Regl Döneminde Cilt Bakımının Püf Noktaları


Kadınlar olarak bedenlerimiz sürekli bir değişim halindeler. Bunu tıpkı ayın evreleri gibi düşünebilirsin. Her ay hormon seviyeleri ve hormon kombinasyonları yükselip alçalabiliyor. Tabii bu hormon değişimleri bizim iştahımızı, stres seviyemizi ve ruh halimizi de alt üst etmek için yeterli. Ay boyunca cildimizde de hormonsal değişimlere bağlı olarak değişiklikler meydana gelir. Regl döneminde ise cildimiz bambaşka bir yolculuğa girer. Adet döneminde cildindeki değişimleri öğrenmek ve cildine bu dönemde iyi bakmak için vücudunda olan biteni öğrenmeye ne dersin?

Regl döneminde cildimizde ne olur?

Regl döneminde cildimizde ne olur?

Kadınların yumurtlama dönemlerinde hormonların değişmesi cildimizi de doğrudan etkiliyor. Bu dönemde üç ana oyuncu cildimizde değişikliklere sebep olur: Östrojen, progesteron ve testosteron.

Progesteron ve yüksek orandaki testosteron ciltteki sebum oranının artmasına yol açar. Bu nedenle regl döneminde cildimiz yağlanır, sivilceler çıkabilir. Hatta bu dönemde çıkan regl sivilceleri için özel bakım kremleri veya regl maskeleri görebilirsin.

Menstrüasyondan yani regl döneminden önce, hem östrojen hem de progesteron en düşük seviyedeyken testosteron zirveye ulaştığında cildimiz en hassas dönemini yaşar. Bu dönemde daha büyük gözeneklere ve cilt kuruluğuna şahit olabilirsin. Tabii hormonlarımız sadece cildimizde problem yaratmakla görevli değiller.
İyi haberi de verelim; östrojeninizin yükseldiği dönem sonrasında ciltteki kolejen üretimi desteklenir ve ciltteki nem oranı artar. Regl dönemin bittiğinde parlak ve sağlıklı cilde kavuşursun.

Regl döneminde cilt bakımı nasıl olmalı?

Salisilik asit ile tanış

Salisilik asit ile tanış

Regl döneminde sivilcelerin artmasını istemiyorsan cildini iyi bir şekilde temizlemeli ve salisilik asit içeren yüz kremi kullanmalısın. Çünkü salisilik asit cildin kurumadan temizlenmesine ve ciltteki sivilce yapmaya meyilli olan bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Yatıştırıcı ürünlerden yardım al

Yatıştırıcı ürünlerden yardım al

Regl döneminde hassaslaşan cildini yatıştırmak için yüz spreylerinden yardım alabilirsin. Termal su içeren yüz spreyleri hem cildindeki hassasiyeti yatıştırmaya yardımcı olurken, hem de ferahlatarak yatışmayana yardımcı olacak. Cildine verdiği tazelenmiş his de aynı zamanda daha iyi hissetmeni sağlayacak.

Biz regl döneminde mineraller ve selenyum içeren La Roche Posay Termal Su yüz spreyinin çok faydasını gördük. Bu yüz spreyi, dış etkenler yüzünden hassaslaşmış ciltlerin yatışmasını ve rahatlamasını sağlamak için birebir. 

Egzersiz yap

Egzersiz yap

Regl döneminde hafif tempolu yürüyüşler yapmak veya evde pilates yapmak bu dönemi daha rahat atlatmana yardımcı olur.  Regl başladığı ilk iki gün yoğun egzersizler yerine sadece bacak hareketleri veya yoga yapmak ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir.

Regl döneminde hassaslaşan cildin egzersiz sonrası kuruyabilir. Terlemeye ve hormonsal değişimlere bağlı kuruluk problemi yaşamamak için mutlaka egzersiz sonrası cildini nemlendirmelisin. Biz La Roche Posay Toleriane Sensitive Krem'i bu dönemde çok severek kullanıyoruz. Hassaslaşabilen cildin bariyerini güçlendirmeye ve yatıştırmaya yardımcı oluyor. 48 saate kadar cildi nemlendiren bu krem, cilt bariyerinin güçlenmesine ve korunmasına yardımcı oluyor.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!