Hyaluronik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?


Son zamanlarda cilt bakımında yükselen bir trend var: Hyaluronik asit nedir ve nasıl kullanılır? İşte bu yazımızda hyaluronik asit hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Özellikle neme ihtiyaç duyan kuru ciltler için doğal bir nem kaynağı olan hyaluronik asit nedir, tam olarak biliyor musun? Hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri, hyaluronik asidin cilde faydaları ve hyaluronik asitin nasıl kullanıldığı hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazımızda bulabilirsin!

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit, aslında vücudumuzda var olan bir asit. Cilt bağ dokusunda ve eklemlerde bulunan bu doğal asidi vücut kendi kendine üretebiliyor. Nem, esneklik ve dolgunluk konusunda etkileri olan hyaluronik asitin vücut tarafından üretimi de yıllar geçtikçe azalıyor. Bu durumda da vücut eskisine oranla daha fazla hyaluronik aside ihtiyaç duyduğu için nem tutma özelliğini, dolgunluğunu ve esnekliğini kaybetmeye başlıyor.

Hyaluronik asit, hücre üretimini hızlandıran, su moleküllerini üzerine çeken ve kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü üzerinde tutabilen bir asit. Bu sayede de cildin nemli ve esnek olmasını sağlıyor. İşte belirli bir yaştan sonra vücudun eskisi kadar çok üretemediği hyaluronik asidi dışarıdan takviye olarak almak, cildin çok daha canlı, dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyaluronik asit, tıbbi yöntemlerle (dolgu enjeksiyonları) cilt alt dokusuna yerleştirilebildiği gibi, hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri ile de cildin üst katmanlarının nemlenmesi sağlanabiliyor. Cilt tabakasına yerleşen bu hyaluronik asit molekülleri, nemin ciltte daha uzun süre kalmasını sağlayarak daha canlı, sağlıklı ve taze bir görünüm veriyor.

Hyaluronik asit içeren ürünler düzenli olarak kullanıldığında cilt daha nemli görünüyor, elastikiyet kaybı azalarak daha dolgun ve esnek görünüyor. Ayrıca yaşlanmanın ilk belirtileri olan ince çizgilerin de görünümünü azaltıyor. Hyaluronik asit içeren bir serum kullandığında, üzerine uygulayacağın nemlendirici ürünün etkisini artırabilirsin.

Hyaluronik Asit Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik asitin vücuda olan faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Su moleküllerini tutarak tüm hücrelere taşır,
 • Eklem rahatsızlıklarına iyi gelir,
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkisi vardır,
 • Göz damlarında kullanılarak göz kuruluğuna iyi gelir,
 • Eklemlerdeki yıpranma durumunda ortaya çıkan osteoartrit tedavisinde kullanılır.

Hyaluronik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hyaluronik asitin cilde faydaları o kadar fazla ki, son dönemde birçok cilt bakımı ürünü içerisinde yer alıyor. Bu faydaları da listelemek gerekirse;

 • Su moleküllerini tutma özelliği sayesinde ciltteki nem kaybını önler
 • Cildin daha dolgun görünmesini sağlar
 • Enjeksiyonlarda kullanılarak dudaklara, göz altına ve yüzdeki diğer bölgelere daha dolgun bir görünüm verir.
 • Cildin alt katmanlarına inerek nemlendirerek dolgunlaştırır, yüz şeklini geliştirir.
 • Dolgunlaştırma özelliği sayesinde ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltır.
 • Doğal bir nemlendirici olduğu için cildin nem seviyesini korur, daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Birlikte kullanıldığı diğer asit içeriklerini cildin daha alt katmanlarına taşıma özelliğine sahiptir. Örneğin C vitamini serumları ile birlikte kullanıldığında bu ürünlerin etkisini artırmasına yardımcı olur.

En İyi Hyaluronik Asit Hangisidir?

