Hint Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?


Kişisel bakımın hemen her adımında karşımıza çıkan Hint yağı nedir, Hint yağının kullanım alanları nelerdir ve Hint yağı ne işe yarar senin için derledik!

Hint yağı kullananlar yorumlarında bu yağın tüm bakım rutinlerini değiştirdiğini ballandıra ballandıra anlatınca, kendisi elbette bizim de kadrajımıza girdi. Şu an “Hint yağı mı? O da ne?” diyen pek çok kişi olması muhtemel. Bu ismi daha önce duymayanlar belki Hint yağı bitkisi olarak anılan “castor” ismine aşina olabilir. “Castor oil” olarak da bilinen Hint yağının faydaları nelerdir diye soracak olursan, sana nemlendirme başta olmak üzere karşımıza çıkan pek çok etkiyi sayabiliriz. Hadi öyleyse, Hint yağı hakkında bilmen gereken tüm detayları dökmeye başlayalım!

Hint Yağı Nedir?

Hint Yağı Nedir?

Hint yağı, ana vatanı Hindistan olan ricinus communis bitkisinin tohumlarından elde edilen bitkisel bir yağ çeşidi. Sarımsı bir renge sahip olan bu yağ Hint yağı bitkisinin tohumları preslenerek elde ediliyor. Hint yağı fiyatları da bu presleme işlemi sırasında kullanılan tohumların kalitesine, işlem sırasında uygulanan sıcaklık düzeyine ve filtreleme işlemlerine bağlı olarak değişiyor.

Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Nemlendirici etkisiyle öne çıkan Hint yağı cilde yumuşaklık ve elastikiyet kazandırmak için kullanılabiliyor. Masaj esnasında da kullanılabilen bu yağ kasları rahatlatmak için uygun bir seçenek oluyor. Kullananlara göre Hint yağı yüze iyi gelir mi sorusunun cevabı da evet. Ancak bu yağın etkisi kişiden kişiye değişebileceği için yüzüne veya vücuduna Hint yağı uygulamadan önce muhakkak dermatoloğuna danışmalısın.

Konu buraya gelmişken, “Peki, Hint yağı saça uygulanır mı? Hint yağı saç uzatır mı?” diye soranlar da olabilir. Evet, bu zengin içerikli yağ saç için de kullanılabiliyor. Geleneksel olarak saç bakımında Hint yağı kullananlar bu bitkisel maddenin saçı nemlendirdiğini ve parlaklık verdiğini söylüyor. 

Hint Yağı Kirpik Uzatır mı?

Hint yağının kirpikleri uzatma konusundaki etkisi henüz kanıtlanmış değil. Bununla birlikte kaş ve kirpik bakımında Hint yağı kullanımının yağ asitleri ve vitamin içeriği sayesinde ideal uzama sürecini desteklediği paylaşılıyor. Bu nedenle bu yağ kaş ve kirpik bakımında sık sık kullanılıyor. 

Tekrar vurgulayacak olursak, Hint yağını cildine, saçlarına, kaş ve kirpiklerine uygulamadan önce mutlaka dermatoloğuna danışmalısın. Ne de olsa bitkisel yağlar tamamen doğal içerikli olsalar bile yanlış kullanıldıkları takdirde çeşitli reaksiyonlara yol açabiliyor.

Hint Yağı Nerelerde Kullanılır?

Hint Yağı Nerelerde Kullanılır?

Hint yağı hem kozmetik hem de farmakoloji (eczacılık) alanında kullanılabiliyor. Örneğin; bazı tedavi edici ürünlerin içerisinde Hint yağına yer verildiği biliniyor. İlaçların yanı sıra saç, cilt, kaş ve kirpik bakım ürünlerinin içeriğinde de Hint yağı kullanılabiliyor. Ancak bu sana Hint yağını gönül rahatlığıyla doğrudan kullanabileceğini düşündürtmemeli. 

Hint yağı gibi taşıyıcı yağları başka herhangi bir maddeyle inceltmeden tek başına kullanmak, cildinde hassasiyete ve/veya komedojenik etkiye yol açabilir. Cilt Bakım Yağları Hakkında Bilmen Gereken 5 Şey yazımızda Hint yağı gibi doğal yağları kullanılırken dikkat edilmesi gereken detayları bulabilirsin.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?
  • Hint yağı kullanıcılar tarafından direkt veya farklı (esansiyel) yağlarla karıştırılarak uygulanabiliyor.

  • Öncelikle uygulama yapılacak alana uygun miktarda Hint yağı alınıyor.

  • Uygulama sırasında yağın etkinliğini artırabilmek için avuç içleri birbirine sürtülerek yağ ısıtılıyor. 

  • Eğer kirpiklere veya kaşa uygulama yapılacaksa genellikle temiz pamuklu çubuklardan yardım alınıyor.

  • Uygulama tamamlandıktan sonra Hint yağının etki edebilmesi için bir süre bekleniyor. Bu sürenin cilt için 15 dakikanın altında tutulması gerekiyor. Saçta ise bu yağın 30 dakikaya kadar bekletilebileceği belirtiliyor.

  • Uygulama sonrasında yağın su ve uygun bir temizleyiciyle arındırılması gerekiyor.

Hint Yağı Ne Kadar Kullanılır?

Hint Yağı Ne Kadar Kullanılır?

Hint yağının ne kadar kullanılması gerektiğiyle ilgili kural niteliğinde bir bilgi bulunmuyor. İhtiyaç duyulan yağ miktarı uygulama yapılacak alana ve kişisel kanaate göre belirleniyor. Saç bakımında Hint yağı kullananların aktardığına göre ortalama bir-iki yemek kaşığı (15 ila 30 ml) Hint yağı saç bakımı için yeterli oluyor. Cilt bakımında Hint yağı kullananlar ise cildi nemlendirmek için bir-iki çay kaşığı (5 ila 10 ml) Hint yağının yeterli olduğunu söylüyor.

Kimler Hint Yağı Kullanamaz?

Kimler Hint Yağı Kullanamaz?

Hint yağı zengin içeriğiyle pek çok kişi tarafından kullanılsa da uzmanlara göre bu yağı kullanmaması gerekenler kişiler de bulunuyor. Olası sonuçları bilinmediği için hamilelerin ve emzirenlerin bu yağı kullanmaktan kaçınması tavsiye ediliyor. Ayrıca hassas cilt tipine sahip olanların, cildinde enfeksiyon ve açık yara bulunanların da Hint yağı kullanmamaları öneriliyor.

Hint yağı saçta nasıl kullanılır, cilde etkileri nelerdir artık biliyorsun. Doğal yağlar ilgini çekiyorsa Argan Yağı Faydaları Nelerdir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır? yazımıza da mutlaka göz atmalısın!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?