Cildin Erken Yaşlanması ile ilgili Bilmen Gereken Her Şey!

Cildin Erken Yaşlanması ile ilgili Bilmen Gereken Her Şey!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

“Yaşlanma belirtileri ne zaman başlar? Yüzüm erken mi yaşlanmaya başladı? İyi ama ciltte erken yaşlanma neden olur?” soruları senin de mi aklını meşgul ediyor?

Cildin erken yaşlanması artık şehir hayatında sık sık karşılaştığımız bir durum. Maalesef şehirlerin kirliliği, şehir hayatının getirdiği aşırı stres ve yoğun çalışma temposu yaşlılık belirtilerinin de erken gerçekleşmesine neden oluyor. Peki, erken yaşlanma nedir, belirtileri nelerdir? Erken yaşlanmaya karşı nasıl bir önlem alınabilir? Cildin erken yaşlanmasını durdurmak mümkün mü? Baştan söyleyelim, cildindeki ince kırışıkların azalmasını sağlamak için cilt tipine uygun kremler ve serumlar kullanman gerekiyor. Biliyoruz, aklında dahası var. O halde erken yaşlanma dosyasını açıyoruz! 

Erken Yaşlanma Nedir?

Erken yaşlanma nedir?

Erken yaşlanma diye bahsettiğimiz durum aslında yaşlılık belirtilerinin 35 yaşından önce görülmesi. Yani 35 yaşından önce cildinde solgun, mat, kuru ve kırışıklık görünümü oluşuyorsa erken yaşlanma belirtileri sende mevcut demektir. Endişelenme, erken yaşlanma çevremizde artık çok sık duyduğumuz bir cilt sorunu. Neyse ki cilt bakım serumları sayesinde erken yaşlanmayı kontrol altına almak mümkün. Tabii, cildini yaşlandıran faktörleri de hayatından çıkarmak koşuluyla...

Erken Yaşlanma Nedenleri Nedir?

Erken Yaşlanma Nedenleri Nedir?

Erken yaşlanmanın en yaygın nedeni genetik faktörler. Cildin erken yaşlanmasının daha pek çok sebebi var. Güneş ışınları, diğer dış etkenler, stres ve bazı alışkanlıklar… Aşağıda bu etkenleri detaylı olarak açıklıyoruz!

Genetik Faktörler

“Erken yaşlanma neden olur?” sorusuna verilebilecek ilk cevap genetik faktörler. Cildin erken yaşlanması ve cilt kalitesinden genellikle genetik faktörler sorumlu. Dolayısıyla bu etken, “Yaşlanma belirtileri ne zaman başlar?” sorusunun yanıtını da her kişi özelinde epey bir değiştiriyor. Bu nedenle genetik olarak cildinin erken yaşlanma riski olan okuyucularımıza yaşlanma karşıtı kremlerle daha erken tanışmalarını öneriyoruz.

Güneş Işınları

Erken cilt yaşlanmasının nedeni aşırı güneş de olabiliyor. Aşırı güneşe maruz kaldığında güneş ışınları, hücre yenilenmesini yavaşlatıyor ve cilt onarımını azaltıyor. Farkında olmadan güneşin altında zaman geçirmek, bahçede kalmak veya köpeğini gezdirmek gibi günlük aktiviteler cildinin erkenden yaşlanmasına yol açabilir. Bu nedenle 10:00-15:00 arası dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi sürmeli ve cildini güneşten korumalısın.

Diğer Dış Etkenler

Cildin erken yaşlanmasının diğer nedenleri arasında hava kirliliği, toksinler, stres gösteriliyor. Ayrıca bulunduğun iklimin de bunda etkisi büyük. Eğer karasal iklimin hakim olduğu bir şehirde yaşıyorsan ve cildin sıkça sıcak-soğuk hava değişimlerine, özellikle de rüzgara maruz kalıyorsa “Yüz ne zaman yaşlanmaya başlar?” sorusunun yanıtı senin için daha erken yaşlara gerileyebilir. 

Kişisel Alışkanlıklar

Eğer yeterince su tüketmiyorsan, sigara kullanmak gibi zararlı alışkanlıkların varsa, bir de üstüne uykun da düzensiz ve yetersizse, ciltte erken yaşlanma belirtileri kapıda seni bekleyen bir sorun olabilir. Su tüketimini artırıp daha huzurlu ve düzenli uyku rutinine sahip olduğunda cilt kalitesinin de arttığını göreceksin.

Hangi Cilt Tipi Daha Erken Yaşlanır?

Hangi Cilt Tipi Daha Erken Yaşlanır?

Erken yaşlanma belirtileri genellikle cildin nemini ve elastikiyetini kaybetmesiyle ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda genetik bir durum olarak kuru ve kurumaya meyilli cilt tipinin erken yaşlanmaya çok daha müsait olduğunu söyleyebiliriz. Nem oranı halihazırda fazlasıyla az olan kuru cilt, doğru bakım ürünleri kullanılmadığında ve çeşitli dış faktörlere maruz kaldığında erken yaşlanma kaçınılmaz oluyor.

Eğer genetik olarak kuru veya yetersiz bakım nedeniyle nemsiz bir cilde sahipsen, erken yaşlanma belirtilerine karşı çok daha ciddi önlemler alabilirsin. Bu doğrultuda öncelikle erken yaşlanma belirtilerine karşı özel bir cilt bakım rutini geliştirmeni tavsiye ediyoruz.