Hyaluronik Asit Molekülleri

Hyaluronik asit, farklı büyüklüklere sahip bir molekül. Yüksek moleküler ve mikro molekürler hyaluronik asit adı verilen bu moleküllerin cilt üzerinde farklı etkileri bulunuyor. Yüksek molekürler hyaluronik asit, daha büyük bir ebatta olduğu için cildin epidermis tabakasına, yani üst katmanına etki ediyor. Cildi yoğun bir şekilde nemlendiriyor, nemi hapsediyor ve nem kaybını engelliyor. Böylece cilt çok daha nemli ve pürüzsüz görünüyor.

Mikro moleküler hyaluronik asit ise son derece küçük bir boyuta sahip olduğu için, cildin dermis tabakasına, yani alt tabakasına kadar inebiliyor. Nemsizlik kaynaklı ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmaya başladığı bu tabakada, üzerine nemi çekerek cildin çok daha dolgun görünmesini sağlıyor. Bu sayede ince çizgiler ve kırışıklıklar açılıyor, cilt daha genç görünüyor.

Cildindeki ihtiyaca göre doğru hyaluronik asit ürünlerini tercih etmelisin. Örneğin iyi bir nem etkisi için yüksek moleküllü hylauronik asit serumlarını tercih edebilir, yoğun yaşlanma karşıtı bakım ve dolgunlaştırıcı etki için de mikro moleküllü krem formda hyaluronik asit kremleri veya serumları tercih edebilirsin.

Hyaluronik asit kimler kullanamaz?

Hyaluronik asit tüm cilt tipleri için rahat kullanılabilen bir içerik, bu yüzden hyaluronik asidi herkes kullanabilir. Tahriş yapma ihtimali son derece düşüktür.

Hyaluronik asit doğal nelerde var? Hangi besinlerde bulunur?

 • Kemik suyu
 • Patates
 • Ispanak, kuşkonmaz, brüksel lahanası, brokoli, marul, bezelye gibi yeşil sebzelerde
 • Bal kabağı
 • Fasülye, soya fasülyesi ve soya ürünleri
 • Ahududu, çilek, yaban mersini, kızılcık gibi kırmızı meyvelerde
 • Tavuk eti ve tavuk suyu

Hyaluronik asit kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Hyaluronik asiti kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, cildin nemli olması ve hemen üstüne de bir nemlendirici uygulanması olabilir. Böylece hyaluronik asit molekülleri cildin alt katmanına taşıyabilecekleri nem molekülleri bulabilirler.

Bunun dışında hyaluronik asit diğer tüm asit içerikleriyle iyi anlaşabildiği için önemli kısıtlamaları görülmemiştir.

Hyaluronik asit ne zaman kullanılır?

Hyaluronik asit serumunu günde iki kere, sabah ve akşam olmak üzere kullanabilirsin. Ayrıca yaz-kış fark etmeden yıl boyunca kullanımı da uygundur.

Hyaluronik asit kaç yaşında kullanılır?

Hyaluronik asit nem odaklı bir içerik olduğu için her yaşta kullanılabilen bir içeriktir. Hyaluronik asite başlama yaşı diye belirgin bir sınır bulunmadığı için, cilt bakımında her zaman yer alabilir.

Hyaluronik asit ile ne kullanılmaz?

Hyaluronik asit ile kullanılan içeriklere baktığımızda, bu konuda belirtilen bir sınırlama olmadığını görüyoruz. Çoğu AHA, BHA asitleriyle birlikte kullanılabiliyor. Retinol ile hyaluronik asit nasıl kullanılır diye merak ediyorsan, bu iki serumu da arka arkaya rutinine dahil edebilirsin.

C vitamini ile hyaluronik asit kullanılır mı?

C vitamini ile hyaluronik asit, cilt bakımındaki en iyi kombinasyonlardan biri olarak görülüyor. Hyaluronik asit cildin alt katmanlarına daha kolay inebildiği için, birlikte uygulandığında C vitaminini de taşıyarak etkisini artırdığı söyleniyor.

