Cilt Bakım Ampullerini Hangi Aşamada Kullanmalısın?

Cilt Bakım Ampullerini Hangi Aşamada Kullanmalısın?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Son zamanların yükselen trendi olan cilt bakım ampullerini cilt bakımının hangi aşamasında kullanman gerektiğini biliyor musun?

Cilt bakım ampulleri son dönemde gittikçe yükselen bir cilt bakımı trendi haline geldi. Bu minik şişeler, cilt endişelerimiz için birer iksir içeriyorlar adeta. Peki, kafaları en çok karıştıran “Cilt bakım ampulleri hangi aşamada kullanılır?” sorusunun yanıtını biliyor musun? Bu konsantre cilt bakım iksirlerini, rutinine nasıl dahil edebileceğini adım adım anlatıyoruz!

Serum ve ampul arasındaki fark nedir?

Serum ve ampul arasındaki fark nedir?

Cilt bakım ampulleri ile serumlar arasındaki farklı açıklamak gerekirse, ampullerin konsantre ve tek kullanımlık serumlar olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle belirli bir cilt problemine odaklanan, içinde bir veya iki aktif içerik bulunduran ve etkisi yoğunlaştırılmış ampullerin en önemli özelliği tek kullanımlık olmaları. 7 veya 10 gün boyunca kür şeklinde uygulanan cilt bakım ampullerinin bir şişesi açıldıktan sonra tamamı uygulanmalı ve fazla açıkta bırakmamalı.

Serumlar ise çok daha uzun süre kullanıma göre formüle edilmiş, etkisi ampullere oranla daha düzenli kullanıma yönelik olan cilt bakım ürünleri. Eğer cildindeki probleme odaklı, belirli bir süreliğine kür uygulamak istiyorsan ampulleri tercih etmelisin. Serumları ise yine cilt bakım rutinine dahil edebilir ama çok daha uzun süre boyunca düzenli olarak kullanabilirsin.

Neden cilt bakımında ampul kullanmalısın?

Neden cilt bakımında ampul kullanmalısın?

Aynaya baktığında belli başlı cilt problemleri dikkatini çekiyorsa ve acil bir önlem almak istiyorsan, ampulleri tercih edebilirsin. Örneğin yazdan sonra cildinde beliren lekeleri gidermek, son dönemde arttığını düşündüğün ince çizgi ve kırışıklıklarına yoğun bir bakım yapmak veya cildinin ışıltısını kaybettiğini düşünüyorsan bir bakım kürü uygulamak için cilt bakım ampullerini tercih edebilirsin.

7 veya 10 gibi bir sürede gözle görülür sonuç almanı sağlayacak cilt bakım ampullerini, dönem dönem cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Böylece cildin, ampulleri uyguladığın dönemde yoğun bir bakım görmüş olacak. Tek dikkat etmen gereken, aktif içerikli ve yüksek konsantrasyonlu bu ürünleri, her gün uzun bir süre değil, üzerinde belirtildiği süre kadar kullanmak.

Cilt bakım ampullerini hangi aşamada kullanmalısın?

Cilt bakım ampullerini hangi aşamada kullanmalısın?

Cevabı en çok merak edilen soruların başında, “Ampulleri cilt bakımının hangi aşamasında kullanmalıyım?” geliyor. Cilt bakım ampullerini cilt bakım rutinine dahil etmenin birkaç farklı yolu var:

  • Serum yerine kullanmak:
    Eğer düzenli olarak serum kullanıyorsan, cilt bakım ampullerini serum adımının yerine koyabilirsin. Zaten yaklaşık 1 hafta boyunca kullanacağın için uygun olacaktır. Cildine ne zaman özel ve yoğun bir bakım yapma ihtiyacı duyarsan, o dönemlerde ampulleri serum yerine kullanabilirsin.
  • Serum ile birlikte kullanmak:
    Bu iki üründen birlikte daha etkili bir sonuç elde etmek için ikisini bir arada da kullanabilirsin. Örneğin cildinin çok kuruduğu bir dönemde nemlendirme etkili bir serum ile anti-aging etkili ampulü birlikte kullanabilirsin. Eğer hassas bir cilde sahipsen, iki üründen birini tercih etmeni önerebiliriz.

Ampulü uygulayıp, cildine dağıttıktan sonra 5 dakika kadar beklemen yeterli olacaktır. Cildin ampulün içindeki konsantre serumu emdikten sonra, üzerine nemlendiricini ve güneş kremini uygulayabilirsin.

Gündüz cilt bakımında ampuller

Gündüz cilt bakımında ampuller

Cilt bakımında ampulleri hem gündüz hem gece kullanabilirsin. Genellikle ampuller de, gece veya gündüz kullanımı olarak ayrılırlar. Bunun sebebi, formüllerindeki aktif içeriklerin en etkili olacağı zamanlarda kullanılmalarıdır. Örneğin C vitamini içeren ampulleri sabahları kullanabilir, cilt yenileme ve cilt tonu eşitleme etkisi olan glikolik asit içeren ampulleri de geceleri kullanabilirsin. Gündüz cilt bakımında ampul kullandığında, mutlaka ama mutlaka son adımda cildine SPF 15 ve üzeri koruma içeren bir güneş kremi uygulamayı unutma.

Gece cilt bakımında ampuller

Cilt geceleri kendini daha hızlı yenilediği için, özellikle mikro peeling etkili, cilt yenileme, ton eşitleme ve leke giderme gibi özelliği olan glikolik asit içeren ampulleri geceleri uygulaman daha iyi olabilir. Böylece ampuller gece boyunca cildinde çalışarak, sabahları çok daha canlı, aydınlık ve tazelenmiş bir ciltle uyanmanı sağlayabilir. Her ne kadar ampulleri cildine gece uygulasan da, bu kür boyunca SPF 50 içeren güneş kremini asla eksik etmemelisin.

Cilt bakımı ampulü önerisi

Cilt bakımı ampulü önerisi

Eğer cildinde renk eşitsizliği, pürüzler ve leke görünümünden şikayetçiysen, cildinin eski sıkılığını ve aydınlık görünümünü kaybettiğini düşünüyorsan, L’Oréal Paris Revitalift Lazer 7 Günlük Kür’ü deneyebilirsin. %10 glikolik asit içeren bu cilt bakım ampulleri, 7 gün boyunca kullanıldığında cildin daha aydınlık, eşit tonda, yenilenmiş ve pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Kutuda bulunan 7 cilt bakım ampulünü, 7 gün boyunca akşamları cildine uygulayabilirsin. Bu ampuller ciltte nazik bir peeling etkisi yaratarak cildin yenilenmesini ve aydınlanmasını sağlıyor. Gece ampulleri uyguladıktan sonra, gündüzleri de SPF 50 içeren bir güneş koruyucu ile cildini güneşin zararlı etkilerine karşı koruman gerektiğini de unutmamalısın. Ampullerden sonra, 7 günde yenilenmiş cilt etkisini gözlerinle göreceksin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?