Yeşil Kil Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?


Yeşil kil maskesi ne işe yarar? Arınmış bir cilt için yeşil kil maskesi faydalarını anlatıyoruz.

Cilt bakımında yeşil kil maskesi faydaları sayesinde oldukça popüler bir içerik. Sivilceli ve yağlı ciltlerde arındırma özelliği sayesinde sık sık kullanılan yeşil kil maskeleri hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik.

Yeşil kil maskesi ne işe yarar ve nasıl yapılır öğrenmek istiyorsan, bu yazımız tam sana göre!

Yeşil kil nedir?

Yeşil kil nedir?

Genel olarak kil, aslında doğada bulunan bir maddedir ve volkanik külden elde edilir. Kil pek çok alanda kullanıldığı gibi, doğal bir içerik olarak cilt bakımında da kullanılır. Ciltte arındırma etkisi sağladığı için özellikle kil maskeleri yağlı ciltler için tercih edilir.

Yeşil kil ise cilt bakımında en çok kullanılan kil çeşididir. Aktarlardan alınabileceği gibi yeşil kil içeren maskeler ve diğer cilt bakımı ürünleri cildi arındırmak için kullanılabilir. Vitamin ve mineral bakımından da çok zengin olduğu için cilt bakımında etkili sonuçlar verir.

Yeşil kil maskesi faydaları nedir? Ne işe yarar?

Yeşil kil maskesi faydaları nedir? Ne işe yarar?

Yeşil kil maskesi, özellikle yağlı, gözenekli, siyah nokta ve sivilceli olan ciltler için sıklıkla tercih ediliyor. Evde yeşil kil maskesi uygulanabildiği gibi yeşil kil içeren yüz maskeleri de gerçekten gözle görülür sonuçlar elde etmeyi sağlıyor

Yeşil kil maskesi ne işe yarar diye soracak olursan, şu şekilde yanıtlayabiliriz:

  • Yağlı ciltlerdeki fazla yağı arındırmayı sağlar.
  • Ciltte detoks etkisi yaratarak ölü derileri arındırmaya yardımcı olur.
  • Gözenekleri arındırır.
  • Siyah nokta görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
  • Cildin temizlenmesini sağladığı için cilt daha parlak görünür.
  • Cildi fazla yağdan ve kirden arındırdığı için sivilce oluşumunun da önüne geçer.

Yeşil kil maskesi nasıl yapılır?

Yeşil kil maskesi nasıl yapılır?

Doğal bir içerik olan yeşil kil maskesi tarifleriyle evde cildine bakım yapabilirsin. Fakat burada bir uyarımız olacak: Aktardan veya marketten aldığın yeşil kil, cildinde istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden yeşil kili direkt yüzüne uygulamak yerine yeşil kil içeren ve yüzde kullanmak üzere formüle edilmiş cilt bakım ürünlerini kullanmanı öneririz.

Evde yeşil kil maskesi yapmak için, yeşil kili su veya gül suyu ile karıştırarak maske kıvamına getirebilirsin. Daha sonra bu karışımı cildine uygulayıp, yaklaşık 15 dakika kurumasını bekledikten sonra temizleyebilirsin.

Yeşil kil maskesi haftada kaç kez yapılır?

Yeşil kil aslında güçlü bir içeriktir ve cildi kurutabilir. Bu yüzden yeşil kil maskesi ne sıklıkta uygulanmalı sorusuna, en fazla haftada bir kez uygulanabilir cevabı verilebilir. Eğer hassas bir cilde sahipsen, mutlaka öncesinde cildinin ufak bir kısmında denemeni öneririz. Kil cildi kurutabildiği için, yeşil kil maskesini çok sık uygulamak, kızarıklık, pul pul dökülme ve tahriş gibi cilt sorunlarına yol açabilir. Bu durumda mutlaka dermatoloğa danışmanı öneririz.

Beyaz kil mi yeşil kil mi?

Beyaz kil ve yeşil kil farkı nedir sorusu, en sık duyduğumuz soruların başında geliyor. Yeşil kil, beyaz kile oranla biraz daha güçlü bir etkiye sahip olabilir. Bu yüzden eğer normal ve karma cilde sahipsen beyaz kil maskelerini, yağlı ve sivilceye eğilimli bir cildin varsa yeşil kil maskesini tercih edebilirsin.

Kil maskesi önerisi

Kil maskesi önerisi

Dışarıdan yeşil kil alıp cildine uygulamak yerine, yukarıda da söz ettiğimiz gibi yüzde kullanımı güvenli olan ve özel olarak formüle edilmiş kil maskelerini tercih edebilirsin. Bu kil maskeleri sayesinde cildinde tahriş yaşama ihtimalin en aza iner ve gözle görülür sonuçlar elde edebilirsin.

Bizim evde kil maskesi yaparken kullanmayı en sevdiklerimiz, L’Oréal Paris Saf Kil Maskeleri. Bu kil maskeleri 3 farklı kil çeşidi içeriyor: Arı kil, Montmorillonit kili ve Rhassoul kili. Bu kil çeşitleri cildi nazik bir şekilde arındırırken cildin daha pürüzsüz ve kusursuz görünmesini sağlıyor.

L’Oréal Paris Saf Kil Arındırıcı Maske, bu 3 saf kil ile birlikte formülündeki okaliptüs özü ile cildi kurutmadan arındırırken, aynı zamanda matlaşmasını da sağlıyor. Daha ilk kullanımda cildin temizlendiğini, arındığını ve tazelendiğini görebilirsin. Loreal kil maskesini düzenli olarak kullandığında ise cildinin daha mat, duru, yumuşak ve ışıltılı göründüğünü fark edeceksin. Hangi kil maskesi cildine uygun öğrenmek için testimizi çözebilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?