Hyaluronik Asit Kullananların Favori Ürünleri

Hyaluronik asit içeren ürünler

Eğer cildinin kuru olduğunu, esnekliğini kaybettiğini ve geçen yıllara oranla daha cansız göründüğünü düşünüyorsan, hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsin.

1. L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Serisi

L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Serisi

Cilt bakımında amacın, cildini nemlendirip daha dolgun görünmesine, kırışıklık görünümünün azalıp pürüzsüz görünmesine destek olmaksa, L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisini öneririz. Bizim hyaluron bakım rutinimizde, L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz Kremi, Gece Kremi ve Göz Kremi bulunuyor.

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisinde diğer hyaluronik asit içeren kremlerden farklı olarak 2 çeşit hyaluronik asit molekülü bulunuyor. Yüksek moleküler hyaluronik asit, cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzlestirmeye yardımcı oluyor, mikro hyaluronik asit ise cildi nemlendirip dolgunlaştırmaya destek ouyor. Böylece hem cilde dolgunluk veriyor hem de kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümü azalıyor.

L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz kremi, formülündeki SPF 20 ile gündüz kullanıma son derece uygun. Ayrıca Hyaluron Uzmanı Gece kremini ise yatmadan önce uygulayabilir, maske dokusundaki formülü ile cildine gece boyunca yaşlanma karşıtı bakım yapmaya devam ediyor. Hyaluron Uzmanı Göz kremi ise göz çevresindeki kırışıklık görünümünü azaltma, pürüzsüzleştirme ve yoğun şekilde nemlendirme özelliğine sahip. Son olarak bu cilt dolgunlaştıran bakımı, Hyaluron Uzmanı Kağıt Yüz Maskesi ile tamamlayabilirsin. Cilt dolgunlaştıran nemlendirici kağıt maske, cildi 24 saate kadar nemlendirme ve dolgunlaştırma etkisine sahip. Ultra ince yapısıyla yüz hatlarına mükemmel bir uyum sağlıyor ve yüz tanıma özelliği olan akıllı telefonun bile maske varken yüzünü tanıyabiliyor!

2. Kiehl's Ultra Pure High-Potency Serum 1.5% Hyaluronik Asit Serum

Kiehl's Ultra Pure High-Potency Serum 1.5% Hyaluronik Asit Serum

Sadece 7 içerikle formüle edilmiş, minimal içerikle maksimum nem etkisi sağlayan Kiehl's hyaluronik asit serumu, son dönemde en sevdiklerimizden biri. %1.5 hyaluronik asit içeren formülü ile cilde anında daha nemli ve dolgun görünen bir etki veriyor. Düzenli olarak kullanıldığında ise 1 haftada cilt daha dolgun görünürken, cilt daha tazelenmiş bir his kazanıyor. Eğer cildinde yoğun neme ihtiyaç varsa, Kiehl's Hyaluronik Asit Serum'u deneyebilirsin.

3. L'Oréal Paris Elseve Hydra [Hyaluronic] Saç Bakım Serisi

Elseve Hydra [Hyaluronic]

Hyaluronik asit saçlarımız için de süper etkilere sahip. Artık cilt bakımında harikalar yaratan bu içeriği saçlarımızda da kullanabiliyoruz! Elseve’in neme ihtiyaç duyan saçlara özel Hydra [Hyaluronic] serisi, Hyaluronik Asit içeriği ile dikkat çekiyor. Saçı nemlendirerek dolgunlaştıran, daha canlı, daha parlak bir görünüme kavuşturan bu seri saçlarımızı ağırlaştırmadan bakım yapıyor. 