Erken Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Erken Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

20'li yaşlarında göz kenarlarında kırışıklar oluşmaya başladıysa erken yaşlanma dönemi sende başladı demektir. Cildin aşırı mat ve solgun görünmesi, dudak kenarında mimik kırışıklıkları ve cildin sıkılığını kaybetmesi erken yaşlılığın belirtileri arasında gösteriliyor. Bunların yanı sıra güneş ve yaşlılık lekeleri de erken yaşlanma belirtileri arasında.

Cildin erken yaşlanması panik yapılacak bir durum değil. Erken yaşlanma etkileri yaşlılık karşıtı bakım kremleri ile kontrol altına alınabiliyor. Önemli olan erken cilt bakımına olabildiğince önce başlaman ve doğru cilt ürünlerini kullanman. Aşağıda seninle, erken yaşlanma nedenlerine karşı cildine etkin bir bakım sağlayacağın öneriler paylaştık. 

Gençlik Işıltısını Koruyan Bir Cilt için: L'Oréal Paris Revitalift Clinical %12 Saf C Vitamini Aydınlatıcı Serum

L'Oréal Paris Revitalift Clinical %12 Saf C Vitamini Aydınlatıcı Serum

Formülünde yüzde 12 saf C vitamini, E vitamini ve salisilik asit bulunan L'Oréal Paris Revitalift Clinical %12 Saf C Vitamini Aydınlatıcı Serum, cildin erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı oluyor. İlk kullanımdan itibaren cildin neme doymasına olanak tanıyan bu aydınlatıcı serum, ince çizgi görünümlerinin hafiflemesine de katkı sağlıyor. Bununla birlikte cildin erken yaşlanmasına bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelenmelerini de azaltan L'Oréal C vitamini serumu, daha aydınlık ve eşitlenmiş bir cilt tonu oluşumunu destekliyor. 

Kırışıklık Görünümünü Azaltan Formül: L'Oréal Paris Revitalift Serisi

L'Oréal Paris Revitalift Serisi

Yoğun dolgunlaştırıcı yaşlanma karşıtı gündüz ve gece kremiyle öne çıkan L'Oréal Paris Revitalift Serisi, özel formülünde bulunan mikro dolgunlaştırıcı hyaluronik asit sayesinde ciltteki kırışıkları dolduruyor ve cildi dolgunlaştırıyor. Aynı zamanda nemlendirici özelliği sayesinde cilde ihtiyacı olan nemi de kazandıran L'Oréal Paris Revitalift gece ve gündüz kremleri, çok daha pürüzsüz görünen bir cilde kavuşmaya katkı sağlıyor. 

L'Oréal Paris Revitalift serisi, kırışıklık karşıtı serum ve dolgunlaştırıcı göz kremiyle erken yaşlanma belirtilerini minimuma indirmeyi vadediyor. Cildinin her daim genç görünmesine katkı sağlamak için L'Oréal Paris Revitalift serisine şans verebilirsin!

Erken Yaşlanma Belirtilerine Karşı Güneş Kreminin Önemi

Erken Yaşlanma Belirtilerine Karşı Güneş Kreminin Önemi

Cildin erken yaşlanmasının üzerindeki en önemli etken, korumasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak. Güneş kremi sürmeden dışarı çıkmak ve kontrolsüz bir şekilde bronzlaşmak, cildin çok daha erken yaşlanmasına; ince çizgilerin, kırışıklıkların ve cilt lekelerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden sadece yazın tatilde değil, yılın her günü güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisin.

Güneşin cildinde neden olduğu kırışıklık, ince çizgi, sıkılık kaybı ve kahverengi lekeler gibi yaşlanma belirtilerinin görünümü azaltmak ve yenilerinin oluşmasına engel olmak için yüksek güneş koruma faktörü içeren ve anti-aging bakım yapan bir güneş kremi kullanabilirsin. Bu konuyu yeniden açtığımıza ve önemine yeterince dikkat çektiğimize göre, işte sana tam da bu özelliklere sahip bir güneş kremi:

Yaşlanma Belirtilerine Karşı Etkin Koruma: L'Oréal Paris Revitalift Clinical SPF50+ Güneş Kremi

L'Oréal Paris Revitalift Clinical SPF50+ Güneş Kremi

L'Oréal Paris Revitalift Clinical SPF50+ Güneş Kremi cildi güneşin olumsuz etkilerine karşı korurken aynı zamanda yaşlanma karşıtı bakım yapıyor. Antioksidan etkiye sahip C vitamini içeren formülüyle güneş kaynaklı yaşlanma belirtilerinin önüne geçmeye destek olan bu güneş kremi, koyu leke ve cilt tonu eşitsizlikleri gibi cilt sorunlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Gliserin ve hyaluronik asitle zenginleştirilmiş bir formüle sahip olan L'Oréal Paris Revitalift Clinical 50 faktör güneş kremi, yoğun nemlendirme de vadediyor. Bu sayede düzenli kullanımda ince çizgi görünümünü gözle görülür şekilde hafifletebiliyor.

Suya dayanıklı yapısı, hafif ve iz bırakmayan dokusuyla konforlu bir kullanım sunan L'Oréal Revitalift güneş kremi, güneş kaynaklı erken yaşlanma belirtilerininin oluşumunu engellemeye katkı sağlıyor. Sen de cildini koruma altına almak için bu güneş kremine şans verebilirsin.

Cildin erken yaşlanmasıyla ilgili bilmen gerekenlere artık hakimsin! Her daim genç ve ışıltılı bir görünüm için cildine iyi bakmanın yanı sıra, cildin erken yaşlanma nedenlerini ortadan kaldırmayı da unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?