Yaşlanma karşıtı kremlerle kolajen üretimi nasıl arttırılır?

Yaşlanma karşıtı kremlerle kolajen üretimi nasıl arttırılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Cilt sıkılığının sırrı olan, ancak 20'li yaşlarımızdan itibaren düşüşe geçen kolajenin geri kazanımı için aktif içerikler yardımı ile yaşlanma ve kırışıklık karşıtı bakımda gerekli proteini daha uzun süre korumak ve onarmak dermatolojinin en popüler konularından biridir. Peki, kolajenin faydaları nelerdir ve kırışıklıkları nasıl etkiler?

Kolajen ve yaşlanma karşıtı bakımın birbiri ile oldukça ilişkili kavramlar olduğunu daha önceden duymuşsundur fakat herhangi bir yaşlanma karşıtı kolajen kremini veya kolajen serumunu eline alıp içerik listesini kontrol ettiğinde kolajenin içeriklerde görünmediğini fark edince şaşırabilirsin. 

Cildin esnekliğini ve pürüzsüz görünümünü cildin yapısında bulunan proteinler sağlar. 20’li yaşlarımızdan itibaren ise, cildimizdeki kolajen seviyesi her yıl en az %1 azalır. Kolajen kaybına bağlı olarak, ince çizgi oluşumu, sıkılık kaybı gibi cilt problemleri oluşmaya başlar ve bu problemler cilt bakım rutinimizi değiştirmemiz gerektiğinin habercisidir. Hyalüronik asitten farklı olarak kolajen kaybına karşı savaşmak için kullandığın ürünlerin kolajen içermesi gerekli değildir, kolajen üretimini destekleyen kremler ve serumlar kullanmak yeterlidir.

Ciltteki kolajen miktarı zamanla nasıl değişir?

Ciltteki kolajen miktarı zamanla nasıl değişir?

Dermatologlara göre, zamanla cildimizdeki doğal kolajen üretimi hem miktar hem de kalite olarak azalmaya başlar. 80’li yaşlarımıza geldiğimizde ise fibroblast olarak adlandırılan kolajen üreten cilt hücreleri %75’e kadar azalır. UV ışınları, hava kirliliği, tütün, stres ve şeker gibi dış faktörler kolajen kaybını yılda %1’in üzerine çıkarabilir ve cildin kolajen rezervlerini daha hızlı yok edebilir.

Kolajen içeren kremlerin faydaları nelerdir?

Kolajen içeren kremlerin faydaları nelerdir?

Eskiden üretilen cilt bakım ürünleri ve hala piyasada bulunan bazı ürünler genellikle yosun kaynaklarından elde edilen kolajen içermelerine rağmen büyük kolajen molekülleri olduklarından, cildin ikinci katmanı olan dermise ve kolajen üretim bölgesine nüfuz edemezler. Bu büyük moleküllerden dolayı, kolajen cilt yüzeyinin üstünde konumlanır ve hidrasyonun kilitlenmesine yardımcı olsa da kolajenin kırışıklıklar üzerinde çalışması için bunun ötesinde bir etkisi olmaz. 

Gözeneklerden daha büyük olan kolajen molekülleri, kolajen seviyelerini yükseltecek ve cilt bütünlüğü üzerindeki etkisini arttıracak şekilde emilemezler. Bu yüzden büyük kolajen molekülleri içeren kremleri kullanmaktansa kolajen üretimini destekleyen kolajen peptitlerini içeren kremleri ve serumları kullanmak sıkı bir görünüm kazanmanda daha yardımcı olabilir.

Kolajen üretimini arttıracak en iyi cilt bakım içerikleri nelerdir?

Kolajen üretimini arttıracak en iyi cilt bakım içerikleri nelerdir?

Dermiste kolajen üretimini arttırmak için en etkili ürünler kolajenin kendisini içermeden, yaşlanma karşıtı etki göstermek için kolajen üretimini artırmak amacıyla iki farklı şekilde çalışan içerikleri birleştirirler. Birincisi cildin kolajen üretme kapasitesini arttıracak etkiyi yaratarak, ikincisi ise dış faktörlerin kolajeni azaltma yönündeki etkilerini azaltarak.

Kolajenin doğal üretimini uyarmak için bileşenler, kolajen yapan dermal cilt hücreleri olan fibroblastlar üzerine etki ederken diğer bileşenler kolajen yıkımında rol alan enzimleri inhibe eder. MMP olarak adlandırılan ve kolajen üretimine zarar veren bir grup enzim, UV ışına maruz kalma ile aşırı uyarılır, böylece SPF’li ürünler bu tür kolajen hasarlarına karşı korunmada önemli rol oynar.

Kolajen peptitleri: Kolajen üretimini arttıran proteinler

Kolajen peptitleri: Kolajen üretimini arttıran proteinler

Bazı cilt peptitleri, spesifik protein yapıları sayesinde hem yaşlanma karşıtı kolajen üretimini arttırır hem de kolajen üretim hızının azalmasını durdurur. Kolajen sentezini hedeflemeleri ile bilinen peptitler, taşıyıcı molekül olarak görev yapan küçük protein parçalarıdır. Bu peptitler cildimize uygulandığında hücreleri, hücre bileşenlerini (DNA) ve enzimleri hedefleyerek cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlarlar. 

Kozmetik bileşenler olarak peptitler iki tipte bulunur: protein fragmanlarının hidrolizi sonucu elde edilen kolajenin kendisi (kolajen, elastin, buğday veya diğer bitki fragmanları) ya da laboratuvar ortamında aminoasitlerin belirli bir sıra içerisinde sentezlenmesiyle oluşan peptitler. 

Hem kolajen üretimini hedefleyen hem de cildi bozulmasından koruyan cilt bakımı arayışı, tüm yaşlanmaya karşı yararlarıyla daha fazla kolajen ile sonuçlanır. Doğal protein kaybına bağlı olarak oluşan yaşlanma belirtileri, kırışıklık, sarkma gibi cilt problemlerinin daha az görünümü için doğru cilt bakımında kolajen üretimini destekleyen ürünlerin kullanımı önemlidir. Bu ürünler, kolajen kremi, maskesi ya da serumu formunda bulunabilir.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?