Güneşten Zarar Görmeden Nasıl Bronzlaşılır?


Bu yaz kendini bronzlaşmış, ışıl ışıl parlayan bir ciltle hayal ediyorsan güneşte sağlıklı bronzlaşmak için ne yapılmalı çoktan araştırmaya koyulmuş olmalısın. Müjde, şu an aradığın o rehberi buldun! Bu yazıda sana güneşten zarar görmeden bronzlaşmak için neler yapabilirsin onu anlatacağız!

Yaz aylarında düşlediğin deniz-kum-güneş üçlüsüne bir de bronz ten hayalinin eşlik ettiğini biliyoruz. Peki, güneşin zararlı ışınlarından cildini koruyarak bronz bir tene kavuşmak için yapabileceklerini biliyor musun? Başka bir ifadeyle, kızarmadan bronzlaşmak için ne yapmalı sorusunun yanıtlarına hakim misin? Olmalısın çünkü dünyamıza ışık olan güneş sandığın kadar masum değil. Fakat hemen umutsuzluğa kapılma! 

Doğru adımları atarsan güneşten zarar görmeden bronzlaşmayı mümkün kılabilirsin. Hadi sağlıklı bronzlaşmak için ne yapmalıyım, güneşten nasıl korunmalıyım diyenler bu başlık altında toplansın!

Bronzlaşma Nasıl Olur? Nasıl Bronzlaşılır?

Bronzlaşma Nasıl Olur? Nasıl Bronzlaşılır?

Bronzlaşma, en kısa ifadeyle güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarının cilt tonunun koyulaştırması. Bu süreç şöyle ilerliyor:

  • Cildin dermis isimli tabakasında yer alan melanositler güneşe maruz kaldıklarında harekete geçiyor.

  • Cilt hücreleri güneşle temas ettikçe kendilerini UV ışınlarına karşı korumak ve dirençli hale getirmek için melanin üretiyor.

  • Melaninler cilt yüzeyine göç ediyor ve bunun sonucunda da ciltte koyulaşma, yani bronzluk meydana geliyor.

Bronzlaşmanın en bilindik ve yaygın yöntemi elbette güneşlenmek. Fakat bunun yanı sıra halk arasında bronzlaşma makinesi olarak adlandırılan solaryum uygulamaları da mevcut. Solaryum, güneşsiz bronzlaşılır mı veya güneşe çıkmadan nasıl bronzlaşılır gibi soruların cevaplarından biri. Tabii solaryum gibi uygulamalar için ek bütçe ayırman gerekiyor. Bu uygulamaların etkileri ise hala tartışılıyor. Oysa güneş çok cömert. Tabii biraz da başıboş. Yani sen kendini korumaya almadıkça cildine yapabilecekleri maalesef sınırsız.

Bronzlaşmanın Zararları Nelerdir?

Bronzlaşma Nasıl Olur? Nasıl Bronzlaşılır?

Güneşte bronzlaşmak belli tedbirleri almadığın müddetçe riskli olabilir. Örneğin; güneş ışınlarına korunmasız maruz kalmak cildin nem oranını dramatik ölçüde azaltarak cilt altı dokulara zarar veriyor. Bu da erken yaşlanma sürecini hızlandırabiliyor. Bunun yanı sıra güneş nedeniyle ciltte kızarıklık görünümü, kaşıntı hissi ve ne yazık ki leke görünümleri de oluşabiliyor. 

Özellikle hızlı bronzlaşmak için atılan aceleci adımlar, cilt üzerinde geri dönüşü zor etkilere yol açabiliyor. Bu sebeple aklında bir günde bronzlaşmak için ne yapmalı gibi cildini riske atacak sorular varsa hemen silmelisin! 

Cildi Koruyarak Bronzlaşmak Mümkün mü?

Cildi Koruyarak Bronzlaşmak Mümkün mü?

Merak etme, gerekli önlemleri alırsan güneş sana çok şefkatli davranacaktır. Daha doğrusu, güneş değil sen kendine şefkat göstermiş olacaksın. Bunun için önce bronzlaşmak için vücuda ne sürülür sorusunun doğru yanıtını öğrenmelisin. O yanıt da “güneş kremi!” Evet, sağlıklı bronzlaşmak için güneş kremi şart. Yani bronzlaşmak için direkt olarak vazelin, kakao yağı, Hindistan cevizi yağı gibi UV koruma etkisi olmayan doğal çözümlere yönelmemelisin. İlla kullanmak istiyorsan bu konuda önce dermatoloğuna danışman çok önemli. 

