bakım ürünlerinin işe yaramasını istiyorsan, cildini iyi bir şekilde temizlemelisin. Yüz temizleyicisini hem sabah hem de akşam kullanabilirsin. Eğer makyaj yapıyorsan yağ bazlı makyaj temizleyicileri veya micellar suları kullanarak makyajını temizleyebilirsin.

Temizleyici önerisi: La Roche Posay Effaclar Jel Temizleyici

2. Tonik

Eğer cildinin tamamen arınmasını ve üzerine uygulayacağın bakım ürünlerini daha etkili hale getirmek istersen, cildini temizledikten sonra tonik uygulamalısın. Yağlı bir cilde sahipsen, geniş gözeneklerinin sıkılaşması için kullanabilir, cilt tonunu eşitlemek için glikolik asit içeren tonikleri tercih edebilirsin.

Tonik önerisi: L'Oréal Paris Revitalift %5 Saf Glikolik Asit Peeling Etkili Tonik

3. Cilt problemlerine yönelik bakım

Akneler, cilt lekeleri, kırışıklıklar, kızarıklıklar ve bunun gibi diğer cilt problemleri, kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Cilt bakımında da düzenli olarak bu cilt problemlerine odaklı bölgesel bakımlar uygulamalısın. Hedef odaklı bu bakımları, cildini tamamen temizledikten sonra uygulayarak çok daha etkili sonuçlar alabilirsin.

Editörün Önerisi: Eğer ani çıkan sivilcelerin için hızlı bir çözüm arıyorsan, sana harika bir önerimiz var: La Roche-Posay’in Effaclar A.I, lokal olarak çok başarılı bir krem. Aknenin çapında küçülme sağlayan bu krem, acil durumların kurtarıcısı!

4. Serum

Yüz serumu, cilt bakım rutininin olmazsa olmaz adımlarından biri. Cildinde sıkılık kaybı, ince çizgiler, kırışıklıklar ve leke gibi yaşlanma belirtileri varsa, serum adımını atlamamalısın. Cildinin daha nemli görünmesi için hyaluronik asit serumlarını, daha aydınlık ve parlak bir görünüm için C vitamini serumlarını kullanabillirsin. Cilt kusurlarını gidermek ve pürüzsüz bir etki elde etmek için salisilik asit veya glikolik asit içeren serumları da tercih edebilirsin.

Serum önerisi: Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum, SkinCeuticals C E Ferulic Serum

5. Göz çevresi bakımı

Göz çevresine bakım yapmak, asla unutmaman gereken bir adım! Göz çevresinin, cildin geri kalanına oranla çok daha hassas olduğunu düşünürsek, nemsiz kalması anında ince çizgilere davetiye çıkarabilir. Bu yüzden göz çevrene nemlendirici sürmeyi atlamamalısın.

Göz kremi önerisi: Vichy Mineral 89 Göz Kremi

6. Nemlendirici

İster yağlı istersen hassas bir cilde sahip ol, cildi nemlendirmek en önemlisi. Uzun adımlar içeren bir cilt bakım rutini uygulamasan bile cildini düzenli olarak temizlemek ve nemlendirmek senin için vazgeçilmez olmalı. Özellikle kuru bir cilde sahipsen, nemlendirme adımı cildinin kuru görünümünü giderecek, pul pul dökülmesine engel olacak. Yağlı bir cilde sahipsen, nemlendirici kullandığında cildinin daha fazla yağlanacağı önyargısını ise bir kenara bırakmalısın.

Nemlendirici önerisi: Kiehl's Ultra Facial Krem

7. Güneş Kremi

Güneş kremi uygulamadan sokağa adım atmaman gerektiğini biliyorsundur, hem de sadece yazın değil, yılın her günü! Güneş ışınları, cildin çok daha erken yaşlanmasına sebep oluyor. Kırışıklıklar, lekeler, cansızlık ve elastikiyet kaybı gibi yaşlanma belirtilerini mümkün olduğunca geciktirmek için mutlaka güneş koruyucu krem uygulamalısın.

Güneş Kremi Önerisi:  La Roche Posay Anthelios UVmune 400 SPF 50+

8. Peeling

Cildini ölü derilerden arındırmak için peelingi cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Haftada 2-3 kez cildine peeling yaparak ölü derilerden arınabilir, gözeneklerinin arınmasını sağlayabilirsin. Böylece cildin çok daha canlı, taze ve sağlıklı görünecektir.,

Peeling önerisi: L'Oréal Paris Şeker Peelingi Işıltı Canlandırıcı

9. Maske

Haftanın belirli günleri yüze maske uygulamak tamamen kendimizi şımartmak için birebir. Üstelik cilt problemlerine odaklı, etkili bir çözüm sundukları için maskeler de cilt bakımının olmazsa olmazlarından. Kil maskeleri, nemlendirici maskeler, arındırıcı maskeler, soyulabilen maskeler ve kağıt maskeler… Seçenekler bu kadar çokken, cilt tipine göre doğru maskeyi seçmek de meşakkatli bir iş.

Maske Önerisi: Garnier Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi

10. Yaşa Özel Kırışıklık Karşıtı Bakım

Cildindeki yaşlanma belirtileri her yaşta farklı bir bakıma ihtiyaç duyabilir. 30'lu yaşlarda ince çizgiler ve esneklik kaybı ön plandayken, 40'lı yaşlarda ise derinleşmeye başlayan kırışıklıklar ve yorgun görünümü hedeflemek gerekir. Cilde ihtiyacı olan doğru yaşlanma bakımını vermek için L'Oréal Paris'in Yaş Uzmanı Serisi en doğru seçeneklerden biri.

Yaşa özel bakım serisi önerisi: L'Oréal Paris Yaş Uzmanı serisi

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?