Yeni Trend: Dermaplaning Nedir, Nasıl Yapılır?

Yeni Trend: Dermaplaning Nedir, Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sosyal medyada ya da çevrende yüzünü usturaya benzer bir aletle tıraş eden kadınlar daha önce dikkatini çekti mi? Hiç şaşırma, çünkü bu uygulamanın bir adı var: Dermaplaning. Son dönemlerin en trend güzellik akımlarından biri olan dermaplaning, cilt bakımına keskin bir dokunuş yapmayı mümkün kılıyor. E hadi o zaman, dermaplaning nedir birlikte keşfedelim!

Daha pürüzsüz, canlı, tazelenmiş ve genç bir cilt görünümü… Dermaplaning tüm bu etkileri bir arada vadediyor. Üstelik hem pratik hem de deneyenlere göre son derece etkili bir yöntemle! Cildi ölü derilerden arındırmak ve aynı zamanda yüz bölgesinde bulunan ayva tüylerden kurtulmak için dermaplaning son zamanlarda oldukça popüler. Günümüzün en trend cilt bakımı akımlarından biri olan dermaplaning’in büyük bir ses getirdiğini ve dermaplaning yaptıranların bu uygulamaya sadık kaldığını söyleyebiliriz. Hadi öyleyse, dermaplaning nedir ve nasıl yapılır daha yakından bakalım! 

Dermaplaning Nedir?

Dermaplaning Nedir?

Dermaplaning, ölü cilt hücrelerini ve yüzdeki ince tüyleri ciltten uzaklaştırmak için yüzde kullanmaya uygun jilet veya ustura ile yapılan bir uygulama. Bu uygulama, kimyasal peeling benzeri ancak sadece fiziksel bir etkiyle cilt yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesini ve cilt dokusunun iyileştirilmesini hedef alıyor. 

Profesyonel koşullarda yapıldığında sanılanın aksine son derece acısız ve risksiz olan dermaplaning, cilt dokusu üzerine nazik bir şekilde uygulanıyor. Böylece herhangi bir ağrı ya da kesik gibi durumlar oluşmuyor. Eğer bu sayfaya tıkladığından beri dermaplaning riskli mi sorusu kafanı meşgul etmişse, bu anlamda yanıtı artık biliyorsun. :)

Dermaplaning Ne İşe Yarar?

Dermaplaning Ne İşe Yarar?
 • Dermaplaning cildin üst tabakasında bulunan ölü hücreleri sıyırarak pul pul ve pürüzlü görünümün ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. 

 • Dermaplaning uygulamasının, cilt kusurlarının bıraktığı izleri hafifletmeye de olanak tanıdığı paylaşılıyor. Bu sayede bu işlem pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümü oluşumunu destekliyor. 

 • Düzenli uygulayanlara göre cildin daha esnek ve canlı olmasına destek olan dermaplaning, cilt dokusunun zamanla iyileşmesine de katkıda bulunuyor. 

 • Yüzdeki tüylerden kurtulmak için etkili bir seçenek olan dermaplaning, cilt görünümünü anında güzelleştiriyor ve çok daha öz güvenli hissetmeye imkan sağlıyor.

Dermaplaning Tüylenme Yapar mı?

Klinik ortamında dermaplaning yaptıranlar bu işlemin ciltlerinde tüy artışına yol açmadığını paylaşıyor. Ancak evde dermaplaning yapmanın ne yazık ki tıraş bıçağı kullanmaktan pek bir farkı bulunmuyor. Evde yapılan dermaplaning işlemi de aslında tüy köklerine müdahale etmemekle birlikte, tüyleri sadece yüzeyden temizlediği için tekrar uzama sürecinde kalınlaşmaya yol açabiliyor. 

Dermaplaning Nasıl Yapılır?

Dermaplaning Nasıl Yapılır?

Dermaplaning’in olası risklerini tamamen ortadan kaldırmak için bu işlemin mutlaka cilt bakım uzmanları tarafından yapılması gerekiyor. Peki ya sen, dermaplaning nasıl yapılırdan ziyade dermaplaning evde nasıl yapılır sorusunun yanıtı mı arıyorsun? Profesyonellerce yapılmasını önersek de evde dermaplaning işlemi için belirtilen aşamalar şu şekilde: 

 • Dermaplaning yapmak için öncelikle cildin temiz ve kuru olmasına özen gösteriliyor. 

 • Ardından işin en teknik kısmı olan yüz usturasını veya peeling aleti kullanmak geliyor. 

 • Bu aşamada kullanılacak aletin yüze paralel bir şekilde tutulması önemli. Ancak bu aşamada tabii ki ustura ya da bıçağın sahip olduğu forma da dikkat ediliyor. 

 • Uygulama aşamasında yüzün üst tarafından aşağıya doğru yavaş hareketlerle yüzdeki ölü deri ve tüyler sıyrılıyor. 

 • Dermaplaning sonrasında cildinin kurumasını önlemek ve cilt bariyerini onarmak için bu rutine nemlendirici ve besleyici cilt bakım ürünleri de ekleniyor. İşte, yapanların paylaşımlarına göre evde dermaplaning yapmak bu kadar kolay! 

Editörün Önerisi: Profesyonel dermaplaning işleminin ardından hem cildinin yenilenmesine destek olmak hem de uygulamanın sonuçlarını daha etkili hale getirmek için L'Oréal Paris Midnight Serum ’u kullanabilirsin. Antioksidan içeren formülü sayesinde cildin onarılmasına destek olan bu serum, aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesine de yardımcı oluyor. 

Dermaplaning’i Kimler Yaptırabilir?

Dermaplaning’i Kimler Yaptırabilir?
 • Pürüzlü bir cilt görünüme sahip olanlar

 • Gözenekleri tıkalı olan bireyler

 • Ciltte leke görünümü ve sivilce izi bulunan kişiler

 • Yüzündeki ayva tüylerden şikayetçi olanlar

 • Mat ve solgun bir cilt görünümüne sahip olan kişiler

Editörün Önerisi: Dermaplaning uygulamasının ardından cildini beslemek için L'Oréal Paris Mucizevi Yağ Cilt Güzelleştirici Günlük Bakım Kremi’ni dermaplaning sonrası cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Değerli yağlar ve bitki özleriyle zenginleştirilen formülü sayesinde bu krem, cildinin rahatlamasına ve ipeksi bir görünüm kazanmasına katkıda bulunacak! 

Dermaplaning Ne Sıklıkla Yapılır?

Dermaplaning Ne Sıklıkla Yapılır?

Dermaplaning’i ne sıklıkla uygulamalıyım sorusu için bu uygulamayı düzenli yaptıranların önerisi 3-4 hafta. Dermaplaning yorumlarında aktarılanlara göre bu süreçten sonra işlemin sonuçları yavaşça ortadan kayboluyor. Dolayısıyla o pürüzsüz, aydınlık ve canlı görünüme yeniden kavuşmak için ortama bir ay içerisinde tekrar dermaplaning yaptırılması gerektiği belirtiliyor. 

Dermaplaning ne işe yarar ve nasıl yapılır sorularını yanıtladığımız bu içeriğimizin sana yeni bir ilham olacağını umuyoruz. Peki, dermaplaning uygulaması hakkında son düşüncelerin neler? Hadi, yorumlarını bizimle de paylaş!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?