Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir?

Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Arıların sadece bal ürettiğini düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Mucizevi bir hayvan olan arılar sadece bal değil aynı zamanda propolis de üreterek ekolojik sisteme yardımcı oluyorlar. Şimdi hepimizin aklında beliren soruyu tahmin edebiliyoruz. Peki propolis nedir, yüze faydaları var mıdır?

Evet, propolis hem vücudumuz hem de cildimiz için oldukça faydalı bir içerik. Yüze propolis sürmenin yararlarını ve nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Sen de bizim gibi cilt bakımında doğal içerikleri kullanmayı seviyorsan bu makalemizden öğrenecek çok şeyin var!

Propolis Nedir?

Arılar sadece bal yapmıyor aynı zamanda iğne yapraklı ağaçların veya yaprak dökmeyen bitkilerin özünden propolis adı verilen bir bileşik üretiyor. Propolisin içinde arıların kendi salgıları, reçine ve balmumu gibi içerikler yer alıyor. Propolis, arıların kovanlarını inşa etmek kullandıkları yapışkan, yeşilimsi renkte bir sıvıdır. Bu içerik sayesinde kovanların girişini diğer böceklerden, bakteri ve mantarlardan koruyarak daha kaliteli bal üretmeyi amaçlıyorlar.

Propolis cilde faydaları aslında keşfedilen bir durum değildir. Binlerce yıl önce, eski uygarlıklar vücut ve cilt bakımı için propolis kullandılar. Yunanlılar cilt yaralarını tedavi etmek için propolisi ve propolis içeren kremleri kullandılar. Ayrıca diğer uygarlıkların enfeksiyonla savaşmak ve yara iyileşme sürecine yardımcı olmak cilt üzerine propolis sürdüklerini biliyoruz.

Propolis yüze sürülür mü? Evet, propolis yüze direkt olarak sürülebilir. Propolisi yüze sürmek cilt yaraların iyileşmesine ve cildin daha sıkı görünmesine yardımcı oluyor. Tabii, her doğal içerikte olduğu gibi propolisde de alerji riski vardır. Eğer hassas bir cildin varsa propolis maskesi veya propolis kremi sürmeden önce cildinde test etmeni öneririz.

Propolis Cilde Faydaları Nedir?

Propolis Cilde Faydaları Nedir?

Propolis faydaları cilt için çok önemlidir. Antioksidan, antiseptik, antibakteriyel ve antifungal özellikleri olan propolis, birçok farklı cilt sorunu için kullanılabiliyor.

1. Yaraları iyileştirir.

 Hafif yaralar, sıyrık ve minik çizikler için propolis harika bir doğal içeriktir. Yüzeysel cilt enfeksiyonlarını tedavi eden ve yaraların daha hızlı kapanmasını sağlayan propolis, tek başına kullanıldığı gibi ilaçlarla birlikte de cilt yüzeyine sürülebilir. Özellikle cildini kaşımaktan tahriş edenler ve cildinde sık sık düşme, çarpma gibi sorunlar oluşanlar propolisi deri üzerine sürerek daha pürüzsüz bir cilde kavuşabilirler.

2. Sivilce iyileşmesine yardımcı olur.

 Sürekli sivilce çıkarıyor ve bir türlü kullandığın ürünlerden kalıcı sonucu alamıyorsan sivilcelerine propolis sürmeyi deneyebilirsin. Dirençli akne ve sivilce sorunu olanlar propolis sayesinde daha pürüzsüz bir cilde sahip olduklarını söylüyorlar. Dilersen içeriğinde propolis olan sivilce ve akne kremlerini kullanarak propolisin sivilce cilde faydalarını görmeye başlayabilirsin.

Propolis ne kadar sürede etki eder? Propolis içeren kremleri kullanmaya başladıysan en az 4 hafta boyunca devam etmeni öneririz. Bir ayın sonunda cildinin daha pürüzsüz ve bakımlı göründüğünü fark edeceksin.

3. Cildi korur.

Yapılan çalışmalar propolisin UV kaynaklı cilt hasarını tersine çevirdiğini gösteriyor. Yani güneş kaynaklı leke, cilt kuruluğu gibi sorunları propolis ile ortadan kaldırabilirsin. Kaliteli bir antioksidan olan propolis, cildi lekelerden koruyarak cildinin daha bakımlı görünmesini sağlar. Güneşe çıkmadan önce propolis olan kremleri cildine uygulayabilir, güneş sonrası bakımda da propolisi yüzüne sürebilirsin.

4. İltihabı azaltır.

Yüzdeki egzama ve sedef hastalığı için de propolis kullanılıyor. Düzenli kullandığın ilaç ve kremlerin yanında propolisten de destek alarak cildinin rahatlamasını sağlayabilirsin. Egzamalı ve sedefli cildine propolis sürmeden önce mutlaka doktorun onayını almanı öneririz.

Propolis Kırışıklıklara İyi Gelir Mi?