Hacimsiz, cansız, kolayca karışan, elektriklenen saçlar artık nem ile dolgunlaşıyor! Sen de bu saç bakım serisini biraz daha yakından tanımak istersen buraya tıklayıp Sacsirlari.com'un yorumlarını inceleyebilirsin. :)

4. SkinCeuticals H.A. Intensifier Serum

SkinCeuticals H.A. Intensifier Serum

Eğer cildine çok daha yoğun bir nem bakımı yapmak istersen, hyaluronik asit içeren ürün önerisi olarak sana Skin Ceauticals’ın H.A. Intensifier Serum’unu öneririz. İçerisindeki yüksek konsantrasyondaki saf hyaluronik asit, proxylane, mor pirinç özü ve meyankökü sayesinde cildin hyaluronik asit seviyesini destekliyor, cilt yüzeyini nemlendiriyor ve cildin sıkılığını artırıyor.

Ciltteki ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan, cildi pürüzsüzleştiren ve düzenli kullanıldığında cildin sağlıkla ışıldamasını sağlayan bu hyaluronik asit serumu, sabah ve akşam olmak üzere temiz cildine uygulayabilirsin.

5. Garnier Nem Bombası Kağıt Yüz Maskeleri

Garnier Nem Bombası Kağıt Yüz Maskeleri

Eğer cildine kısa sürede yoğun bir nem bakımı yapmak istiyorsan, hyaluronik asit içeren maskeleri de cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Garnier’in Nem Bombası Kağıt Yüz Maskeleri, hyaluronik asit bakımından son derece etkili maskeler. Bu kağıt maskelerin içerisinde yer alan serum, bir nem bombası etkisiyle cildin 1 haftalık nem ihtiyacını karşılamaya yetecek düzeyde. Cildine bu kağıt maskeyi pratik bir şekilde uygulayabilir, bu sayede cildine yoğun bir nem verebilirsin.

6. L'Oréal Paris Revitalift Filler Serisi

Yeni nesil hyaluronik asit bakımı

Hyaluronik asitin dolgunlaştırıcı etkisinin, dolgu injeksiyonlarında kullanıldığını söylemiştik. Sen de cildinin daha dolgun görünmesini sağlamak için enjeksiyonlardan ilham alarak geliştirilen bir hyaluronik asit rutini oluşturmak istersen, L'Oréal Paris Revitalift Filler serisini denemeni önerebiliriz.

Revitalift Filler serisinde, cildin yoğun dolgunlaştırma özelliğine sahip hyaluronik asit serumu, gündüz kremi, gece kremi ve göz kremi bulunuyor. Özellikle L'Oréal Paris Revitalift Filler Saf Hyaluronik Asit Serumu'nu Tiktok'ta viral olduğunda görüp denemek için günleri saymıştık.

İğnesiz dolgu etkisi elde etmek ve cildin 10 yıl önceki dolgun görünümüne kavuşmasını sağlamak için L'Oréal Paris Revitalift Filler serisindeki yeni nesil mikro hyaluronik asit'in etkisinden faydalanabilirsin. Makro hyaluronik asitten 50x daha küçük olan ve cilde çok daha iyi bir şekilde nüfuz edebilen bu molekül, derin dolgunlaştırma etkisi ile gözle görülür sonuçlar veriyor.

L'Oréal Paris Revitalift Filler serisini daha yakından incelemek için seriyi denediğimiz bu makalemize göz atmayı unutma.

7. Vichy Mineral 89

Yeni başlayanlar için hyaluronik asit bakımı

Eğer cilt bakımında henüz acemiysen, bir nemlendirici kullanmak istiyor ama ne kullanacağını bilmiyorsan, Vichy Mineral 89'u denemeni öneririz. Hafif ve hemen emilen yapısı sayesinde ciltte hiç ağırlık yaratmayan bu nemlendirici bakım, içerisindeki doğal hyaluronik asit ile cildinin nemlenmesini, güçlenmesini ve çok daha canlı görünmesini sağlayacak. Renksiz ve jel formda olduğu için uygulaması çok pratik olan Vichy Mineral 89, cildi nemlendirmek için en yeterli bakım ürünlerinden biri. Üstelik hyaluronik asit içeriği ile de aradığın sağlıklı görünümü sana hızlı bir şekilde verecek.

