Uzman Dermatolog Dilek Peker ile Hyaluronik Asit Hakkında Her Şey

Uzman Dermatolog Dilek Peker ile Hyaluronik Asit Hakkında Her Şey

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt için faydalı içerikleri sürekli araştırıyoruz ve onları kullanmaya öncelik veriyoruz. Konu cildimiz olunca da en doğru bilgileri işin uzmanlarından almak en doğrusu oluyor. Sizlerden bize en çok gelen soruları ve bizim de en çok merak ettiklerimizi Uzman Dermatolog Dilek Peker'e sorduk! Tabii ki son zamanlarda cilt bakım trendlerinden düşmeyen Hyaluronik Asit'i de sormayı unutmadık. Bu keyifli sohbetimizi merak edenleri yazımızın devamına alalım!

Daha dolgun cilt görünümü için ne kullanmalı?

Daha dolgun cilt görünümü için ne kullanmalı?

Cildin daha dolgun görünmesi için Uzman Dermatolog Dilek Peker'in ilk önerdiği içerik Hyaluronik asit oluyor. Hyaluronik asit, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tuttuğu için cildin nemlenmesine yardımcı oluyor. Cildi nemlendirirken, alerji ve hassasiyet de oluşturmuyor. Doğal olarak vücudumuzda bulunan Hyaluronik Asit sayesinde cildin elastikiyetini ve sıkılığını kontrol altında tutmuş oluyoruz. 

Uzman Dermatolog Dilek Peker'in altını çizdiği vitamin B5 ve Madecassoside içerikleri La Roche-Posay Hyalu B5  Dolgunlaştırıcı Serumun formülünde de yar alıyor. Böylece cildimizi daha dolgun gösterirken aynı zamanda ciltteki yaraların iyileşmesinde etkin görev görüyor, hassas cildin yatışmasını sağlıyor. En merak ettiğimiz sorulardan biri olan 'Hyaluronik Asit, hassas ciltler için uygun mu?' sorusunun cevabını da böylece almış oluyoruz. 

Hassas ciltler için uygun olan La Roche-Posay Hyalu B5 Dolgunlaştırıcı Serum, ciltte akne, kızarıklık, hassasiyet yaratmıyor. Tam tersine cildi sakinleştirerek var olan akne ve leke görünümünün azalmasını sağlıyor. 

Hyaluronik asidin cilde faydaları nelerdir?

Hyaluronik asidin cilde faydaları nelerdir?

Hyaluronik asitin en önemli özelliği yüze dolgunluk ve nem kazandırması. Dermis tabakasına inen Hyaluronik asit, cilde dolgunluk hissi veriyor, kolajen ve elastin üretimini destekliyor. Böylece Hyaluronik asit serumu kullandıktan sonra yüzün daha aydınlık ve dolgun görünmeye başlıyor. Yaşlılık izleri azalıyor ve cildin daha genç görünmeye başlıyor. 

Uzman Dermatolog Dilek Peker, hassas ciltlere de uygun olan Hyaluronik asidin 25 yaşından sonra kullanıma uygun olduğunu söylüyor. Malum, 25 yaşından itibaren vücudun Hylauronik asit üretimi oldukça azalıyor. 

Hassas ciltler için yaşlanma karşıtı cilt bakımı nasıl olmalı?: Hassas cilde sahip Cildimveben editörleri, olarak La Roche-Posay Hyalu B5 serumu kullanıyoruz! Çünkü bu serumun içindeki minik moleküllü Hyaluronik asit, dermisin alt tabakalarına ulaşarak cilde doğal bir dolgunluk kazandırıyor, bu sayede içten gelen bir aydınlanma sağlıyor.

Cildi yaşlandıran faktörler nelerdir?

Cildi yaşlandıran faktörler nelerdir?

Uzman Dermatolog Dilek Peker ile sohbet etme şansı bulmuşken yaşlanma belirtileri ve cildimizi erken yaşlandıran faktörleri konuşmadan geçemedik. Uzman Dermatolog Dilek Peker, genetik faktörün cildin yaşlanmasında çok etkili olduğunu söylüyor. Bebeklerde yoğun miktarda bulunan Hyaluronik Asit, yaş aldıkça vücutta daha az üretiliyor ve 25 yaşına geldiğimizde oldukça az miktarda vücutta kalıyor. Cilt sıkılığından ve dolgunluğundan sorumlu olan Hyaluronik Asit azaldıkça yaşlılık belirtileri de meydana çıkıyor. 