  • Güneşte bronzlaşmak için doğru saatleri seç ve özellikle öğlen saatlerinde güneş ışınlarını direkt olarak almaktan kaçın. Sabah ve akşamüstü saatlerini seçebilirsin.

  • Cildine düzenli olarak peeling yapabilirsin. Böylece ölü deriyi temizleyerek daha taze bir cilt dokusuyla güneşin karşısına çıkabilirsin.

  • Sadece yatıp uzanarak bronzlaşmayı bekleme, bu cildini yorabilir. Yürü, oyun oyna ve eğlen! Doğanın sana ayak uyduracağını bilmelisin.

Editörün Önerisi: Vichy Capital Soleil SPF 50+ Güneş Koruyucu Sprey, bronzlaşmak için güneşlenirken aradığın koruyucu desteği sunabilir. Vichy Mineral Termal Suyu ve beta karoten içeren bu bronzlaştırıcı etkili güneş koruyucu sprey, cildini koruyarak bronzlaşmanı sağlayacak! Bu Vichy güneş koruyucu sprey, hyalüronik asit içeren formülü sayesinde tuzlu suyun kurutucu etkisine karşı cildini nemlendirmeye de yardımcı olacak! Güneşin altında tenine hak ettiği özeni gösterecek bu ürünle sen de hemen tanışmalısın!

Güneş Kremi Bronzlaşmayı Önler mi?

Güneş Kremi Bronzlaşmayı Önler mi?

Cevap: Hayır.

Güneş kremi güneşten korur mu diyorsan, buna cevabımız evet! “Peki, bronzlaştırıcı güneş kremi güneşten korur mu?” diyorsan, ona da cevabımız evet! Çünkü SPF’li güneş bakım ürünlerinin tümü, UV radyasyonunu bloke ederek cildi koruyor ve cilt hasarını önlüyor. Bunu yaparken de bronzlaşma süresi haliyle biraz yavaşlayabiliyor. Yani güneş kremi ya da bronzlaştırıcı güneş koruyucu kullanımı, ciltteki renk değişimini yavaşlatıyor fakat tamamen engellemiyor. 

Kalıcı Bronzluk Mümkün mü?

Kalıcı Bronzluk Mümkün mü?

Diyelim ki yaz boyu güneş kremini her gün düzenli kullandın ve kademe kademe, sağlıklı bir şekilde bronzlaştın. Peki, sence güneş kremi kullanıldığı takdirde kalıcı bronzluk mümkün mü? Sağlıklı bronzlaşıldığında daha uzun süre bronz kalmak mümkün olsa bile, hayır; bronzluk asla kalıcı olamaz. Çünkü ciltte bronzlaşma dediğimiz değişim aslında bir koruma kalkanı, bir anlamda da cilt hasarı. Bu nedenle cilt kendini yenileyip onardıkça bronzlaşan cilt dokusu ölü hücre olarak atılır ve kendi doğal ten rengin tekrar ortaya çıkar. 

Güneşe Çıkmadan Nasıl Bronzlaşılır?

Güneşe Çıkmadan Nasıl Bronzlaşılır?

Evde bronzlaşmak veya yaz bronzluğunu kışın da sürdürmek istiyorsan güneşsiz bronzlaştıran kremleri kullanabilirsin. Güneşsiz bronzlaştırıcı nedir diye soranlara hemen yanıtını verelim: Bu ürünler, güneşe çıkmadan nasıl bronzlaşılır sorusunun solaryum dışındaki tek yanıtı. Güneşsiz bronzlaştırıcılar, içerdikleri pigmentlerle cilde turuncumsu kahve tonunda bir renk veriyor. Böylece düzenli kullanımda daha bronz bir görünüm sağlıyor. 

Merak edenler için hemen açıklayalım: Güneşsiz bronzlaştırıcılar, hızlı ve anlık etki sağlayan bronzlaştırıcı vücut fondötenlerine benzemiyor. Çünkü bu kremler kullanıldığında ciltteki bronz görünüm temasla silinmiyor. İlgini çekti ve hemen, güneşsiz bronzlaştırıcı krem nasıl kullanılır diye merak ettin değil mi? Şöyle ki bu kremleri tıpkı vücut sütü gibi kullanabilirsin. Ama ten renginle en uyumlu bronzluk için bizce güneşi tercih etmelisin. Tabii bu uyumlu partnerin zararlı etkilerinden korunmak için güneş koruyucu kullanmayı asla ihmal etmemelisin. 

Güneşten zarar görmeden bronzlaşmak ve cildini güneşle barıştırmak için önerilerimize kulak vermeyi unutma!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?