Cilt Bariyeri Nedir: Cilt Bariyerini Onarmak için Ne Yapmalı?

Cilt Bariyeri Nedir: Cilt Bariyerini Onarmak için Ne Yapmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Vücudu dış etkenlerden koruyan cilt bariyeri çevre koşulları ve yanlış uygulamalardan kolayca etkileniyor. Bozulan cilt bariyerini onarmak için çözüm ise kolay!

Cildimiz her gün hava kirliliği, güneş ve sert hava koşulları gibi etkenlere maruz kalıyor. Tüm bunlar kuruluğa, kızarıklıklara, tahrişlere, hatta cildin de ötesinde vücudu bile etkileyen daha ciddi sorunlara neden olabiliyor. Neyse ki bu dış etkenlere karşı bizi koruyan bir cilt bariyerimiz var!

Cildimizin üst katmanında bulunan bariyer sayesinde, cilt hücrelerimiz ideal yapısını pek çok olumsuz etkiye rağmen koruyabiliyor. Ancak cilt bariyeri zarar gördüğünde önce cilt, sonra da vücut birtakım tehditlere açık hale geliyor. Peki, cilt bariyeri nasıl onarılır ve zarar görmemesi için neler yapmak gerekir? Yanıtı peşinen vermek gerekirse, cilt bariyerini güçlendirmek için doğal yöntemler ve kremler mevcut. Merak edenleri sayfanın devamına bekliyoruz!

Cilt Bariyeri Nedir?

Cilt bariyeri nedir?

Cilt bariyeri, tam anlamıyla cildimizin koruma kalkanı olma özelliğini taşıyor. Cildimizin en dış tabakası olan bu bariyer, cilt hücrelerinde hasara yol açabilecek dış faktörlere karşı savunma sağlıyor. “Stratum corneum” adı verilen cildin en dış tabakası, vücuttaki su kaybına karşı bir zar görevi görüyor. Bu ince katman yalnızca su ve nem çıkışına engel olmuyor, aynı zamanda bakteri ve alerjenler gibi tehlikelere karşı vücudu koruma görevini de üstleniyor.

İdeal bir cilt bariyeri, nemi içeride ve kötü bakterileri dışarıda tutmaya yardımcı oluyor. Yani cilt bariyerini, vücudunun en büyük organını korumaya yardımcı olan kişisel bir güvenlik gibi düşünebilirsin. Cilt bariyerini güçlendirmek, cilt bariyerini güçlendiren yiyecekler ve cilt bariyerini güçlendiren serum ile krem gibi ürünler sayesinde daha mümkün hale geliyor.

Cilt Bariyeri Neden Zarar Görür?

Cilt bariyeri nasıl zarar görür?
 • Yoğun güneş ışığına maruz kalma

 • Az su tüketimi

 • Cildi gereğinden fazla hijyenik ürüne ve çeşitli kimyasallara maruz bırakma

 • Çok soğuk ya da çok sıcak hava şartları 

 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücudun elastikiyetini ve nemini kaybetmesi

Cildin en üst tabakası olan cilt bariyeri zarar gördüğünde ilk önce nem ve sebum dengesi bozuluyor. Yani cilt artık fiziksel bir bariyer işlevi göremiyor. Bariyer işlevini kaybeden bu hassas tabaka, çeşitli alerjenlerin vücuda geçmesine izin verebiliyor. Dolayısıyla cilt bariyeri tehlikeye girerse çok sayıda yan etki ihtimali doğuyor.

Cilt Bariyerinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

 • Cildin gün geçtikçe gerginleşmesi ve kuruması

 • Cilt yüzeyinde kaşıntı meydana gelmesi

 • Cilt yüzeyinin pürüzlü bir dokuya dönüşmesi

 • Cildin kızarması ve tahriş olması

 • Ciltte pullanma ve iltihaplı bölgelerin ortaya çıkması

 • Kılcal damarlarda artan hassasiyet

Cilt bariyerinin bozulması birtakım semptomları da beraberinde getiriyor. Cilt bariyeri bozukluğunun önüne geçebilmek için kullanılan ürünlere ve çevresel etkenlere mümkün olduğunca dikkat etmek şart. Nitekim günün sonunda cildimizin bu yan etkileri savıp kendini iyileştirmesi daha zor olabiliyor.