8. La Roche Posay Hyalu B5 Serum

La Roche Posay Hyalu B5 Serum

Hassas bir cilde sahipsen ve cildindeki yaşlanma belirtilerine iyi gelecek bir hyaluronik asit serumu arayışındaysan, sana La Roche Posay'in Hyalu B5 serumunu önerebiliriz. Hassas ciltlerin kullanımına uygun olan bu yüz serumu, formülündeki iki farklı hyaluronik asit molekülü, B5 vitamini ve madeccasosside ile cilt bariyerini güçlendirmeye ve cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor.

Kırışıklık, ince çizgiler, dolgunluk ve esneklik kaybı olan ciltlerde harika etkileri olan La Roche Posay Hyalu B5 serumu kullananların %71'i ciltlerindeki kırışıklıkların azaldığını söylüyor. Sen de bu serumu deneyerek, 4 hafta sonunda cildinin daha canlı, dolgun, taze ve dinlenmiş olduğunu görebilirsin.

9. L'Oréal Paris True Match Nude Serum

L'Oréal Paris True Match Nude Serum

Artık makyaj malzemelerimiz aynı zamanda cildimize bakım da yapıyor. Peki neden kullandığımız hyaluronik asit serumu da makyaj görevi görmesin? L'Oréal Paris True Match Nude Serum sayesinde artık cilt bakım serumumuz cilt tonumuzla aynı renkte.

%1 saf hyaluronik asit içeren bu serum, düzenli olarak kullanıldığında cildi nemlendiriyor, ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azalmasını sağlıyor. Cilt dolgunlaştırıcı etkisi sayesinde zamanla cilt kalitesini artırarak çok daha parlak, dolgun, canlı ve ışıltılı görünmesini sağlıyor. Ayrıca formülündeki ışığı yansıtan pigmentler sayesinde cilt tonunu eşitleyerek kusurları gizlemeyi de sağlıyor. Kısacası cilt bakımı ve makyaj bir arada!

L'Oréal Paris True Match Nude Serum'u 6 hafta boyunca düzenli olarak kullananlar, cilt tonlarının eşitlendiğini, daha parlak, sağlıklı ve ışıltılı göründüğünü ve cilt dokusunun pürüzsüzleşerek dolgunlaştığını söylüyorlar. Eğer sen de cildini nemlendirerek dolgunlaştırmak, aynı zamanda da cilt kusurlarını gizlemek istersen L'Oréal Paris True Match Nude Serum'u mutlaka cilt bakım rutinine eklemelisin.

Bu serum hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makalemize göz atabilirsin: Deniyoruz: L'Oréal Paris True Match Nude Serum

* Kişisel değerlendirme, 1 hafta, 104 kişi

10. Garnier Hyaluronik Aloe Nemle Dolgunlaştıran Süper Serum

9. Garnier Hyaluronik Aloe Nemle Dolgunlaştıran Süper Serum

Cildi nemle dolgunlaştıran Garnier Hyaluronik Aloe Nemle Dolgunlaştıran Süper Serum, yüksek konsantreli hyaluronik asit, aloe vera ve gliserin içeren formülü ile en popüler yüz serumlarından bir diğeri. Kendi ağırlığının 1000 katı kadar nem tutabilen hyaluronik asit içeren bu yüz serumu, tek kullanımda neme doymuş, daha yumuşak bir cilt görünümü veriyor.

Serumu uyguladıktan hemen sonra cildinin daha pürüzsüz, yumuşak ve sıkı göründüğünü, düzenli olarak 1 ay kullanımın sonunda ise daha canlı, sağlıklı ve parlak görünen bir cilde sahip olduğunu görebilirsin. Biyofermentasyon ile elde edilen saf hyauronik asit cildi nemlendirerek dolgunlaştırırken, aynı şekilde aloe vera da cildi nemlendiriyor ve son derece ferah bir his veriyor. Garnier Hyaluronik Aloe Serum'u daha yakından incelemek için bu makalemize göz atabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala