Enjeksiyon Dolgu Nasıl Yapılır? Cilde Etkisi Nedir?

Enjeksiyon Dolgu Nasıl Yapılır? Cilde Etkisi Nedir?

Son zamanların en popüler medikal estetik uygulamalarından olan enjeksiyon dolgu işlemi hakkında bilmen gerekenleri bir araya getirdik!

Cildimizin daha genç, sıkı ve dolgun görünmesi için zaman zaman medikal işlemlere başvurabiliyoruz. Bunların başında da enjeksiyonla yapılan dolgun işlemleri geliyor. Peki enjeksiyon dolgu nedir ve nasıl yapılır? Dolgu işlemi hakkında bilmen gerekenleri bir araya getirdik!

Enjeksiyon dolgu nedir?

Enjeksiyon dolgu nedir?

Enjeksiyon dolgu işlemi, ciltteki kırışıklık, esneklik, sıkılık ve dolgunluk kaybını gidermek için tercih edilen bir işlem. Sadece yaşlanma belirtilerine karşı değil, aynı zamanda yüzdeki bazı bölgelere de ufak dokunuşlar yapmak için de dolgu işlemleri sık sık tercih ediliyor. Dolgu işlemi, ciltteki belli bölgelere yapılan hyaluronik asit enjeksiyonudur.

Dolgu enjeksiyonu ne işe yarar?

Dolgu enjeksiyonu, ameliyata gerek kalmadan sadece dışarıdan müdahale ile cilde dolgunlaştırıcı içerikler uygulanması anlamına geliyor. Bu sayede derin kırışıklık görünümü giderilebiliyor, cilt çok daha dolgun ve sıkı görünebiliyor.

Enjeksiyon dolgu nerelere uygulanır?

Enjeksiyon dolgu nerelere uygulanır?

Dolgu enjeksiyonu yüzde ihtiyaç duyulan bir çok noktaya uygulanabiliyor. Tabii bunu yaptırmadan önce bu konuda uzman bir dermatoloğa veya estetik cerraha görünmek son derece önemli. Enjeksiyon dolgu işleminin yüzde yapıldığı bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dudak dolgusu
 • Çene dolgusu
 • Göz altı ışık dolgusu
 • Nazolabial çizgiler (burun ve ağız kenarındaki çizgiler)
 • Elmacık kemiği dolgusu
 • Burun dolgusu
 • Dudak üstü çizgileri

Dolgu işleminin etkisi ne kadar sürer?

Dolgu işleminin etkisi ne kadar sürer?

Yüze yapılan enjeksiyon dolgu işleminin etkisi 6 ay ile 24 ay arasında sürebiliyor. Cilde uygulanan dolgunun cinsine ve yoğunluğuna göre bu süre değişse de, dolgular zamanla etkilerini yitirmeye başlıyor. Bu da istenen görünüm için düzenli olarak enjeksiyon dolgu yaptırmak gerektirdiğini gösteriyor.

Dolgu uygulaması fiyatı?

Enjeksiyon dolgu işlemlerinin fiyatı, uygulanacak içeriğe, bölgeye ve miktara göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden dolgu fiyatını öğrenmek için mutlaka doktorla görüşmek ve yapılacak tedaviyi belirlemek gerekiyor.

Enjeksiyon dolgunun zararları ve yan etkileri var mıdır?

Enjeksiyon dolgunun zararları ve yan etkileri var mıdır?

Dolgu işleminin görünüm açısından yararları olduğu gibi, çeşitli zararları da olabiliyor. Dolgu işleminin zararlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uygulanan maddeye cilt nadir de olsa alerjik reaksiyon gösterebiliyor.
 • Enjeksiyon sonrası ciltte geçici şişme, kızarma ve tahriş meydana gelebiliyor.
 • Uzman estetisyenler tarafından uygulanmadığında istenmeyen görünümler ortaya çıkabiliyor, hatta sağlığı riske edecek durumlarla karşılaşılabiliyor.
 • Sık sık tekrar edilmesi gerektiği için büteye de zararı olabileceğini söylemeliyiz.

Enjeksiyon dolgu işlemi olmadan cildi dolgunlaştırmak mümkün mü?

Tüm bu medikal estetik işlemleri, dolgu işlemleri son derece başarılı sonuçlar verse de hem bütçe açısından hem de iğne korkusundan bile bu işlemlere mesafeli olanlarımız da çoğunlukta. Peki gelelim esas soruya: Enjeksiyon dolgu işlemi olmadan cildi dolgunlaştırmak mümkün mü? Cevap: Evet! Yaşlanma karşıtı bakım rutinimize ekleyebileceğimiz hyaluronik asit içeren ürünlerle dolgun bir görünüm elde etmek mümkün.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?