Cilt Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapabilirsin?


Sağlıklı, ışıltılı bir cilde sahip olmak ve bu cilt görünümüne ulaşmaya çalışmak hiç bitmeyen bir mücadele gibidir. Bir gün uyandığımızda cildimizin ışıl ışıl olduğunu görüp, harika hissedebiliyoruz. Ancak ertesi gün, bir bakıyoruz ki dünkü o ışıl ışıl görünümden eser yok. Solgun, donuk bir cilt görünümüne sahibiz… Aslında cilt sağlığımız söz konusu olduğunda bu duruma neden olan birçok faktör var. Genetik, hormonal faktörler, beslenme, yaşam tarzı seçimleri, hava kirliliği gibi etkenlerden oluşan bir liste uzayıp gider…

Tabii her cilt problemini çözmek de zaman alabilir, bu nedenle mutlaka dermatolog tavsiyesi almak şarttır. Dermatolog tavsiyesiyle de beraber cilt kalitesini arttırmak için hem bakım rutininde hem de yaşam tarzında bazı değişiklikler yapman gerekir. Bugün, bu yazımızda cilt kaliteni arttırmak için yapabileceklerini derledik. Hadi başlayalım! :)

1. Her gün güneş kremi kullan

Her gün güneş kremi kullan

Cildimiz en büyük organımızdır ve özenle bakılması gerekir. Cildimize özen göstermenin yolu ise onu korumaktan geçer. Zamanımızın çoğunu içeride geçirsek de veya güneşli bir gün olmasa bile güneş koruyucu krem kullanmak şarttır. Cildimiz arabadayken veya işe gidip gelirken, yürürken, evin içinde olduğumuzda da güneş ışınlarına maruz kaldığı için güneş koruyucu kreme ihtiyacımız vardır. Yüzümüze, boynumuza ve göğsümüze her gün en az SPF30 + içeren günlük bir nemlendirici uygulayarak ve bunu da bir alışkanlık haline getirerek cildimizi koruma altına alabiliriz.

2. Cildini nemli tut

Cildini nemli tut

Günlük rutinimizde, cildimizi temizledikten hemen sonra nemlendirmeye yardımcı olmak için bir nemlendirici uygulamamız gerekir. Cildimizin sağlıklı görünmesi için nemli tutmak önemlidir. Yağlı bir cildin de olsa cildinin yine de neme ihtiyacı vardır. Özellikle yatmadan önce cildini temizlediğinden ve makyajını iyice çıkardığından emin olman nemlendirme adımı kadar önemlidir.

3. Uykunu al

Uykunu al

Uyku, genel sağlığımız ve cilt sağlığımız için çok önemlidir. Uykusuzluk cilt görünümümüzü açıkça etkiler ve kırışıklıkların, şişkinliğin ve koyu halkaların görünümünü de arttırır. Yeterince uykumuzu alamadığımızda bu durum yüzümüzden belli olur. Çünkü yüzümüz daha solgun görünür, göz altlarımızda koyu halkalar oluşur, ödem nedeniyle yüzümüzde şiş bir görünüm oluşur. İşte bu durumlara engel olmak için 7-8 saat kadar gece uykusunu hedeflememiz gerekir.

4. Sağlıklı beslen

Sağlıklı beslen

Yeterince uyumanın sağlığımız için önemli olduğu gibi, beslenme düzenimize dikkat etmek ve şekerden, işlenmiş gıdalardan kaçınmak da önemlidir. Bol şeker, rafine karbonhidrat, işlenmiş ve kızartılmış yiyecekler içeren öğünler sadece genel sağlığımıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda cildimizin de etkilenmesine neden olur. Yediklerimizin cilt sağlığımız üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Akne eğilimi ve erken yaşlanan cilt gibi belirli cilt rahatsızlıkları söz konusu olduğunda beslenmenin önemi büyüktür. Bu nedenle cilt kaliteni arttırmak istiyorsan mutlaka beslenmene dikkat etmen gerekir.

5.Yaşlanma karşıtı bakıma geç kalma

Yaşlanma karşıtı bakıma geç kalma

Yaşlanma karşıtı bakım söz konusu olduğunda erkenden önlem almak, cildine düzenli olarak özenli bakım yapmak çok önemlidir. Bu nedenle yaşlanma belirtileri kendini göstermeden önce cildine yaşlanma karşıtı bakım yapmanı öneririz. Eğer kırışıklık görünümü gibi yaşlanma belirtileri başladıysa da asla geç olmadığını bilmelisin. Sana ve cildine uygun bakımla kırışıklık görünümünün azalmasına destek olabilirsin.

6. Susuz kalma

Susuz kalma

Bol su içmek hem daha iyi hissetmemize hem de daha iyi bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur. Dehidrasyon, yani vücudun susuz kalması, yorgunluk ve sindirim sorunları gibi birçok rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde yeterince su içmek cildimiz için de idealdir. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!