Bozulan Cilt Bariyeri Nasıl Onarılır?

Gelelim, cildimizin koruma kalkanı olan cilt bariyerini nasıl koruma altına alacağımıza ve zarar gördüğünde nasıl onarabileceğimize! Cilt bariyerinin hasar gördüğünden şüpheleniyorsan yapabileceğin birkaç şey var. Cildinde dengeyi yeniden sağlayıp güçlü bir cilt bariyerine sahip olmak için günlük rutininde şu gibi değişiklikler yapabilirsin:

 • Cildini günde sabah ve akşam olmak üzere sadece iki kez, ılık suyla yıkayarak ve ideal pH değerine sahip ürünlerle temizleyerek işe başlayabilirsin.

 • Aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirmek için her gün geniş spektrumlu bir güneş kremi ile korumayı asla unutmamalısın. 

 • SPF 15 ve üstü faktöre sahip güneş koruyucu kremlerle cildini güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilirsin. 

 • Açık havaya çıkmadan önce güneş kremini bolca uyguladığından emin olmalı ve bulutlu bir gün olsa bile en az iki saatte bir yeniden uygulamalısın. 

 • Tabii bir de cilt bariyerini onarabilen ve cilt bariyerini güçlendiren kremler kullanarak cilt bariyerine destek olabilirsin. 

İşte bizim en sevdiğimiz cilt bariyerini güçlendiren ürünler:

Yüz için Cilt Bariyerini Onaran Serum Önerisi

Yüz için Cilt Bariyerini Onaran Serum Önerisi

Cilt bariyerini güçlendirmek için ne yapmalı? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yaşımız ilerledikçe cilt bariyerimiz zayıflamaya başlıyor. Bunun sonucunda da cildimizde kırışıklık görünümü oluşumu ve dolgunluk kaybı meydana geliyor. İşte bu duruma engel olabilmek için biz La Roche-Posay Hyalu B5 Serum kullanıyoruz.

La Roche-Posay Hyalu B5 ggarcilt bariyerini güçlendiren serum, iki çeşit hyaluronik asit, vitamin B5 ve madecassoside içeren formülüyle cilde dolgun bir görünüm sağlamaya ve cilt bariyerini onarmaya yardımcı oluyor. Cildimizin sıkı, nemli ve dolgun görünmesine yardımcı olan bu ürün bizim için vazgeçilmez. Çünkü en başta, nemlendirici etkili su bazlı jel yapısıyla cildimizi ideal şekilde nemlendiriyor. Düzenli kullanımda ise ciltteki hassasiyet, kuruluk, kaşıntı vb. şikayetleri de fark edilir düzeyde azaltıyor. 

Yüz için Cilt Bariyerini Onaran Krem Önerisi

Yüz için Cilt Bariyerini Onaran Krem Önerisi

Hassas cilde sahip olanların mutlaka cilt bariyerini güçlendiren kremlere ihtiyacı var. Bize göre en iyi cilt bariyeri güçlendiren kremlerin başında La Roche Posay Toleriane Ultra geliyor. Cildin hassasiyetini azaltan ve hızlı bir rahatlama hissi veren Toleriane krem, özellikle alerjiye eğilim gösteren ciltler için harika bir onarıcı yüz kremi seçeneği! Cilt bariyerini güçlendirmek için shea yağı ve gliserin içeren La Roche Posay yüz kremi, formülündeki neurosensine ile cildi rahatlatmaya yardımcı oluyor. Böylece ciltte kaşınma ve yanma hissi azalıyor.

Vücut için Cilt Bariyerini Güçlendiren Ürün Önerisi

Vücut için Cilt Bariyerini Güçlendiren Ürün Önerisi

Yalnızca yüzümüzün değil, vücudumuzun da cilt bariyerini güçlendirmeyi unutmamamız gerek. Bu konuda ise favorimiz hem yetişkinler hem çocuklar hem de bebekler için kullanılabilen La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M. Cilt bariyerini güçlendirerek rahat bir his veren, cildi yatıştırmaya katkı sağlayarak kuruluk hissi sonucu oluşan kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olan bu balsamı biz hep elimizin altında tutuyoruz. Aynı zamanda bu ürün çok kuru ve atopiye eğilim gösterebilen ciltlerde de kullanılabiliyor.

