Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sağlıklı yaşam tutkunlarının tercihi kinoa, glütensiz içeriği ve beden sağlığındaki faydaları ile oldukça popüler. Ancak sen onu sadece besin olarak faydalı buluyorsan yanılıyorsun. Çünkü kinoa aynı zamanda cilt sağlığı ve güzelliğindeki etkileri sebebiyle de adından söz ettiriyor. Peki, sen onu ne kadar tanıyorsun?

Dur durak bilmeden cilt güzelliği araştırmaları yapan biz, tabii ki her derde deva kinoayı da araştırdık. Pürüzsüz cilt görünümüne kavuşmanı sağlarken, en büyük cilt problemlerine de dur diyebileceğin kinoa dosyasını açıyoruz. 

Kinoa Nedir?

Kinoa Nedir?

Minik taneler şeklinde sunulan ve genelde tahıl olarak bilinen kinoa, aslında tahıl değil bir tohum. Bu tohum, ıspanakgiller familyasından olan kinoa bitkisinden elde ediliyor. Tarihi ise İnkalara dayanıyor. Güney Amerika’da bolca yetiştirilen ve uzun zamandır da bilinen kinoa, NASA astronotlarının besin ihtiyacını gidermesi vesilesiyle tüm dünyada tanınmaya başlıyor. Öyle ki 2013 yılını Birleşmiş Milletler, “kinoa yılı” ilan ediyor. Böylece bu süper besin tüm dünyada üne kavuşuyor.

Kinoa Ne İşe Yarar?

Kinoa Ne İşe Yarar?

Beyaz, siyah, kırmızı ya da altın gibi çok çeşitli türleri bulunan kinoa, yüksek besin değerine sahip oluşu ile biliniyor. İçerisinde A, B ,C, D, K  gibi güçlü vitaminlerin yanı sıra protein, magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor da barındırıyor. Tüm bu yararlı bileşenleri nedeniyle de elbette ki sağlık açısından mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Harika değil mi?

Bu kadar değerli bir besinin, mutlaka cilt için de faydaları olmalıdır diye düşünerek yaptığımız araştırma sonucu, harika bilgilere ulaştık. Üstelik kinoa sadece cilt değil, saç sağlığı için de faydaları bulunan bir besinmiş. Bunun içinse kinoa yağından elde edilen çeşitli formüller bulunuyormuş. Ancak kinoanın saça faydalarını bu defalık başka sefere bırakıyoruz. Çünkü biz bu yazımızda sana, kinoanın cilt güzelliğindeki etkilerinden bahsedeceğiz.

Kinoanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Kinoanın Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisinde pek çok vitamin, mineral ve antioksidan bileşenler barındıran kinoa, cildindeki pek çok sorun ile başa çıkmanda sana yardımcı olabilecek bir besin. Ciltte bıraktığı güzelliklerse şöyle;

Yaşlanma Karşıtı Bakım Uygular

Kinoa, içerisinde lizin adında bir bileşen barındırıyor. Ciltteki kolajen ve elastin yapımına dahil olan lizin, bu sayede cildin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca antioksidan bakımından zengin oluşu, serbest radikallerin cilde etkilerini önlüyor. Böylece de cilt, kırışıklık ve leke gibi erken yaşlanma belirtilerinden kurtulup, daha sıkı bir görünüme kavuşuyor.

Akne ve Sivilceleri İyileştirir

Akne ve Sivilceleri İyileştirir

Kinoanın sanıyoruz en önemli etkilerinden biri de akne ve sivilcelere iyi gelmesi. Pek çoğumuzun problemi olan ve bir türlü kurtulamadığı bu cilt sorununa kinoanın iyi geldiği saptanmış. Ölü hücreleri arındırması ve antienflamatuar olması sayesinde kinoa tohumu, akne ve sivilceleri iyileştiriyor. Sivilce oluşumuna neden olan gözenek kirlerini ise yok ediyor.

Zarar Gören Ciltleri Onarır

Bu değerli tohum, içerdiği antioksidanlar ve proteinler sayesinde hücre yenilenmesine katkıda bulunuyor. Böylece cilde hasar verebilecek tüm lezyonlar ile de savaşıyor. Sonuç: Güneş gibi çeşitli dış etkenlerin zararlarından korunan ve yenilenen bir cilt dokusu!

Hassas Ciltleri Yatıştırır

Hassas bir cilt yapısına mı sahipsin? O halde kinoadan destek alabilirsin. İçerisinde barındırdığı B3 vitamini sayesinde kinoa, alerji, kızarıklık ve kaşıntı gibi problemleri ortadan kaldırıyor. Sen de cildine oldukça hassas ve nazik bir bakım uygulayan kinoadan vazgeçmek istemeyeceksin.

Cilt Lekelerini Azaltır

Cilt Lekelerini Azaltır

Yine içerisinde barındırdığı B vitamini ile kinoa, cilt lekelerini gidermede en büyük yardımcılarından biri olabilir. Pigmentasyon önleyici bileşenleri sayesinde cilt tonunu düzenleyen kinoa, yüzünün çeşitli bölgelerinde oluşabilecek koyu lekeleri de azaltmanı sağlıyor.

Kinoa Cilde Nasıl Uygulanır?

Kinoa, cilt üzerinde mucizevi etkilere sahip olan mükemmel bir besin. Ancak bu değerli besini yüzüne doğrudan uygulama yapmaktan kaçınmanı öneriyoruz. Bunun yerine içerisinde kinoa barındıran bakım ürünlerine yönelebilirsin.

Sen de kinoa yüz maskesi gibi içerisinde kinoa barındıran çeşitli cilt bakım ürünleri ile cildindeki pek çok problemi ortadan kaldır. Kinoa ile genç, pürüzsüz ve ışıl ışıl görünen bir cilde kavuş!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?