Cildinin Yaşlanmaya Başladığını Nasıl Anlayabilirsin?

Cildinin Yaşlanmaya Başladığını Nasıl Anlayabilirsin?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Her ne kadar ertelemek istesek de, cildimizde 30’lu yaşlardan itibaren yaşlanma belirtileri belirginleşmeye başlar. Önce ince çizgiler ve hafif kırışıklıklar ortaya çıkar, ardından hacim kaybı ve esneklik kaybı zamanla fark edilir hale gelir.

Şu bir gerçek ki, cilt yaşlanmasının nedenlerinin çoğu doğaldır. Ancak cildimizin erken yaşlanmasının önüne geçebilir ve yaşlanma belirtilerinin görünümünün azalmasına destek olabiliriz. Bunu nasıl başarabileceğini, cildin yaşlanma belirtilerini ve daha fazlasını merak edenleri, yazımızın devamına alalım!

Cildin Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Cildin yaşlanmasının üç ana belirtisi vardır ve her biri cildimizi farklı şekilde etkiler:

1.Kırışıklıklar:

Kırışıklıklar

Cilt yaşlanmasının ilk belirgin belirtileri ince çizgiler ve kırışıklıklardır. Kazayağı görünümü olarak bilinen kırışıklıklar, ince çizgiler de artık gözlerin dış köşelerinde fark edilir olmaya başlar. Bunlar, 30 yaş civarında ortaya çıkabilir. Ancak hepimiz farklı şekillerde yaşlanırız. Bu yaşlanma da genetik ve yaşam tarzımıza bağlıdır.

İnce çizgileri alındaki kırışıklıklar izler. İlk başta bunlar sadece yüz ifadelerimizi değiştirirken cildimiz hareket ettiğinde, mimik yaptığımızda daha fazla belli olur. Daha ileriki yaşlarda ise daha belirgin hale gelirler ve yüzümüz hareketsiz olsa bile görülebilen, kalıcı kırışıklıklara dönüşürler.

2.Hacim kaybı:

Hacim kaybı

Cildimiz yaşlanmaya başladıkça hacim kaybı da yaşamaya başlıyor. Cildimiz sarkmaya, yanaklarımız düzleşmeye başlıyor. Hatta 50’li yaşlardan itibaren gıdı sarkması da başlıyor. 40’lı yaşlardan itibaren ise burnumuz ve ağız çevremizde, nazolabial bölge dediğimiz kısımda hacim kaybına bağlı sarkma başlıyor.

3.Elastikiyet kaybı ve derin kırışıklıklar:

Elastikiyet kaybı ve derin kırışıklıklar

Cildimiz olgunlaştıkça yapısı, dokusu zayıflar ve elastikiyetini, sıkılığını kaybeder. Cilt de daha kuru hale gelir ve genç cilt ile ilişkilendirdiğimiz parlaklığını kaybeder. Bu değişiklikler farklı yaşlarda görünür hale gelir, ancak en çok 50 yaş üstünde olanlarda görülür.

Cilt Yaşlanmasına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Cildimizin yaşlanmasına etki eden faktörleri iç ve dış etkenler olarak 2’ye ayırabiliriz.

İç faktörler:

  • Hormonsal faktörler: Yaş ile beraber azalan östrojen seviyesi, cildin yaşlanma başlamasına neden olur.
  • Cilde daha az kan akışı sağlanması: Cildin yüzeyine besinlerin ve oksijenin verilmesinin engellendiği anlamına gelir. Genç cildin özelliği olan parlaklık azalır.
  • Genetik: Cildin yaşlanmasında kilit rol oynar.
Cilt Yaşlanmasına Etki Eden Faktörler Nelerdir

Dış faktörler:

  • Güneş ışınları: Cildin yaşlanmasının başlıca dış nedenidir. Güneşin neden olduğu cilt hasarı foto yaşlanma olarak bilinir ve eşit olmayan cilt tonu, genellikle ortaya çıkan ilk işaretlerden biridir.
  • Hava kirliliği: Hava kirliliği, cilde zarar veren serbest radikallerin salınmasını tetikleyebilir. Kirlilik, güneşe maruz kalmanın etkilerini de kötüleştirmektedir.
  • Beslenme: Antioksidanlar, cilde zarar veren ve cildin yaşlanmasını hızlandıran serbest radikalleri nötralize etme yeteneğine sahip moleküllerdir. Antioksidan açısından zengin birçok meyve ve sebze yemek, yaşlandıkça cildimizin bakımının önemli bir parçasıdır.
  • Düzensiz cilt bakımı: Yanlış cilt bakım ürünleriyle, cildin ihtiyaçlarına cevap veremeyen ürünlerle yapılan cilt bakımı, cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir. Cildin temel ihtiyaçlarını hedefleyen bakım ürünlerinin, düzenli uygulanmasıyla cildin erken yaşlanmasının önüne geçilebilir.