Cilt Bariyerini Onarmak için Yoğun Bakım Önerisi

Cilt Bariyerini Onarmak için Yoğun Bakım Önerisi

Cildimizin onarılmasına yardımcı olmak, cilt hasarı oluşan bölgeleri onarmak için de bir favorimiz var: La Roche-Posay Cicaplast Baume B5! Ürün, içeriğindeki yüzde 5 panthenol ve madecassoside ile cilt hasarı oluşmuş hassas ciltlerin onarılmasına yardımcı oluyor ve cilde bakım yapıyor. Aynı zamanda bebek, çocuk ve yetişkinlerin kullanımına da uygun.

Cilt Bariyerinin Korunması için Nemlendirici Önerisi

Cilt Bariyerinin Korunması için Nemlendirici Önerisi

Cilt bariyeri işlevini yerine getiremediğinde nem kaybediyor ve cilt nemsiz kalıyor. Nemi cilde hapsederek 2.3 katı kadar nem veren ve cildin 24 saate kadar da nemli kalmasını sağlayan Kiehl's Ultra Facial Cream, bugüne kadar kullandığımız en iyi nemlendiricilerden biri. Sert hava koşullarında bile etkili olan bu nemlendirici krem o kadar hafif yapılı ki cilt tarafından kolayca emiliyor. Kuru ciltleri bile eksiksiz bir şekilde nemlendiriyor ve cildin çok uzun süre nemli kalmasını sağlıyor.

Cilt bariyerini koruyan yüz temizleme jeli önerisi

Cilt bariyerini koruyan yüz temizleme jeli önerisi

Cildini yağ, kir ve makyajdan arındırırken aynı zamanda cilt bariyerinin korunmasını da sağlamak için Garnier Saf & Temiz Nemlendiren Temizleyici'yi kullanabilirsin. Hyaluronik asit, seramid ve kil içeren formülü ile cildi temizlerken nemlendiren bu yüz temizleyici, aynı zamanda gözenek görünümünün de azalmasına yardımcı oluyor.

Bozulan Cilt Bariyeri Deri İncelmesine Neden Olur mu?

Deri incelmesi yetişkinlerde sık sık görülüyor. Özellikle yüz, eller ve kollarda zaman içinde kılcal damarlar çok daha net bir şekilde göze çarpıyor. Derinin orta katmanı olan dermis, epidermis ile alt doku arasında yer alıyor. Dermis katmanı cilde güç, esneklik ve elastikiyet sağlıyor. Fakat güneşten doğru şekilde korunmamak, cilt bakım ürünlerini yanlış kullanmak ve yaşın ilerlemesi deri incelmesine neden olabiliyor. Cilt bariyerinin bozulması sonucu meydana gelen bazı deri incelmesi belirtileri gözle görülebiliyor:

 • İnce ve kuru cilt görünümü

 • Kolayca yırtılan ve kanayan cilt yüzeyi

 • Cilt yüzeyinde görülen morarma

 • Cilt yüzeyinde lekelenmeler

Bozulmuş Cilt Bariyerinin Yol Açtığı Deri İncelmesi Nasıl Geçer?

Bozulan cilt bariyerini onarmak için öncelikle bir dermatoloğa başvurman gerektiğini unutmamalısın. Bu sayede senin için en doğru olan cilt bariyeri güçlendirici kremler ve serumlarla tanışabilirsin. Zarar görmemiş cilt bariyerini güçlendirmek için bizim önerdiğimiz krem, serum ve yüz maskelerini de incelemeden geçme deriz.

Unutma, cildini doğru kremlerle nemlendirmen ve mevsim fark etmeksizin her gün güneş kremi kullanman gerekiyor. Ayrıca bunun için göz çevresi bakımına da başlayabilirsin. Bizim önerimiz, Garnier 1/2 Milyon Probiyotik Türevi Içeren Onarıcı Kağıt Göz Maskesi! Yarım milyon probiyotik türevi içeren bu kağıt maske, göz çevresindeki cilt bariyerini onarmaya yardımcı oluyor. Vegan bir formüle sahip olan Garnier kağıt göz maskesi, hassas ciltlere de uyum sağlıyor. 

Cildine bakmaya hemen başla!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?