TikTok'ta Yeni Trend: Çiğ Yumurta Maskesi

TikTok'ta Yeni Trend: Çiğ Yumurta Maskesi

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Yumurtayı cilt bakımında kullanır mıydın? Üstelik çiğ halde! TikTok’ta binlerce kişi bunu yapıyor. Peki, yüze yumurta akı maskesi sürmek ne işe yarıyor olabilir? Hadi gel, yüze çiğ yumurta maskesi sürme trendini detaylıca ele alalım!

Gün geçmiyor ki TikTok’ta yeni bir cilt bakım trendi ortaya çıkmasın ve milyonlarca kişiyi etkisi altına almasın. Şimdilerde popüler olan yeni TikTok güzellik trendi ise çiğ yumurta maskesi! Evet, yanlış duymadın. TikTok’taki cilt bakım vlogger’ları ve hevesli kullanıcılar, yüzlerine çiğ yumurta sürerek bu bakım trendini akın akın deniyor. Peki, yumurta akının cilde ne faydası var? Yumurta akının yüze zararları var mı? Hepsinin ve daha fazlasının yanıtı için seni sayfanın şöyle devamına alalım!

Çiğ Yumurta Maskesi Nedir?

Çiğ yumurta maskesi, adından da anlayabileceğin gibi çiğ yumurtayla uygulanan bir bakım trendi. Yumurta maskesi ve sade yumurta akı maskesi olarak da bilinen bu uygulama, yumurtanın beyazı kullanılarak yapılıyor. 2023 cilt bakım trendleri arasında yer alan yüze yumurta akı maskesi uygulama videoları TikTok’ta milyonlarca izleniyor. Peki, etkisi de yükselişi kadar olur mu dersin? 

Çiğ Yumurta Maskesi Ne İşe Yarar?

Çiğ Yumurta Maskesi Ne İşe Yarar?
 • Yumurta akı maskesi kullanıcı yorumlarına göre cildi aydınlatma noktasında etki sağlıyor.

 • Çiğ yumurta maskesi yapanlar uygulama sonrasında ciltlerinin daha nemli hale geldiğini paylaşıyor.

 • Çiğ yumurta maskesinin kırışıklık görünümünü azalttığı düşünülüyor. Kırışıklık için yumurta akı maskesi uygulamak özellikle TikTok’ta oldukça yaygın. 

 • TikTok’taki videolarda yumurta akı cilt beyazlama amacıyla da kullanılabiliyor. Çiğ yumurta maskesinin düzenli kullanımda cildi beyazlatabileceğine inanılıyor.

 • Çiğ yumurta maskesi kullananlar bu uygulamanın gözenekleri temizleme noktasında da etkili olabileceğini söylüyor.

Editörün Önerisi: Cildine nem desteği sunmaya ya da gözeneklerini temizlemeye ihtiyaç duyuyorsan uygun formüllerle hazırlanmış cilt bakım ürünlerini kullanmalısın. Örneğin; CeraVe Nemlendirici Krem’i ya da L'Oréal Paris Saf Kil Siyah Nokta Karşıtı Maske’yi kullanabilirsin. CeraVe nemlendirici cilde yoğun bir nem desteği sunarken, L'Oréal Paris saf kil maskesi yağlanmaya bağlı cilt problemlerini azaltmaya katkı sağlıyor. Dermatolog onayından geçerek cilde uygunluğu kanıtlanan bu formülleri sen de deneyebilirsin.

Çiğ Yumurta Maskesi Nasıl Yapılır?

 • Çiğ yumurta maskesi yapmak için öncelikle yumurtanın sarısıyla beyazı ayrılıyor.
 • Yumurta akı parmaklarla ya da fırçayla cilde ince bir tabaka halinde sürülüyor.

 • TikTok’taki bazı kullanıcılar yumurtayı elinde kırarak yumurta beyazını cilde tıpkı yıkama jeli sürer gibi yoğun miktarda uyguluyor. Bir süre bekledikten sonra ise cilt yıkanarak temizleniyor.

Yumurta Akı Yüzde Kaç Dakika Kalmalı?

TikTok kullanıcılarının çiğ yumurta maskesini yüzlerinde kaç dakika beklettikleri değişiyor. Bazı kullanıcılar 5 dakika beklerken bazıları daha uzun süre bekleyebiliyor. Yumurta akının bekleme aşamasında çok fazla kuruduğu ve cildi gerdiği paylaşılıyor. Bu nedenle kullanıcılar yüzlerini beklediklerinden daha kısa sürede yıkayabiliyor. Ayrıca yumurta akını cilde sürdükten sonra herhangi bir kızarıklık ya da kaşıntı hissedenlerin maskeyi anında yıkaması gerektiği paylaşılıyor.

Editörün Önerisi: Cildinde aydınlık etkisi yakalamak istiyorsan Garnier C Vitamini Serumu’na da şans verebilirsin. Cilde içten gelen bir ışıltı kazandıran bu yüz serumu, eşit tonlu bir cilt elde etmeyi de kolaylaştırıyor. Üstelik sabah bakım rutininde kullanıldığında güneş kreminin koruyuculuğunu da artırıyor.

Çiğ Yumurta Maskesinin Zararları Nelerdir?

Çiğ Yumurta Maskesinin Zararları Nelerdir?

Çiğ yumurta maskesini denemek isteyenlerin yüze yumurta sürmek ne işe yarar ya da yumurta maskesi yüzü beyazlatır mı sorularından önce, aslında bu uygulamanın olası zararlarını sorması gerekiyor. İşte yumurta maskesinin zararları:

 • Yumurtada çiğ haldeyken salmonella bakterisi bulunabildiği biliniyor. Bu nedenle yüze çiğ yumurta sürmek uzmanlar tarafından son derece riskli görülüyor. Bu maskeyi uygulayanların mikrop kapma riski bulunuyor.

 • Yumurta maskesi bazı ciltlerde alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Özellikle yumurta akını göz çevresine sürmek çok riskli görülüyor.

 • Bazı kullanıcılar tarafından yumurta akının nemli ve aydınlık hissettirme etkisinin çok kısa süre sürdüğü, aksine uygulama sonrasında cildi daha fazla kurutup gerdiği paylaşılıyor.

 • Çiğ yumurta maskesinin cildin pH’ını ve doğal yağ dengesini bozabileceği de belirtiliyor.

 • Çiğ yumurta maskesini uygularken koku ve yapışkanlık faktörü ise pek çok kişiyi rahatsız ediyor.

TikTok bakım trendleri her gün şaşırtmaya devam ediyor. Fakat sen şaşıranlardan olma ve bakımını cildinin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bakım ürünleriyle yap. Eminiz daha mutlu olacaksın!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?