Güneş Kremiyle Birlikte Kullanılması Gereken Cilt Bakım Ürünleri


Geniş spektrumlu SPF güneş korumasının ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Fakat güneş kremiyle birlikte kullandığın bazı ürünler ışığa duyarlı olabilir ve cildinde hasar bırakabilirler. Cildini güneşin zararlarından korumak için güneş kremiyle birlikte güvenle kullanabileceğin içerikleri seninle paylaşıyoruz. Hangi içeriklerin güneşe duyarlı olduğunu ve güneş kremiyle birlikte neden kullanmaman gerektiğini hemen anlatalım! 

Işığa duyarlılık nedir?

Işığa duyarlılık nedir?

Işığa duyarlılık, cildi güneş ışığına duyarlı hale getirir ve güneş yanığı benzeri belirtilere, kızarıklığa veya diğer istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Cilde uygulanan ürünler,  ağızdan alınan veya enjekte edilen ilaçlar ile cildin ışığa duyarlılığı etkilenebilir. 

Genel olarak, güneşe duyarlılığa neden olan içerikler, cildin ölü hücrelerini uzaklaştıran ve ciltte kontrollü soyulma işlemi yapan bakım ürünleridir. Cilt kusurlarına direkt etki eden bu aktif bileşenler cildin ölü derisini soyarak derinin tazelenmesini ve yenilenmesini sağlar. Bu yeni cilt dokusu ise güneş ışınlarıyla reaksiyona girmeye daha yatkın olduğu için ciltte hasar kalabilir. 

Işığa duyarlılık sadece güneş yanığı anlamına da gelmez. Aynı zamanda koyu lekeler, cilt renginin bozulması ve kırışıklıklar gibi cildin yaşlanma belirtilerinin de artmasına yol açabilir.


Güneş hassasiyetine neden olabilecek içerikler

Meyve asitleri

Meyve asitleri

Meyve enzimleri genellikle profesyonel veya ev tipi kimyasal peelinglerde bulunur. Peelinglerin içeriğindeki meyve asitleri daha parlak görünen cildi ortaya çıkarır ve cilt yüzeyindeki kusurları temizler. Fakat yoğun güneşe çıkmadan önce asit içeren peelinglerden uzak durmanı öneririz. Çünkü peeling sonra pürüzsüzleşen cilt güneşe karşı daha savunmasız bir hale gelir. Soyulan cilt, tahrişe ve ışığa karşı daha hassastır.

Alfa-Hidroksi-Asitler (AHA'lar)

Alfa-Hidroksi-Asitler (AHA'lar)

AHA içerikleri de cildin sıkılaşması ve peeling etkisi göstermesi için kullanılır. Bu nedenle en sevdiğimiz AHA içeren bakım kremlerini gece kullanmanı öneriyoruz. Gece cilt bakım rutininde L'Oréal Paris Revitalift  Lazer X3 7 Günlük Kür kullanarak hem cildine bakım yapabilir, hem de cildinin güneş ışığına hassasiyet oluşturmasını engelleyebilirsin. 

Cildinde peeling için özellikle de AHA ve BHA gibi asitler kullandığında ve güneşe maruz kaldığında bu içerikler cildi hassas hale getirebilirler. Glikolik asit ve laktik asidi sevmemize rağmen güneşten korumadığımız takdirde cildimiz için faydası kadar zararını da görebilirsiniz. Bu nedenle L'Oréal Paris Revitalift  Lazer X3 7 Günlük Kür gibi oldukça etkili ve cildi pürüzsüzleştirme özelliği olan içerikleri gece kullanmanı tavsiye ediyoruz. Eğer illa gündüz bakımında AHA kullanmak istiyorsan SPF 50 güneş kremiyle cildini koruma altına almalısın. 

Retinol

Retinol

En iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerden biri olarak bilinen retinol, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileriyle savaşmak için formüle edilmiş bakım kremlerinde bulunuyor. Retinol, cildin yüzeyini ölü hücrelerden arındırır ve daha genç görünen bir görünüm oluşturur. Bu nedenle güneş hasarı ile etkilerini tersine çevirmemek çok önemli! 

Yaşlanma etkilerini kontrol almak için cilt bakım rutinine retinolu eklemek istiyorsan SkinCeuticals Retinol 0.3 Gece Kremini kullanmaya başlayabilirsin. Geceleri cildine bakım yapan, gözeneklerini sıkılaştıran ve cilt tonunu eşitleyen bu bakım kremi, güneşten hasar görmüş, cilt kusurları ve tıkalı gözenekleri olan ciltler için ideal! Bu ürünün en sevdiğimiz özelliği gece kremi olduğu için güneşle temas etmemesi. Böylece cilt güzelliğini kontrol altına alabilirsin. 

Salisilik asit

Salisilik asit

Cilt kusurları ve leke görünümünü azaltmak için etkili olan salisilik asit, güneşle temas ettiğinde cildinde istenmeyen görünümlere yol açabilir. 

Gözenekleri açmak, ölü deri hücrelerini temizlemek ve cildindeki koyu leke görünümlerini azaltmak için Vichy Liftactiv Glyco-C Leke Karşıtı Ampulleri kullanmanı tavisye ediyoruz. İçeriğindeki %10 glikolik asit, doğal kaynaklı cG vitamini ve hyaluronik asit yüzündeki koyu leke görünümünü yumuşatır ve cilt tonundaki eşitsizliklerin azalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak Vichy ampulleri kullandığında cildindeki ışıltı kaybının da azaldığını gözlemleyebilirsin. Bu kürdeki 10 ampulu, 20 gün içinde sabah ve akşam olmak üzere cildine uygula. Vichy ampulu gündüz cildine uyguladıktan sonra 50 SPF güneş kremi uygulayarak cildini UV ışınlarından korumayı unutma! 

Benzoil peroksit

Benzoil peroksit

Genellikle köpüren yüz temizleme jellerinin içeriğinde bulunan benzoil peroksit aslında benzoik asit ve oksijenden yapılmış bir antibakteriyel malzeme. Ciltteki gözeneklere nüfuz eder ve orada yaşayan bakterileri öldürür, sivilceyle sonuçlanan iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur.

Benzoil peroksit içeren yüz yıkama jelleri cildinde hassasiyet oluşturabilir, bu nedenle bu tip cildini derinlemesine temizleyen yüz yıkama jellerini akşamları kullanmanı tercih ederiz. Eğer gündüzleri benzoil peroksit içeren yüz yıkama jeli kullanıyorsan ilk önce nemlendirici kremle cildini yoğun bir şekilde nemlendirmeli, sonrasında da güneş kremiyle cildini korumalısın. 

Editörün önerisi: Cildini yoğun bir şekilde nemlendirecek ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olacak bir serum arıyorsan senin için Kiehl's Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate Serum'u öneririz. Formülündeki %12,5 C Vitamini ve Hyalüronik asit, cildini nemlendirerek ince çizgilerin azalmasını sağlar, cildi aydınlatır ve daha kusursuz gösterir. En iyi C vitamini serumları arasında gösterilen Kiehl's serumu düzenli kullandığında cildindeki genç ve dinamik görünümü herkes gibi sen de fark edersin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?