Serum ve Ampul Arasındaki Fark Nedir?

Serum ve Ampul Arasındaki Fark Nedir?

Ampuller ve serumlar cilt bakımının en zengin ve yoğun içeriklerinin başında geliyor. Ultra konsantre formülleri sayesinde cilt kusurlarını onaran, cilde yoğun nem kazandıran ampulleri ve serumları biz çok seviyoruz. Cilde bu kadar iyi gelen ampul ve serumlara yakından bakmaya ne dersin? Cilt bakım ürünleri arasındaki farkları öğrenince cildine hangisinin daha iyi geldiğini anlayacaksın. 

Cilt serumları nedir?

Cilt serumları nedir?

Yüz serumları ultra konsantre bakım ürünleridir. Yüksek düzeyde aktif bileşenlerle dolu oldukları için cilt tarafından hızla emilirler. Aynı zamanda klasik kremlere kıyasla çok daha likit ve hafif bir yapıya sahip olurlar. 

Serumlar su veya jel formda, daha akışkan ve hafif formdadırlar. Bazı serumlar daha yağlı hissedilirken, bazı serumlar da jel ve ferahlatıcı formda olur. Yağlı bir cildin varsa hızlı emilen ve ciltte rahatsızlık hissi yaratmayan yüz serumlarını seçmelisin. 

Cilt serumunun faydaları

Cilt serumunun faydaları

Yüz serumları, belirli cilt sorunlarını hedef alır ve onları onarmayı amaçlar. Serumlar koyu lekeleri, kırışıklıkları ve ciltteki mat görünümü onarmak için harika bir cilt bakım ürünü! Cildindeki bu kusurları onarmak için kullanacağın diğer ürünlere kıyasla, en iyi ve hızlı sonucu serumlardan alacağına eminiz. Ayrıca serumlar, üzerine uygulanan nemlendirici ve bakım kremlerinin daha alt katmanlara inmesine, cilt tarafından daha hızlı emilmesine, böylece daha iyi etki göstermesine yardımcı olur.

Cilt kusurlarına karşı geliştirilen içerikler serumların içine eklenerek konsantre bir forma getirilir. Bu içeriklerin başında genellikle, hücre büyümesini ve onarımını uyaran peptitler, C vitamini, HCA ve AHA'lar gibi aktif bileşenlerin bir karışımı bulunur. Serumlar cildin kolajen üretmesine de katkıda bulunuyor. Böylece yaşlanma karşıtı serumlar cildin daha hızlı toparlanmasına ve genç görünmesine yardımcı olur. 

Yaşlanma karşıtı serum önerisi

En iyi serum önerisi

Cildinde kırışıklıklar varsa ve bunun için anti-aging bir serum kullanmak istiyorsan, retinol serumları gözle görülür sonuçlar elde etmene yardımcı olacak. Bizim çok severek kullandığımız L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu, formülündeki %0,2 saf retinol ile derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıklar üzerinde fark yaratıyor. Bu retinol serumunu düzenli olarak kullandığında, cildindeki kırışıklıkların görünümünün azaldığını kendi gözlerinle görebilirsin. Tek yapman gereken L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu'nu gece cilt bakım rutinine yavaş yavaş alıştırarak dahil etmek ve gündüzleri de minimum SPF 20 içeren bir güneş kremiyle desteklemek. Loreal Retinol serum'u incelediğimiz makaleye göz atmak istersen, buraya tıklayabilirsin.

Serum ne zaman ve nasıl kullanılır?: Serumu nemlendiriciden hemen önce temiz cildine uygulayabilirsin. Günlük cilt bakımında serumu günde iki kere uygulamanı öneririz. Retinol serumu ise sadece geceleri kullanmanı öneririz.

Cilt bakımı için kullanılan ampuller nedir?

Cilt bakımı için kullanılan ampuller nedir?

Cilt bakımında kullanılan ampüller daha çok kür şeklinde uygulanıyor. Cilt ampuller, kremler ve cilt serumları arasında en güçlü formüle sahip olan cilt bakım ürünleridir. 

Bakım ampullerinin içeriğinde yüksek oranda aktif bileşen, vitaminler ve asitler olabiliyor. Bu nedenle ampulleri devamlı kullanmak yerine daha çok dönemsel kürler halinde uygulamayı tercih etmelisin. Cildini çok yormamak için ampülleri 7 günde bir bırakmalı, cildini dinlendirdikten sonra ihtiyacına göre yeniden başlamalısın. 

Ampullerin faydaları

Ampullerin faydaları

Ampuller ciltteki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Cilde nem kazandırırlar ve cildin sağlığını korumasına yardımcı olurlar.

Cilt bakımında ampuller, cildin beslenmesi için zengin içeriklerle yüklüdür. Bu nedenle ampuller daha küçük formda ve tek kullanımlık olarak üretilirler. Genellikle ampuller, önemli bir cilt sorunu ve hızlı bir onarım işlemi için kullanılır. Örneğin, kırışıklık ve lifting etkisi için. 

Ampullerin kıvamları genellikle likit ve jel formdadır. Aktif bileşenler, peptidler, bitki özleri, vitaminler ve asitler içerebilirler. Ampullerin oldukça konsantre ve son derece etkili olduğunu unutma!

Yaşlanma karşıtı ampul önerisi

En iyi ampul önerisi

Ampüllerin bu kadar etkili olduğunu öğrendikten sonra eminiz en iyi ampul arayaşına girdin bile! Bizim bugüne kadar denediğimiz ve en iyi sonuç aldığımız bakım ampulu L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 7 Günlük kür oldu. 

Loreal ampullerinin içerisinde %10 glikolik asit bulunuyor. Bu da ciltte peeling etkisi sağlayarak cildin kendi kendine yenilenmesini ve lekelerin azalmasını sağlıyor. Loreal 7 günlük bakım kürünü kullananlar cildinin daha pürüzsüz göründüğünü ve renk eşitliğinin sağlandığını söylüyorlar. Cildinin daha aydınlık ve kusursuz görünmesi için 7 gün boyunca ampul kürünü uygulamalısın. 

Ampuller nasıl ve ne zaman uygulanır?: Cilt bakımında ampulleri temiz cildine akşamları uygulamalısın. Krem altına uygulayacağın ampulleri sadece 7 günlük kür şeklinde kullanmanı öneririz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?