Hyaluronik asit yetersizliği dışında zayıf beslenmek, sigara içmek, kuru cilde sahip olmak da cildi hızlı yaşlandıran faktörlerden birkaçı. Kuru ciltte daha hızlı kırışıklık görebiliyorken, yağlı olan ciltlerde de daha hızlı sarkma ile karşılaşıyoruz. Ancak Hyaluronik asit desteği ile her cilt tipinde daha genç ve sıkı görünümler elde etmek mümkün. 

Genç yaşlarda yaşlanma karşıtı cilt bakımları nasıl olmalı?

Genç yaşlarda yaşlılık karşıtı cilt bakımları nasıl olmalı?

İlk merak ettiğimiz sorulardan biri de, genç yaşta yaşlanma karşıtı cilt bakımını nasıl yapabiliriz, nasıl bir cilt bakım rutini takip etmeliyiz sorusuydu. Uzman Dermatolog Dilek Peker, öncelikle yağlı cilde sahip genç ciltler için hafif soyucu özelliği olan, salisilik asit içeren yıkama jellerini öneriyor. Yağlı ciltler için nemlendirici ve güneş kremi kullanmanın da cilt bakımı için çok önemli olduğunu vurguluyor. Akşam cilt bakım rutininde ise Hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünü kullanılabileceğini söylüyor. Çünkü cildimizin gece saatlerinde kendini yenilediği için yaşlanma karşıtı ürünlerin daha iyi etki ettiğini belirtiyor. 

Aynı zamanda, hyaluronik asit içeren göz çevresi kremlerinin de kullanılmasının önemle altını çiziyor.

Kuru ciltler için de cildi dolgunlaştıracak, A, E ve C vitamini içeren bakım rutinleri de öneriyor. Leke görünümünü gideren C vitamini içeriğinin, yaşlanma belirtilerinden olan cilt lekelerinin görünümünün azalmasında destek olduğunu söylüyor.

Uzman Dermatolog Dilek Peker'in önerisi: Cilt tipin ne olursa olsun cildin erken yaşlanmasını önlemek için sigara, alkol ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durmalısın. Hayvansal gıdalar yerine Akdeniz diyetine yönelmek cildinin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Cildimde dolgunluk kaybı olduğunu nasıl anlarım?

Cildimde dolgunluk kaybını nasıl anlarım?

Uzman Dermatolog Dilek Peker'e, yaşlılığın ilk belirtilerinden olan dolgunluk kaybını nasıl anlayacağımızı da sorduk. "Eğer yanaklarımızda hafif çöküklük, şakak bölgesinde düşüklük, göz kenarlarında aşağı doğru hafif sarkma varsa yaşlılığın ilk belirtileri mevcut demektir."diyor. Cildimiz sarkmaya ilk olarak şakak bölgesinden başlıyor. Eğer yanak bölgesinde elastikiyet kaybı varsa, cildin eskisi kadar sıkı değilse zaman kaybetmeden Hyaluronik Asit serumları kullanmaya başlamamız gerektiğinin de altını çiziyor.

Yaşlılık karşıtı medikal estetik trendleri nelerdir?

Yaşlılık karşıtı medikal uygulama trendleri nelerdir?

Son zamanlarda anti aging medikal uygulamalar da çok moda oldu. Uzman Dermatolog Dilek Peker yaşlanma karşıtı estetik uygulamalardan en çok botoks ve göz altı ışık dolgusunun etkili olduğunu söylüyor. Bunların dışında şakak bölgesine yapılan Hyaluronik Asit yüz dolgusunun da yaşlanmanın etkilerini azalttığını ekledi. 

Bizim gibi estetik uygulamalar yerine bakımı tercih edenler içinse Uzman Dermatolog Dilek Peker Hyaluronik asit serumlarını düzenli kullanmanın işe yarayacağını söylüyor. Tabii ki Uzman Dermatolog Dilek Peker, Hyaluronik asit içeren serumları düzenli kullanmanın ne kadar önemli olduğunu da tekrar bize hatırlattı. Uzun vadede yaşlanma belirtilerini kontrol altına almak için 25 yaşından itibaren Hyaluronik asit serumu kullanmayı öneriyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?