Güzellik Uzmanından Kırışıklık Karşıtı Krem Rehberi


Tam aksiymiş gibi görünse de, kırışıklıklar öyle bir gecede ortaya çıkmıyorlar. Bu yazımızda, güzellik uzmanından kırışıklık karşıtı kremlerle ilgili bilmen gereken her şeyi öğrenebilirsin!

Bu söylediğimizi mutlaka yaşamışsındır: Normal bir gün, her şey yolunda ve keyfin yerinde…Öğleden sonra bir ara aynaya bakıyorsun ve oradalar: İnce çizgiler! Peki bu kırışıklıklar nereden geliyorlar? İşte “Kırışıklıklar neden olur?” ve “Kırışıklıkları gidermek için ne yapmak gerekir?” gibi bir çoğumuzun aklını meşgul eden soruları, Lancome Güzellik Uzmanı ve Eğitim Direktörü Karolina Abdel Barty’ye sorduk! İşte uzmanından kırışıklık kremleri ile ilgili bilmen gereken her şey…

Yaşlanmanın ilk fark edilen belirtileri nelerdir?

Yaşlanmanın ilk fark edilen belirtileri nelerdir?

Karolina Abdel Bary: Yaşlanmanın belirtileri- ne kadar da korkutucu bir düşünce! Yaşlanmayı düşündüğümüzde, “yaşlı” olma düşüncesinin aklımıza geliyor olması çok normal ama o noktaya gelmeden çok önceleri başlayan ve kendini hissettiren farklar var. Aslında esas kelime “Değişim”. İlk önce belki gözenekler daha belirgin bir hal almaya başlıyor, belki de cilt daha mat ve yorgun görünmeye başlıyor, belki ışıltı azalmaya başlıyor ve ince çizgiler çıkmaya başlıyor.

İnce çizgi ve kırışıklıklara ne sebep olur?

İnce çizgi ve kırışıklıklara ne sebep olur?

KAB: Pek çok sebebi olabilir ama aslında yaşlanmayı iki ana kategoriye ayırabiliriz. İlki kronolojik olan, aslında basitçe zamanın geçmesi ve “doğal” olarak yaşlanmak. İnce çizgiler gülümsemekten dolayı ağız kenarlarında veya yüzü buruşturmaktan kaşların arasında çıkıyor. İkincisi ise harici, yani çevresel yaşlanma. Bu aslında tam olarak hayat tarzından kaynaklanan bir durum. Güneşe maruz kalış şekli, yapılan diyetler, çevre kirliliğine ne kadar maruz kalındığı (çevresel etkenlerin yaşlanma üzerinde etkileri olduğunu biliyoruz), alkol ve sigara kullanımı gibi durumlar yaşlanmayı etkiliyor. Çevresel yaşlanma, doğal yaşlanmayı hızlandırabiliyor. İşin gerçeği, yaşam tarzının, genetik sebeplerden daha çok yaşlanmayı hızlandırdığı da kanıtlandı.

Kırışıklık karşıtı ürünler kullanmaya ne zaman başlanmalı?

Kırışıklık karşıtı ürünler kullanmaya ne zaman başlanmalı?

KAB: Ne kadar erken, o kadar iyi. İlk kırışıklıklar genelde göz çevresinde, alında ve nasolabial kısımda yani burun kenarında çıkıyorlar. Erken yaşta nemlendirici etkili ve güneş koruma içeren (en az SPF 15) kırışıklık kremlerini kullanmak son derece önemli.

Yaşlanma belirtileri için neler yapılabilir?

Yaşlanma belirtileri için neler yapılabilir?

KAB: Duruma göre değişir. Öncelikle, kırışıklıkları önlemek mi istiyoruz yoksa var olan kırışıklıkları azaltmak mı? Eğer önlemek öncelikse, gece ve gündüz olmak üzere cildi iyi bir nemlendirici ile nemlendirmek gerekli. Gündüzleri de en az SPF 15 içeren bir güneş kremini unutmamak gerekir. Eğer hali hazırda görünür kırışıklıklarınız varsa, farklı çözüm yollarımız var: Lancome’un Vissionnaire serisi ilk kırışıklıkları hedefliyor, Renergie serisi ise bir adım ötesinde hem kırışıklıkları hem de sıkılık kaybını hedefliyor. Absolue serisi ise global bir kırışıklık karşıtı seri, yani yaşlanmanın tüm belirtileri ile ilgileniyor ve bunu yaparken hem ileri teknolojiyi hem de lüks içerikleri kullanıyor.

