Koenzim nedir? Cilde faydaları nelerdir?


Güçlü bir anti-aging olan koenzim nedir bilmiyorsan, seni de buraya alalım!

Koenzim nedir? Biyoloji terminolojisinden sonra cilt bakım ürünlerinde de sıkça karşılaştığın bir içerik değil mi? “Kozmetik sektöründe çok tutulan biyolojik bir madde olduğuna göre, mutlaka çok faydalı bir içeriktir.” deyip geçmeyeceğini biliyoruz. Çünkü hem bilinçli bir tüketici hem de bir cilt bakımı tutkunu olmak, her şeyi en ince ayrıntılarıyla araştırmanı gerektiriyor. Biz de senin bu hassasiyetini bildiğimiz için koenzim ile ilgili tüm merak ettiklerini yanıtladık.

Koenzim Nedir?

Koenzim Nedir?

Enzimlerin protein olmayan, organik yapıdaki yardımcı kısmı; “koenzim” olarak adlandırılıyor. Genellikle proteinden ayrılabilir yapıda olan koenzim, enzimlerin faaliyetini yürüten ve asıl işi üstlenen kısmı oluşturuyor. Koenzime dair yapılan araştırmalar, bu maddenin birçok vitamini barındırdığını gösteriyor. Hatta bazı vitaminler de vücutta doğrudan koenzimlerin parçası olarak işleniyor.

Koenzim, vücutta sentezlenebilmesinin yanı sıra takviye olarak da alınabilen bir antioksidan olma özelliği taşıyor. Hücrelerde enerji üretimini sağlamak amacıyla mitokondride bulunan bu madde, çoğunlukla Koenzim Q10 formunda bulunuyor. Vücudun koenzim Q10’i kullanabilmesi için ise öncelikle Koenzim QH olarak dönüştürülmesi gerekiyor. Koenzim Q10’in aktif formu olan Koenzim QH, vücut tarafından direkt kullanılabiliyor.

Koenzim Q10 Ne İşe Yarar? Koenzim Q10 Faydaları Nelerdir?

Koenzim Q10 Ne İşe Yarar? Koenzim Q10 Faydaları Nelerdir?

Koenzim Q10’in vücuttaki en temel işlevini enerji üretimini sağlamak oluşturuyor. Aynı zamanda bir antioksidan olan koenzim, hücrelerde oksidatif hasara neden olan serbest radikallerin zararlarını önlüyor. Koenzimin faydaları, bir enerji kaynağı ve antioksidan olması yönüyle ele alındığında;

  • Sporcularda kas fonksiyonlarını güçlendiriyor.

  • Kalbi güçlendirerek kalp yetmezliğini önlüyor.

  • Akciğer hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor.

  • Migren tedavisinde etkili oluyor.

  • Kanseri önlemede etkili oluyor.

  • Şeker hastalığını önlemeye yardımcı oluyor.

  • Beyin sağlığını olumlu etkiliyor.

  • Ciltteki ince çizgi ve kırışık oluşumunun önüne geçiyor.

Buna göre “Koenzim neden kullanılır?” sorusunun yanıtını, birçok sağlık probleminin önlenmesine dair çözümler oluşturuyor.

Koenzim Q10 Cilde Faydaları

Koenzim Q10 Cilde Faydaları

Cilt; çevresel faktörler, hormonal değişimler, hastalıklar veya yaşa bağlı olarak sahip olduğu genç görünümü zamanla yitiriyor. Özellikle yaş alındıkça, cildin nem seviyesi ve kolajen üretimi azalarak elastikiyeti kayboluyor. Koenzim Q10, içerdiği antioksidanlarla cilde zarar veren çevresel faktörlerin ve yaşa bağlı hücresel yıkımın önüne geçiyor. Ayrıca enerji verici özelliğiyle kolajen liflerini aktif hale getirerek cildi sıkılaştırıyor.

Koenzim Q10 Eksikliği Nedir?

Vücutta koenzim seviyesinin düşük seyretmesi; diyabet, kanser, kalp ve beyin hastalıkları başta olmak üzere birçok soruna yol açabiliyor. Koenzim Q10 eksikliği durumunda en sık meydana gelen sorunlar arasında ise halsizlik, baş ağrıları ve erken yaşlanma belirtileri görülüyor. Vücuttaki koenzim; mitokondriyal ya da genetik hastalıklar, B6 vitamini eksikliği ve doku artışı talepleri haricinde doğal olarak yaş ilerledikçe azalıyor.

Koenzim Q10 Nelerde Var?

Koenzim Q10 Nelerde Var?

Hem hayvansal hem de bitkisel gıda grubunda yer alan birçok besin, koenzim Q10 içeriyor. Bu besinlerden öne çıkanlar arasında ise kırmızı et, balık, yumurta, zeytinyağı, brokoli, karnabahar, çilek, portakal ve Antep fıstığı yer alıyor. Ancak besinlerle alınabilen günlük koenzim miktarı, 3 ila 5 miligram arasında kalıyor.

Koenzim Nasıl Kullanılır?

Besinlerdeki koenzim Q10, moleküler kütlesinin büyüklüğü ve suda çözünebilirliğinin düşük olması nedeniyle vücuda yeterince katkı sağlayamıyor. Bu nedenle koenzim, “Q10” ve “QH” olmak üzere iki farklı formda ilaç olarak üretiliyor. Ayrıca koenzimin, cilt bakım ürünleri aracılığıyla topikal olarak da alınması mümkün. Öyle ki koenzimin yalnızca daha genç bir cilt görünümü amacıyla kullanılmak istenmesi halinde, topikal (cilt bakım ürünleri) uygulamalar öneriliyor.

Antioksidan cilt bakım ürünleri

Antioksidan cilt bakım ürünleri

Koenzim Q10'in antioksidan özelliklere sahip olduğunu söylemiştik. Bu özelliği sayesinde ciltteki yaşlanma belirtilerini giderme konusunda son derece etkili. Antioksidanlar, kırışıklık, ince çizgiler, renk eşitsizlikleri ve sıkılık kaybı gibi yaşlanma belirtileri üzerinde son derece etkililer. Bizim cilt bakım rutinimizden eksik etmediğimiz SkinCeuticals C E Ferulic, %15 saf C vitamini, E vitamini ve ferulik asit içeren formülüyle, yaşlanma belirtilerinin görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Sabahları 3-4 damla olacak şekilde düzenli olarak kullandığında bu antioksidan serumun cildinde gözle görülür bir etkisi olduğunu fark edeceksin.

Cildi canlandırmak için antioksidanlar son derece etkililer. Özellikle nar, bir antioksidan olduğu için bu konuda çok işe yarıyor. Nar özü ve hyaluronik asit içeren Garnier Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi, bizim favori kağıt maskelerimizden. Cilde yoğun nem ve canlı bir görünüm veren bu kağıt maske, aynı zamanda cildin 1 haftalık serum ihtiyacını da karşılıyor. Haftada 2-3 kere uyguladığında cildinin canlandığını göreceksin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!