Termal Su Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?


Termal su kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Peki, termal su nedir? Yaz-kış demeden yüzümüze sıktığımız, cilt bakımına iyi geldiğini düşündüğümüz termal suyu yakından araştırdık. Termal su nereden geliyor ve cilt bakımında ne işe yarıyor?

Termal suyun en önemli özelliği %100 doğal olması. Hiçbir kimyasal işlemden geçmeden şişelenen termal su, doğal kaynağından cildimize ulaşıyor. Peki, termal suyu en doğru şekilde nasıl kullanacağını biliyor musun? Termal suyun faydalarını senin için sıralıyoruz!

Termal su nedir?

Termal su nedir?

Termal su, doğadan çıkan en faydalı su kaynağı. Termal suyu yabancı kaynaklarda Eau Thermale, Thermal Water, Natural Minerale Thermale Water olarak görebilirsin. Türkçe'de termal su olarak geçen bu içerik aslında bizim bildiğimiz kaplıca suyu!

Termal suyun, doğal kaynak suyundan farkı ise arasındaki ısı farkı. Termal suyun en önemli özelliği sıcak su kaynağından çıkması. Sıcak kaplıca suyundan çıkan termal su yoğun oranda mineral içeriyor. Tabii termal suyun ne kadar faydalı olduğu, ne kadar minerale sahip olduğuna ve suyun nereden çıktığına bağlı. Bazı termal su kaynağı yüzlerce yıllık olabilir. Termal sular yeryüzüne çıkmadan önce uzun bir yolculuktan geçiyor. Bu da termal suyun kalitesini etkileyen faktörlerden biri. 

Termal su nasıl kullanılır?

Termal su nasıl kullanılır?

Cilt bakımı için kullanılan termal suların kimyasal açıdan uygun olması için hava almadan şişelenmesi gerekiyor. Bu nedenle senin gidip kendi imkanlarınla termal su alıp kullanman cildin için hiç doğru olmaz. 

Yer altından çıkan termal sular hava ile temas etmeden ambalajlanıyor. Kalite kontrolden geçen termal sular ihtiyaç durumunda filtrelenerek içeriğindeki iri tanelerden arıtılıyor. Böylece şişelenen termal sular son damlasına kadar verimli oluyor. Termal sular spreyli şişelerde satılır. Böylece cilde uygulaması çok daha pratik oluyor. İhtiyacın oldukça termal suyu yüzüne sıkarak anında faydasını görmeye başlayabilirsin. 

Termal suyun cilde faydaları nedir?

- Cilde nem sağlar

- Cilde nem sağlar

Termal su, cildin en çok ihtiyacı olan nemi sağlar. Termal suyun içeriğindeki mineraller, cildin nemini korumakta ve cilde nem kazandırmakla görevli. Böylece termal suyu cildine sıktığın anda cildinin tazelendiğini ve daha sağlıklı göründüğünü fark edersin. 

Cildini temizledikten sonra cildin için yararlı olan mineraller de temizlikle birlikte akar gider. Cildinin ihtiyacı olan nem ve minerali sağlamak için cildini temizledikten sonra termal su sıkabilirsin. Böylece yüz temizleme jelinin yarattığı kuruluk kaybolur, cilt ihtiyacı olan neme kavuşur. 

-Cilt bakımını tamamlar

-Cilt bakımını tamamlar

Termal suyu mutlaka cilt bakımından sonra kullanmalısın. Çünkü peeling ve cilt maskesi yaptıktan sonra cildin hassaslaşabilir. Cilt bariyerini güçlendirmek ve cildinin daha sağlıklı olmasını sağlamak için cilt bakımından sonra birkaç fıs termal su kullanmak sana iyi gelecek. 

Sadece cilt bakımından sonra değil, eğer kuru bir cilde sahipsen cilt bakımı ve krem öncesi de termal su kullanabilirsin. Böylece cildin nemlenir ve bakıma uygun hale gelir. Biz güneş kremi, nemlendirici krem ve serum uygulamadan önce termal su sıkarak cildimizi hazırlıyoruz. 

-Makyaja cildini hazırlar

-Makyaja cildini hazırlar

Termal suyun en sevdiğimiz yanı cildimizi makyaja hızlıca hazırlaması. Makyaj yaptıktan sonra cildinin daha sağlıklı ve aydınlık görünmesini istiyorsan makyaja başlamadan 5 dakika önce termal suyu yüzüne sıkmalısın. Evet, cildin ilk bakışta ıslak görünecek. Daha sonra termal su cildinde kuruyacak. Böylece fondötenin daha nemli, sağlıklı ve doğal görünecek. Eğer makyaj yaptıktan sonra cildinin kuruduğunu, makyajının donuk göründüğünü düşünüyorsan termal su sayesinde bu problemi çözeceksin. 

- Cildini ferahlatır

- Cildini ferahlatır

Termal suyun yazın bu kadar çok kullanılmasının sebebi cildi ferahlatması ve anında neme kavuşturması. Yazın terlediğinde, sıcaktan bunaldığında ve cildini kuru hissettiğinde hemen termal suyu yüzüne sık ve rahatla! Arkadaşlarımızla buluştuğumuzda cildimizin yağlı hissettiğimiz her anda termal suyu sıkarak cildimizi kusursuz gösterebiliyoruz. Termal suyu makyajın üzerine de sıkabildiğini unutma!

Termal su önerisi:

En iyi termal su önerisi

Bize termal su tavsiyesi soran arkadaşlarımıza La Roche Posay Termal Su öneriyoruz. La Roche Posay aslında Fransa'nın güneyinde yer alan kaplıcaları ile ünlü bir kasaba. Mineral yönünden çok zengin olan bu termal kaplıcalar, 2. Dünya Savaşı sırasında yaralanan askerleri tedavi etmek için kullanılıyor. Fransız Devleti tarafından onaylanan bu kaplıca tedavileri geçmişten günümüze birçok kişiye şifa kazandırmış. Yani La Roche Posay'in özü aslında bu ünlü kaplıcalardan geliyor. 

La Roche Posay'ın termal suyu güneş, makyaj gibi dış etkenlerden dolayı tahriş olan cildi rahatlatıyor, cildi yoğun bir şekilde nemlendiriyor. Cilt bariyerini güçlendiren bu termal su, ciltteki hassasiyeti azaltarak cildin nefes almasını sağlıyor. 

Mineraller ve selenyum gibi değerli içeriklerin birleşmesinden oluşan La Roche Posay termal su, cildi rahatlatır, yumuşatır ve antioksidan etkisi sağlar. Biz termal suyu makyaj yaptıktan önce ve sonra kullanarak kusursuz görünmeyi başarıyoruz. Sen de sıcaktan bunaldığında, cildini kuru hissettiğinde ve cildinin tahriş olduğunu gördüğün her an termal su sıkarak cildini şımartabilirsin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?