Kırışıklık karşıtı ürünleri ne sıklıkta uygulamak gerekir?

Kırışıklık karşıtı ürünleri ne sıklıkta uygulamak gerekir?

KAB: Bu ürünler günlük cilt bakımının bir parçası olmalı. Her gün, gündüz ve gece kullanılmalı ve mutlaka alışkanlık haline getirilmeli.

Favori kırışıklık karşıtı kreminiz hangisi ve neden?

KAB: Favori kırışıklık kremim Lancome Renergie Lift Multi-Action Cream. Özellikle yaz zamanlarında kullanıyorum. Yapısı çok hafif, güneşe karşı koruyor, cilt tonunu ve dokusunu eşitlemeye yarıyor ve cildi kaldırma, sıkılaştırma gibi etkileri bulunuyor.

Adımda Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

1.Adım: Çevre kirliliğinden korunun

Çevre kirliliğinden korunun

Cildi çevre kirliliğinin zararlı etkilerinden korumak için günlük olarak yapacağınız 2 şey var: Cildi temiz tutmak ve yaşlanma karşıtı ürünlerle antioksidanları kullanmak. Lancome Miel-En-Mouse Foaming Cleaning Makeup Remor, bala benzeyen formu ile makyajı anında eritiyor ve cildi arındırıyor, Energie de Vie Care Moisturizer, bir antioksidan olan E vitamini içeriği ile harika bir günlük nemlendirici oluyor.

2. Adım: Güneşe karşı akıllı davranın

Güneşe karşı akıllı davranın

Güneşin cilde olan zararlı etkilerinden kaçınmak için yolun gölge kısmından yürümek, Bienfait UV SPF 50 gibi SPF içeren ürünler uygulamak akıllıca olacaktır. Hatta bulutlu, yağmurlu günlerde bile.

3. Adım: Su için, cildinizi nemlendirin

Su için, cildinizi nemlendirin

Kuru bir cilt, solgun görünür ve yaşlanma belirtilerini daha çabuk gösterir. Cildi nemlendirmek için de gün içinde yeterli derecede su içmelisiniz. (Unutmamak için masanıza bir şişe su koyabilirsiniz.) Bir de nemlendirici uygulamak çok önemli, benim önerim Renergie Multi Lift-Action Gündüz Kremi, kırışıklık karşıtı özelliği ile günde iki kere kullanılabilir.

4. Adım: Göz çevrenizi ihmal etmeyin

Göz çevrenizi ihmal etmeyin

Göz çevresi, kırışıklıkların ilk ortaya çıktığı bölge. Güneşli bir günde dışarı çıkarken, güneş gözlüğünüzü sakın unutmayın! Tıpkı yüz nemlendiriciniz gibi göz çevrenize de günde 2 kere nemlendirici uygulayın. Ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi.

5. Adım: Sağlıklı bir hayat tarzı oluşturun

Sağlıklı bir hayat tarzı oluşturun

Hepimiz, sigaranın cilde ne kadar kötü etki ettiğini biliyoruz. Aynı zamanda alkol tüketimini sınırlamak, egzersiz yapmaya başlamak, sağlıklı ve taze beslenmek de sağlıklı bir hayat tarzı için olmazsa olmaz.

6. Adım: Yüzünüze Masaj Yapın

Yüzünüze Masaj Yapın

Fransız kadınlarının ciltlerinin bu kadar iyi görünmesinin bir sırrı var: Yüzlerine dokunmaktan korkmuyorlar. En sevdiğimiz ve basit yöntemlerden biri ise Renergie serisindeki kremlerle birlikte yaptığımız bir uygulama. Kırışıklık karşıtı kremini uyguladıktan sonra parmaklarınızla 6 kere çene çizginizin üzerinden geçin. Daha sonra cildinizin iki yanında yukarı ve yana doğru masaj yapın. Aynı hareketi en alttan üste de 6 kere tekrar edin. Son olarak da alnınızda bu 6 hareketi yine yukarı doğru yapın.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!