En çok merak ettiğimiz konulardan biri ‘Propolis cildi gençleştirir mi?’ Evet, propolisi düzenli kullanmak cildin elastik yapısını korur ve ciltte meydana gelen kırışıkların azalmasına yardımcı olur. Propolisin içeriğindeki kolajenler, cildin kolajen seviyesini arttırarak cildin gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Yüzünde ince çizgiler, sarkma ve kırışıklık olanlar propolis kremi ve maskesi kullanarak yüzde sıkılık elde edebilirler.

Propolis Maskesi Ne İşe Yarar?

Evde propolis maskesi yapmak çok basit. Bir ölçek organik bal, bir ölçek propolis ve bir ölçek arı sütünü karıştırarak propolis maskesi yapabilirsin. Balın nemlendirme etkisi ve propolisin cilt yenileme özelliği sayesinde cildinde detoks etkisi göreceksin. Arı sütü yüzdeki kolajen sentezini arttırdığı için propolis maskesi yapanlar ciltlerinin daha gençleşmiş ve parlak göründüğünü söylüyorlar. Propolis maskesini cildinde 20 dakika boyunca tutman yeterli olacak. Sürenin sonunda bol suyla cildini durula ve yumuşacık cildin keyfini çıkar.

Propolis Cilde Nasıl Uygulanır?

Propolis Cilde Nasıl Uygulanır?

Propolis kullanmaya başlayanların en çok merak ettiği soruyu yanıtlayalım. Propolis kullanımı için propolis özütleri, serumları veya ham propolis kullanabilirsin. Peki, propolis yüzde kaç olmalı? Cilde uygulanan propolisler genellikle %10 civarında oluyorlar. Vücudumuz ise propolisin sadece %2’sini tüketebiliyor. Yüzde 10 civarındaki propolis özütleri kullanarak yüzde propolisin faydalarını görebilirsin.

Propolis özleri genellikle suda çözünebilir olurlar. Yani birkaç damla propolis özünü cildine sürdükten sonra sabah uyandığında cildini suyla temizlemek yeterli olacak. Genellikle propolis maskesi ve serumu gece kullanılıyor. Propolis kremini ise gündüz bakımında kullanabilirsin.

Propolis yüze nasıl sürülür? Propolis serumundan birkaç damla avucuna al ve cildine tampon hareketlerle uygula. Temiz cildine sürdüğün propolis cildinde hızlıca emilmeye başlayacaktır. Propolis maskesi ise daha kalın bir yapıya sahiptir. Maskeyi ince bir fırça yardımıyla cildine yayabilirsin. Poropolisi göz çevresine yaymanı önermiyoruz.

Propolis Her Gün Kullanılır Mı?

Propolis Her Gün Kullanılır Mı?

Propolis her gün kullanılabilir. Propolisi gündüz ve gece cilt bakımında kullanabilirsin. Eğer propolis kullanmaya yeni başlıyorsan günde sadece bir kere kullanmalısın. Cildin alıştıktan sonra günde iki kere kullanmaya başlayabilirsin. Günde 3 kereden fazla propolis kullanmak önerilmez.

Propolis cilde kullanmaya başladıktan sonra eğer cildinde kızarıklık, kaşıntı ve yanma gibi yan etkiler görmeye başlarsan mutlaka dermatoloğa gitmeli ve propolis kullanmaya ara vermelisin.

Propolis Kimlere Uygundur?

Propolisi her cilt tipi kullanabilir. En çok kuru ve normal cilt tipleri için propolis tavsiye edilir. Cildinde sivilce, akne ve siyah nokta gibi sorunlar varsa propolis kremi ve maskesi kullanarak cilt kusurlarını kontrol altına alabilirsin.

Propolis olgun ciltler için de çok faydalıdır. İnce kırışıkları ve yüzde sarkma sorunu olanlar propolis içeren serum ve maske kullanarak cilt tipine uygun bir bakım yapabilirler. Eğer hassas bir cildin varsa propolis kullanmadan önce cildinde test etmeli ve dermatoloğun onayını almalısın. Propolis anerjisi en çok retinol ile birlikte kullanıldığında ortaya çıkıyor. Bu nedenle propolis kullanırken retinol gibi diğer vitamin ve asit türevlerini cilt bakımında minumuma indirmelisin.

Propolis Nasıl Seçilir?

İyi propolis seçerken sahte propolis gibi ürünlere denk gelebilirsin. Aktardan propolis alırken mutlaka güvendiğin markalar ve ürünün tamamen doğal olup olmamasına dikkat etmelisin. Ham propolis tüketilmeye uygun olmadığı için genellikle propolis işlemden geçirilirek satılıyor. 

İyi propolis genellikle açık kahverengi ile koyu kahverengi arasındadır. Çok koyu renkli veya açık renkli propolisler genellikle iyi kalitede propolis değildir. En iyi propolisi ararken mutlaka geçirdiği testleri de araştırmalısın. İçeriğindeki toksin madde olmamasına ve sağlık testlerinden geçmiş olmasına dikkat etmelisin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?