Cilt Yaşlanmasına Engel Olmak için Nasıl Bir Bakım Yapmalı?

yaşlanma karşıtı bakım

Cildimiz, her yaşta değişir ve bakım şekli, cildin değişen ihtiyaçlarını yansıtmalıdır. Doğru ürünlerle uygulanan düzenli cilt bakım rutini, yaşlanma belirtilerine engel olmak için atabileceğin en önemli adımdır. Bu noktada her şeyden önce, yaşlanma belirtilerine karşı bakım ürünlerini, rutinine dahil etmeni öneririz.

Dediğimiz gibi, her yaşta cildin ihtiyacı farklı. Bu nedenle yaşa uygun bakım önemli. Bizim bu konudaki favorimiz ise L’Oréal Paris Yaş Uzmanı serisi. 30’lu, 40’lı ve 50’li yaşlara uygun kırışıklık karşıtı kremleri ve çok sevdiğimiz kağıt maskeleri ile yaşımızın ihtiyaç duyduğu yaşlanma karşıtı bakımı yapabiliyoruz!

30’lu yaşlar için kırışıklık karşıtı bakım:

30’lu yaşlar için kırışıklık karşıtı bakım

30’lu yaşlarda cildimizde hem kolajen miktarı azalmaya hem de cildimiz daha fazla neme ihtiyaç duymaya başlar. L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 30+ Kırışıklık Karşıtı Nemlendirici Krem, cildimizi nemlendirerek ilk kırışıklıkların azalmasını sağlıyor, cildin elastikiyetini güçlendiriyor. Bunu da içerisinde yer alan kolajen biosferleri sayesinde sağlıyor.

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 30+ Kırışıklık Karşıtı Nemlendirici Krem ile ince çizgiler azalıyor, cilt çok daha canlı, pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor ve sağlıklı bir ışıltıya sahip oluyor!

Tabii ki 30’lu yaşlarda kazayağı görünümüne de engel olmaya başlamak önemli. Cildimize anında etki eden kağıt maskeler ise pratik kullanımları, anında etkileri ile en sevdiğimiz ürünlerden! L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 30+ Canlandırıcı Kâğıt Göz Maskesi de Kolajen ve Hyaluronik Asit içeriği ile ilk kullanımda cildimize anında etki ediyor ve hem göz çevremizi güzelce nemlendiriyor hem de göz altı torbalarının görünümünü azaltıyor. Serinletici etkisiyle de tam bir canlandırıcı! :)

40’lı yaşlar için kırışıklık karşıtı bakım:

40’lı yaşlar için kırışıklık karşıtı bakım

40’lı yaşlarda yavaş yavaş cildimiz kendini yenileme özelliğini kaybetmeye başlıyor. Böylece kırışıklıklar da artık daha belirgin olmaya başlıyor ve cildimiz sıkılığını kaybediyor. Cildimize yenilenmiş bir görünüm kazandırmak için ise derinlemesine beslememiz çok önemli. L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Krem, 40’lı yaşlardaki cildin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kırışıklıkların görünümünün azalmasına destek olarak cildin daha pürüzsüz, yenilenmiş görünmesini sağlıyor. Özellikle cildin sıkılaşmasına yardımcı olarak daha sıkı, esnek bir görünüm kazandırıyor. Düzenli kullanımla da beraber cilt daha yenilenmiş görünüyor.

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 40+ Sıkılaştırıcı Kağıt Maske de anında etki görmek isteyenler için ideal! Bu kağıt maske ile cilt anında nemleniyor, sağlıkla ışıldıyor! Çok pratik uygulaması sayesinde, sadece 15 dakikada cildine ışıltı kazandırabilir, daha sıkı bir görünüm kazandırabilirsin. Süper değil mi? :)

50’li yaşlar için kırışıklık karşıtı bakım:

50’li yaşlar için kırışıklık karşıtı bakım

50’li yaşlardan itibaren belirgin ve kalıcı hale gelmeye başlayan kırışıklıklara karşı özel bir bakım uygulamak şart. L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 50+ Kırışıklık Karşıtı Yenileyici Krem, 50’li yaşlardaki cildin kırışıklık görünümünün azalmasını sağlayarak yüz hatlarına belirginliğini geri kazandırıyor. Bunu da içerisindeki yağ özleri ile sağlıyor.

Yaşının ihtiyacına uygun, anında etki görmeni sağlayacak bir önerimiz daha var: L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 50+ Yenileyici Kağıt Maske. İster kendine ayıracağın 15 dakikalık bir bakım anında, istersen de günlük aktivitelerini yaparken bu kağıt maskeyi kullanabilirsin. Yüzünle mükemmel şekilde uyum sağlayacağı için sen hareket ederken sabit kalacaktır. Kağıt maskeyi çıkarınca da yoğun şekilde nemlenmiş, beslenmiş, sıkılaşmış cildinin tadını çıkartabilirsin! :)

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?